Průvodce - přemýšlím o hypotéce

Přemýšlíte o hypotéce? Podívejte se, jaké jsou výhody bydlení ve vlastním bytě nebo domě a jak získat hypotéku s nejnižší úrokovou sazbou.

Úrok od
4,89 %

Přemýšlím o hypotéce

Mezi Čechy je bydlení ve vlastním bytě či rodinném domě velmi oblíbené. V posledních letech se řada lidí rozhodla pro nákup nebo výstavbu vlastní nemovitosti z důvodu výhodných úrokových sazeb hypoték a dlouhodobě rostoucích cen bytů, domů a stavebních pozemků. Přečtěte si, kdy začít přemýšlet o hypotéce a jaké jsou výhody investice do vlastního bydlení.

Málokdo si může dovolit financovat nákup, výstavbu nebo celkovou rekonstrukci nemovitosti pouze z vlastních úspor. Kdo nemá dostatek vlastních prostředků, může využít hypotéku. Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Banky poskytují jak účelové hypotéky, tak takzvané americké hypotéky (neúčelová hypotéka), u nichž lze půjčené peníze využít na cokoliv.

Výhody pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku

  • Získáte bydlení podle svých představ
  • Jste vlastníkem nemovitosti a máte jistotu bydlení
  • Tržní ceny nemovitostí v čase rostou, čímž narůstá vaše bohatství
  • Nemovitost můžete pronajmout a získat pasivní zdroj příjmu
  • Měsíční splátka hypotéky je obvykle srovnatelná s tržním nájemným

Výhody bydlení v pronájmu

  • V případě pronajatého bytu či domu se můžete velmi rychle nastěhovat i vystěhovat
  • K nastěhování do pronájmu vám obvykle stačí složit jen vratnou kauci ve výši 2 až 3 nájmů
  • Větší opravy a investice hradí vlastník nemovitosti
  • Nejste zatíženi hypotečním úvěrem
  • Neplatíte daň z nabytí nemovitosti a při pronájmu přímo od majitele ani provizi realitní kanceláře

Ceny nemovitostí v čase rostou

Jednou z velkých výhod bydlení ve vlastním je jistota. Nemovitost je vaším majetkem a nikdo vám nemůže zvýšit nájem nebo dát výpověď z bytu či domu. Můžete také investovat své úspory do modernizace nemovitosti a zvyšovat její hodnotu. Někteří lidé mají obavy kupovat nemovitost na hypotéku. Mají například strach, že splátka hypotéky příliš zatíží domácí rozpočet, nebudou mít dostatek peněz na úhradu splátek, když onemocní vážnou chorobou nebo přijdou o zaměstnání. Tyto obavy jsou ale zbytečné. Spolu s hypotékou si můžete sjednat životní pojištění, které ochrání rodinný rozpočet v případě dlouhodobé nemoci, léčení vážného úrazu či smrti. Každý zájemce o hypotéku si také může nastavit měsíční splátku hypotéky tak, aby v rodinném rozpočtu zůstalo dostatek peněz na běžné i nečekané výdaje. Vybrat si lze také dobu fixace úrokové sazby hypotéky, po kterou se nemění výše měsíční splátky. 

Hypotéka není jen cestou k vlastnímu bydlení. Vzhledem k dlouhodobému růstu cen nemovitostí může nákup domu nebo bytu posloužit také jako kvalitní investice.