Česká národní banka má ze zákona pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěru na bydlení. Nastavuje limity ukazatelů DSTI, DTI a LTV a poskytovatelé hypoték se jimi musí při posuzování žádostí zájemců o hypotéku řídit. Pomocí ukazatele DSTI (Debt Service to Income) poskytovatel úvěru vyhodnotí, zda žadatel zvládne hypotéku bez problémů splácet.
Jak se počítá ukazatel DSTI?
Ukazatel DSTI vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr. Vzorec pro výpočet ukazatele DSTI vypadá následovně: DSTI = (výše měsíčních splátek všech úvěrů a půjček / čistý měsíční příjem žadatele o úvěr) x 100. Výsledek je uváděn v procentech.
Pokud splácíte za všechny úvěry například 15 tisíc korun měsíčně, bude při čistém měsíčním příjmu 50 tisíc korun hodnota ukazatele DSTI rovna 30 %.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Horní hranice ukazatele DSTI
S účinností od 1. dubna 2022 je maximální hodnota ukazatele DSTI 45 %. V případě žadatelů o hypotéku mladších 36 let je tato hranice 50 %.
Zákonná úprava připouští, že 5 % všech nově poskytnutých hypoték nemusí limity ukazatelů DSTI a DTI splňovat, pokud je poskytovatel hypotéky přesvědčen, že zájemce o hypotéku daný úvěr v budoucnu bez problémů splatí.