Zástava nemovitosti

Úrok od
4,69 %

Banka při poskytnutí hypotéky podstupuje riziko, že klient nesplatí vypůjčenou částku určenou na pořízení vlastního bydlení. Aby si zajistila svoji pohledávku, obvykle v řádu několika milionů korun, podmiňuje poskytnutí hypotéky sjednáním zástavního práva k nemovitosti. Zástava nemovitosti tedy funguje jako určitá pojistka. Pokud klient své závazky dlouhodobě nesplácí, může banka v krajním případě přistoupit k prodeji zastavené nemovitosti. Částku získanou z prodeje nemovitosti pak banka využije ke splacení dlužné částky.

Hypotéka a její správné refinancování

Jakou nemovitost je možné zastavit?

U většiny hypoték je zástavním právem zatížena přímo kupovaná nemovitost. Nejčastěji se jedná o byt, dům či stavební pozemek. Za hypotéku se lze bance zaručit i chatou či chalupou. Podmínkou ale je, aby taková nemovitost měla evidenční nebo popisné číslo a byla celoročně obyvatelná.  

Jako zástava může posloužit také jiná než kupovaná nemovitost, která je ve vlastnictví žadatele o hypotéku. V praxi je využívána další nemovitost například k dozajištění hypotéky, obvykle v situaci, kdy je hodnota kupované nemovitosti pro banku příliš nízká. Se zástavou vlastní nemovitosti je potřeba počítat také u Americké hypotéky.  

Věděli jste, že?

Při nákupu investiční nemovitosti v zahraničí pomocí hypotéky od české banky, musí být zastavená nemovitosti na území ČR. To a více o nákupu nemovitosti v zahraničí najdete v našem článku 
Investiční nemovitost v zahraničí: Jak ji získat pomocí hypotéky

Do zástavy přijme banka i nemovitost, kterou vlastní jiná třetí osoba. Může se jednat například o nemovitost ve vlastnictví rodičů, příbuzných či známých. Nutná je ale dohoda mezi žadatelem o hypotéku a majitelem nemovitosti.

Hypotéka a vyvázání zastavené nemovitosti

Hypoteční zástavu je možné z úvěru vyvázat. Je ovšem nutné splnit určité podmínky vyvázání nemovitosti. V první řadě banky požadují, aby i po vyvázání zástavy byl hypoteční úvěr dostatečně zajištěn. Pokud má banka v zástavě například hypotékou financovaný rodinný dům a k tomu byt vašich rodičů, můžete druhou nemovitost vyvázat až v okamžiku, kdy cena první nemovitosti pokryje stávající hypoteční úvěr. Samozřejmě můžete složit i mimořádnou splátku úvěru a snížit tak výši nesplaceného úvěru vůči hodnotě zástavy (tzn. hodnota LTV se sníží).

O vyvázání zastavené nemovitosti je třeba banku požádat. Je rovněž nutné doložit veškeré dokumenty pro vyvázání nemovitosti. Zeptejte se svého hypotečního specialisty, jaké dokumenty vaše banka požaduje! Poradí vám také, kdy je ideální doba na vyvázání nemovitosti (např. při refixaci úrokové sazby, refinancování apod.).

Postup při vyvázání nemovitosti je následující: Dopředu si prostudujte smluvní dokumentaci k hypotéce, kde jsou popsány podmínky vyvázání nemovitosti. Zajímejte se také o náklady na vyvázání nemovitosti. Zaplatit je třeba například poplatky katastru nemovitostí. Banka si také může naúčtovat poplatek za nový odhad nemovitosti.

Informujte hypotečního specialistu o svém plánu vyvázat nemovitost ze zástavy. Následně vyplníte potřebné formuláře a dodáte požadované dokumenty. Banka žádost posoudí a v případě jejího schválení vymaže své zástavní právo na nemovitosti.

Proces vyvázání nemovitosti není nijak složitý a zkušený hypoteční specialista si s tímto úkolem snadno poradí.

Zástavní právo je zapsáno v katastru nemovitostí

Zástavní právo banky je vždy zapsáno na katastru nemovitostí. Zástava neomezuje vlastnická práva majitele nemovitosti. Byt, dům, pozemek či jinou nemovitost tedy může majitel běžně využívat. Po splacení celé hypotéky vystaví banka potvrzení o zániku zástavního práva a příslušný katastrální úřad provede výmaz zástavního práva.

Pavel Pohanka
Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.

Související pojmy

Osobní vlastnictví

Chcete si pořídit byt a máte možnost jeho koupě do osobního vlastnictví? Co to vůbec je koupě nemovitosti do osobního vlastnictví? Když se řekne byt v osobním vlastnictví Osobní vlastnictví vyjadřuje typ vlastnictví, kdy je předmětná nemovitost přímým majetkem svého majitele.

Zástavní právo

Mezi věcná práva k cizí věci, která slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že by

Hypoteční zástavní listy

Dluhopisy vydávané hypotečními bankami s cílem získat finanční prostředky na poskytování hypotečních úvěrů označujeme jako hypoteční zástavní listy.

Žadatel o úvěr

Žadatelem o úvěr je osoba, která žádá banku či nebankovní společnost o poskytnutí úvěru.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.