Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
Vývoj cen nemovitostí

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí na trhu v letech 2020 až 2024.

04.07.2024 | Roman Müller | 4 minuty k přečtení

Obsah článku

Cenu nemovitosti ovlivňuje více faktorů. Prvním z nich je lokalita, kterou se rozumí nejen město či konkrétní čtvrť, ale i blízkost k dopravním uzlům, školám a obchodům. Dalším významným faktorem je velikost a dispozice nemovitosti – větší a lépe uspořádané domy či byty jsou obvykle dražší. Stav nemovitosti, včetně kvality stavebních materiálů a úrovně údržby, také hraje důležitou roli. 

Situaci na trhu nemovitostí rovněž určují ekonomické faktory. Především nastavení úrokových sazeb hypoték ovlivňuje dostupnost financování a tím i poptávku po nemovitostech. V obdobích levných hypoték poptávka i cena nemovitostí roste. Dopad na nemovitostní trh mohou mít také změny v legislativě, stavebních předpisech či daních.

Nakonec je tu i sociální aspekt, jako jsou demografické změny a životní styl obyvatel, které mohou ovlivnit atraktivitu různých typů nemovitostí. Všechny tyto faktory dohromady vytvářejí komplexní obraz, který určuje konečnou cenu nemovitosti.

Vývoj cen nemovitostí 2024

Data z nemovitostního trhu za rok 2023 potvrdila pokles nabídkových cen. Na začátku roku 2024 je ovšem patrný obrat trendu. Nabídkové ceny nemovitostí opět začínají opatrně růst. 

„Jednoznačně pozitivní vliv na nemovitostní trh mají klesající sazby hypotečních úvěrů. Více kupujících s hypotékou potvrzují i zástupci realitních kanceláří. Ceny bytů a rodinných domů by měly pozvolna růst i v nadcházejících měsících. Pokles lze očekávat pouze u rekreačních nemovitostí,“ uvádí Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz. 

Výraznější růst zřejmě nastane v následujících letech, a to z důvodu pomalé výstavby. Řada projektů byla v roce 2022 pozastavena a tento výpadek se naplno projeví až v horizontu dvou až tří let.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v květnu 2024 

Květen byl dalším měsícem v řadě, kdy ceny nemovitostí rostly. Průměrná cena za metr čtvereční u nových bytů v ČR poprvé v historii přesáhla částku 120 000 Kč.

Také ceny starších bytů zaznamenaly nárůst. Průměrná cena za metr čtvereční se zvýšila z dubnových 60 200 Kč na květnových 62 100 Kč. To znamená, že za byt o velikosti šedesáti metrů čtverečních lidé zaplatili v průměru o 114 000 Kč více.

V květnu dále rostl zájem o financování nemovitostí hypotékou. Češi si u bank a stavebních spořitelen sjednali nové úvěry na bydlení za více než 20 miliard korun. Pokud připočteme i refinancované úvěry, celkový objem úvěrů na bydlení dosahoval částky 23,65 miliardy korun. 

Vývoj cen nemovitostí v ČR v dubnu 2024 

V dubnu 2024 došlo v meziročním srovnání k mírnému nárůstu cen nemovitostí. V dubnu 2023 dosahovala průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze 125 589 Kč, zatímco v dubnu 2024 stoupla na 131 928 Kč. Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v dubnu úvěry na bydlení v celkovém objemu 21,9 miliardy korun.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v březnu 2024 

Březen 2024 se nesl v podobném trendu jako letošní leden a únor. Ceny bytů a domů v Česku opět mírně vzrostly. Průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze se v březnu 2024 vyšplhala na hodnotu okolo 125 500 Kč. V tomto měsíci poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v celkové hodnotě 18,2 miliardy korun.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v únoru 2024 

V prvních měsících roku 2024 zaznamenaly ceny bytů růst téměř ve všech krajích. Ceny se na začátku roku 2024 v mnoha regionech vrátily na úroveň, kterou měly na začátku roku 2023. Ceny rodinných domů sledovaly podobný trend a také rostly. V únoru vzrostl zájem o hypotéky, kdy banky a stavební spořitelny poskytly zájemcům o bydlení hypoteční úvěry v celkové výši 15,8 miliardy korun.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v lednu 2024 

V prvním měsíci nového roku se ceny nemovitostí po několikaměsíčním období nejistoty způsobené vysokou inflací a úrokovými sazbami hypoték začaly stabilizovat. Na začátku roku 2024 mírně klesly ceny domů, zatímco ceny bytů mírně rostly. Co se týče hypoték, leden patřil mezi slabší měsíce, kdy banky a stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení v celkové výši 13 miliard korun.

Vývoj cen nemovitostí 2023 

Rok 2023 se zapsal do historie jako rok poklesu. Prodalo se nejméně bytů a domů od roku 2015, konkrétně 55 180 bytů a 34 769 domů. Ve srovnání s rokem 2022 se prodalo o 9 % méně bytů, o 17 % méně domů a o 19 % méně chat a chalup. Ceny bytů v roce 2023 meziročně klesly o 5,8 %, zatímco ceny rodinných domů zůstaly na stejné úrovni. Poklesu se vyhnuly pouze pozemky, jejichž ceny v průměru vzrostly o 7,2 %.

Vývoj cen nemovitostí 2022

Rok 2022 byl charakterizován prudkým růstem cen nemovitostí. Ceny bytů meziročně vzrostly o více než 16 %, zatímco ceny domů se zvýšily o 11 % oproti roku 2021. Tento rok byl také poznamenán výrazným poklesem prodeje nemovitostí a snížením poptávky kvůli vysokým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů.

Vývoj cen nemovitostí 2021

V roce 2021 pokračovala vysoká poptávka po nemovitostech, což vedlo k dalšímu výraznému růstu cen. Podle Českého statistického úřadu vzrostly meziročně ceny bytů o 22,2 % a ceny rodinných domů o 19,2 %. Rok 2021 byl rekordní nejen v růstu cen, ale i v počtu prodaných nemovitostí, kdy se prodalo 73 605 bytů a 55 941 domů.

Vývoj cen nemovitostí 2020

Rok 2020 byl pro realitní trh mimořádný. Poptávka po nemovitostech několikanásobně převýšila nabídku, což vedlo k nárůstu cen nemovitostí o 8 % oproti roku 2019. Průměrná cena za metr čtvereční bytu poprvé překročila 50 000 Kč. Češi utratili za nemovitosti 470 miliard korun, což bylo o 72 miliard více než v roce 2019. Celkem se prodalo 46 799 bytů za 149,5 miliardy korun

Vliv inflace na ceny nemovitostí

Dlouhodobé statistiky ukazují, že tempo růstu cen nemovitostí v České republice výrazně převyšuje inflaci. Výjimkou byly pouze roky spojené s koronavirovou krizí a vypuknutím války na Ukrajině, kdy došlo k rekordnímu růstu cen v ekonomice. Inflace je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících ceny nemovitostí. Pokles inflace má přímý dopad na budoucí růst cen nemovitostí. Když inflace klesá, dochází ke snížení úrokových sazeb u hypoték, což podporuje poptávku po nemovitostech. Vyšší poptávka pak přirozeně žene ceny nemovitostí vzhůru.

Vývoj úrokových sazeb a cen nemovitostí

Jak vyplývá z předchozího odstavce, ceny nemovitostí jsou ovlivněny nejen inflací, ale také s ní úzce souvisejícími úrokovými sazbami. Například v roce 2023, kdy ČNB nastavila přísné podmínky pro schvalování úvěrů a dlouhodobě udržovala vysoké úrokové sazby, výrazně klesl počet realizovaných realitních transakcí. Na trhu převažovali kupující platící hotově bez využití úvěru. Nízká poptávka vedla k postupnému poklesu cen nemovitostí. Začátkem roku 2024 se však situace na realitním trhu změnila, když ČNB snížila úrokové sazby a uvolnila limity pro čerpání hypoték. Počet zájemců začal narůstat a ceny nemovitostí pozvolna rostou.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.