Do kolika let si lze vzít hypotéku?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
věk žadatele o hypotéku

Hypotéku si uzavřete do čtyřiceti let. Budete si totiž moci sjednat až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami. 

11.04.2022 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Věk je jedním ze zásadních parametrů při sjednávání hypotéky. Limituje totiž dobu splatnosti úvěru na bydlení. Každá banka si stanovuje určitou maximální věkovou hranici, do které musí být poskytnutý úvěr splacen. „Jednotlivé banky přistupují k věku žadatele trochu jinak, proto některé umožňují splácet například do 65 let, jiné mohou připustit několik let navíc. Ideální doba na sjednání první hypotéky je mezi 28 a 36 lety. V tomto vstupním věku si totiž stále můžete zvolit nejdelší možnou dobu splatnosti a snížit si tak výši měsíční splátky hypotéky,“ uvádí Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru. O hypotéky má ovšem zájem i početná skupina starších žadatelů. Podle letošního průzkumu bylo 28 procent zájemců o online hypotéku ve věku 37 až 44 let a dalších 22 procent se dokonce zařadilo do kategorie 45 a více let.

Mírnější limity hypoték pro mladší žadatele

Od dubna letošního roku se musí banky řídit nově nastavenými limity ukazatelů pro poskytování hypoték. U žadatelů do 36 let platí mírnější podmínky pro získání úvěru. Tito zájemci o hypotéku na bydlení si musí připravit minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti stanovené bankou z vlastních zdrojů (pozn. max. hranice ukazatele LTV je 90 %). Veronika Hegrová k tomu dodává: „Současně musí být splněny podmínky u dalších dvou ukazatelů. Nejvyšší přípustná hranice hodnoty příjmového ukazatele DTI je aktuálně 9,5 a vypočtený ukazatel dluhové služby DSTI nesmí překročit hodnotu 50 %.“

Příklad: Zájemce o hypotéku ve věku 30 let plánuje koupit nemovitost v hodnotě 6 milionů korun. Na pořízení nemovitosti využije vlastní úspory ve výši 600 tisíc korun (LTV = 90 %). Úvěr na bydlení plánuje splatit do svých šedesátých narozenin, a proto si zvolil dobu splatnosti 30 let.

Jak vysoký příjem musí tento zájemce o úvěr mít, aby dosáhl na hypotéku ve výši 5,4 milionu korun?

Výše hypotéky: 5,4 mil. Kč

Měsíční splátka hypotéky (při úrokové sazbě 4,3 % p.a.): 26 723 Kč

Z výpočtu vyplývá, že pro získání hypotéky musí žadatel bance doložit čistý měsíční příjem ve výši alespoň 60 tisíc korun.

TIP

Maximální doba splatnosti hypotéky je 30 let (pozn. až na jedinou výjimku). Pokud stihnete zažádat o hypotéku do čtyřicátých narozenin, máte ještě šanci dosáhnout na maximální dobu splatnosti. 

Starší žadatelé jsou v nevýhodě

Zájemci o hypotéky starší 36 let musí počítat s přísnějšími limity ukazatelů. Pokud se rozhodnou financovat vlastní bydlení hypotékou, musí si připravit minimálně 20 % z vlastních úspor. Maximální limity ukazatelů DTI a DSTI jsou 8,5 a 45 %.

Příklad: Zájemce o hypotéku ve věku 50 let plánuje koupit nemovitost v hodnotě 6 milionů korun. Na pořízení nemovitosti využije vlastní úspory ve výši 1,2 milionu korun (LTV = 80 %). Úvěr na bydlení plánuje splatit do svých šedesátých narozenin, doba splatnosti je tedy v tomto případě 15 let.

Jak vysoký příjem musí tento zájemce o úvěr mít, aby dosáhl na hypotéku ve výši 4,8 milionu korun?

Výše hypotéky: 4,8 mil. Kč

Měsíční splátka hypotéky (při úrokové sazbě 4,3 % p.a.): 36 231 Kč

Z výpočtu vyplývá, že pro získání hypotéky musí žadatel bance doložit čistý měsíční příjem ve výši alespoň 81 tisíc korun. 

Hypotéku si sjednejte co nejdříve!

Méně času na splacení hypotéky znamená vyšší měsíční splátku úvěru. Při současných cenách nemovitostí a úrokových sazbách dosáhnou na hypotéku především jednotlivci a rodiny s nadprůměrnými příjmy.

Rádi byste se dozvěděli, co vše musíte splnit pro získání hypotéky, jaká jsou pravidla pro hypotéky nebo jaké jsou nejčastější překážky pro získání hypotéky? Neváhejte oslovit naše specialisty na hypotéky. Poradí vám, jak na bezpečné sjednání hypotéky online. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.