Splátka hypotéky

Úrok od
4,79 %

Při sjednání hypotéky si žadatel nastavuje mimo jiné také pravidelnou měsíční splátku hypotéky. Ta se skládá ze dvou částí, konkrétně jde o úmor a úrok.

Jak splácet hypotéku?

Hypotékou se rozumí dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je určena k bydlení. K zajištění se obvykle používá financovaná nemovitost, lze ale ručit i jiným objektem. Hypoteční úvěr (hypotéka) může být účelový (nákup domu nebo bytu, stavba domu, rekonstrukce, nákup domu určeného k pronájmu, refinancování hypotéky, majetkové vypořádání) a neúčelový.

V naprosté většině případů se hypoteční úvěr splácí tzv. anuitními splátkami, jejichž výše je po celou dobu splácení úvěru konstantní. Tedy pokud se nemění výše úrokové sazby. K tomu dochází vždy po skončení doby fixace, kdy se mění i výše splátek.

Ve výjimečných případech lze hypotéku splácet i progresivními splátkami (ty se postupně zvyšují), nebo degresivními, které se postupem času snižují.

Na výši měsíční splátky hypotéky mají vliv následující parametry:

  • Výše hypotečního úvěru
  • Doba splatnosti
  • Úroková sazba
  • Způsob sjednaného splacení jistiny
splátka hypotéky

Zaostřeno na anuitní splátku

Anuitní splátka v sobě zahrnuje jak samotnou splátku jistiny, tak úroky, které bance musíte za vypůjčení prostředků zaplatit. Po celou dobu fixace úrokové sazby je výše splátky neměnná, ale poměr splátek jistiny a úroku se mění. Ze začátku splácíte víc úrok než jistinu, časem se ale úrok snižuje a většinu splátky pak tvoří jistina.

Víte, že ke splacení hypotéky můžete využít i mimořádných splátek?

Při splnění určitých podmínek ji můžete jednou za rok složit zdarma, kdykoliv jindy pak s minimálními poplatky. Jde o splátku, kterou pošlete bance navíc, mimo sjednaný splátkový kalendář. Sami si pak můžete určit, zda ji využijete ke snížení výše splátek nebo ke zkrácení doby splatnosti úvěru.

Co dělat, když nejste schopni hypotéku splácet?

Hypotéka je úvěr, který klient splácí řadu let. Těžko dopředu odhadnout, co bude třeba za 10 let, přesto by neměl jít na hraniční možnosti výšky úvěru a svých příjmů. I při čerpání úvěru se snažit o nějakou tu finanční rezervu. Když se ale opravdu stane, že hypotéku nedokáže splácet, je důležité včas informovat banku a požádat o odklad splátek nebo prodloužení konečné doby splatnosti hypotéky.

Související pojmy

Pojištění schopnosti splácet hypotéku

Pojištění schopnosti splácet hypotéku vám může v některých situacích doslova zachránit střechu nad hlavou.

Anuitní splátka

Anuita je stálá splátka úvěru, která obsahuje jak splátku jistiny, tak úroků.

Mimořádná splátka

Každý úvěr je třeba řádně a včas splácet.

Doba fixace

Zajímá vás, co znamená a co je doba fixace u hypotéky? Pak zbystřete! Při sjednávání nové nebo

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.