K základnímu porovnání výhodnosti nabízených hypoték slouží úroková sazba. Z její výše snadno určíte, o kolik procent se navýší vypůjčená částka za určité časové období. Všechny banky při nastavování úrokových sazeb hypoték přihlíží k sazbám vyhlášeným Českou národní bankou a sledují rovněž sazby hypotečních úvěrů konkurence. Výše úrokových sazeb se odvíjí také od konkrétní výše LTV, zvolené doby fixace hypotečního úvěru a v neposlední řadě i bonity zájemce o hypotéku. Čím níže jsou úrokové sazby hypoték, tím vyšší je ochota lidí půjčovat si na vlastní bydlení.
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2023
V roce 2023 nelze u hypotečních úvěrů očekávat žádný výraznější pokles úrokových sazeb. Příznivou zprávou pro zájemce o vlastní bydlení je alespoň to, že ceny nemovitostí budou zřejmě pokračovat v mírném poklesu, který započal již v druhé polovině loňského roku.
„V celkových číslech bude rok 2023 ještě horší než rok 2022. Celkový objem hypoték by se mohl pohybovat okolo hodnoty 100 miliard korun. První čtvrtletí roku bude velmi složité a úrokové sazby hypoték se zřejmě budou nadále držet mezi 5 a 6 procenty. Opatrné známky oživení na hypotečním i realitním trhu lze očekávat nejdříve ve druhém a třetím čtvrtletí roku. V tomto období se již určitá část zájemců o vlastní bydlení smíří s vyššími sazbami a budou se snažit využít příznivějších cen nemovitostí,” odhaduje budoucí vývoj Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamíru.
Vývoj úrokových sazeb v dubnu 2023
Letošní duben přinesl z pohledu uzavírání nových hypoték mírné oživení. Úrokové sazby oproti předchozímu měsíci nepatrně rostly. Česká národní banka drží základní repo sazbu již od poloviny června 2022 na 7 procentech. Ke změně nastavení sazeb nedošlo ani na březnovém zasedání centrální banky. Úrokové sazby se stále drží na nejvyšší úrovni od roku 1999.

K velmi pozvolnému snižování sazeb by mohlo dojít nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Rozhodují bude v nejbližších měsících vývoj inflace. Ta se stále drží velmi vysoko. V následujících měsících by podle aktuální prognózy ČNB měla inflace zvolna klesat. V roce 2023 by se mohla podle stávajících predikcí dostat na hodnotu 10,8 procenta.
V dubnu 2023 byla průměrná výše online hypotéky sjednané prostřednictvím hypotečních specialistů hyponamíru 2,8 milionu korun. Nejčastěji volené doby fixace byly 3 a 5 let.
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2022
Zájem o nové hypotéky v roce 2022 výrazně ochladl. „Celkový objem nových i refinancovaných hypoték se zřejmě dostane na hodnotu okolo 196 miliard korun. V meziročním srovnání jde o dramatický propad trhu o 64 %. Většinu hypoték si Češi sjednali v úvodu roku 2022. Naopak v posledních čtyřech měsících roku jsme byli svědky obrovského meziročního poklesu objemu sjednaných hypoték, a to až o 85 procent,” uvádí k situaci na trhu hypoték Veronika Kráčmar Hegrová. Hlavní vliv na poptávku po hypotékách měly kroky České národní banky a její reakce na rychle rostoucí inflaci. Průměrná míra inflace za celý rok 2022 byla 15,1 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1993. Extrémní inflace v průběhu celého roku vedla k postupnému zvyšování základních úrokových sazeb, od kterých se odvíjí i úročení úvěrů. Česká národní banka ve snaze omezit pumpování peněz do ekonomiky a zbrzdit spotřebu zvedla repo sazbu až na 7 % (pozn. ke zvýšení na tuto hranici došlo v červnu 2022 a po zbytek roku se již její výše nezměnila). Úrokové sazby hypoték se v závěru roku pohybovaly okolo 6 %.
🟩 Rok 2020: 1,81 – 1,92 % | 🟧 Rok 2022: 3,76 – 5,93 % |
🟨 Rok 2021: 1,86 – 3,08 % | 🟥 Rok 2023: 5,84 % |
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2021
Rok 2021 se zapsal do hypoteční historie. Podle oficiální statistiky České národní banky poskytly tuzemské banky nové hypotéky za 368 miliard korun. Po započítání refinancovaných hypoték činil celkový objem úvěrů na bydlení 459 miliard korun, což bylo téměř o 73 % více než v roce 2020.
Veronika Kráčmar Hegrová ke statistikám dodává: „Za extrémní poptávkou po hypotékách stály především velmi nízké úrokové sazby, a to zejména v první polovině roku 2021. Nemovitosti v tomto roce skupovali Češi ve velkém i kvůli obavám z pokračujícího růstu cen nemovitostí a sílící inflaci. Enormní zájem byl i o refinancování stávajících úvěrů na bydlení, kdy si mnozí Češi snažili zajistit nízké úrokové sazby na další fixační období.“
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2020
V roce 2020 se Česká republika poprvé potýkala s pandemií COVID-19. Přestože jarní lockdown ekonomiky nakrátko uvrhl některé zájemce o vlastní bydlení do nejistoty a zkomplikoval také možnost osobních prohlídek nemovitostí, žádný dramatický propad se na hypotečním trhu nekonal. Podle dat centrální banky si Češi sjednali nové hypotéky v celkové výši 217 miliard korun.
„Dostupnost hypoték se v tomto pandemickém roce značně zhoršila především lidem pracujícím v odvětvích, která byla nejvíce postižena vládními restrikcemi. Banky po vypuknutí pandemie velmi přísně nahlížely na zdroj příjmu žadatele o úvěr. Hypotéku nezískali například lidé pracující v gastronomii, ubytovacích službách, cestovním ruchu, výstavnictví nebo kultuře,“ vyjmenovává Veronika Kráčmar Hegrová.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
V souvislosti s pandemií COVID-19 přistoupila Česká národní banka k uvolnění limitů úvěrových ukazatelů pro nové hypoteční úvěry. Konkrétně se jednalo o zmírnění limitu LTV na 90 procent z původních 80 procent a zrušení limitů DTI a DSTI. S významným rozhodnutím přišla i vláda, která se rozhodla zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí. „K vysokému zájmu o hypotéky v roce 2020 rovněž přispěly velmi nízké úrokové sazby. Na pomyslné dno dosedly v posledním čtvrtletí roku, kdy se některé banky dostaly se sazbami i pod 1,5 procenta ročně,“ doplňuje Veronika Kráčmar Hegrová.