K základnímu porovnání výhodnosti nabízených hypoték slouží úroková sazba. Z její výše snadno určíte, o kolik procent se navýší vypůjčená částka za určité časové období. Všechny banky při nastavování úrokových sazeb hypoték přihlíží k sazbám vyhlašovaným Českou národní bankou a sledují rovněž sazby hypotečních úvěrů konkurence. Výše úrokových sazeb se odvíjí také od konkrétní výše LTV, zvolené doby fixace hypotečního úvěru a v neposlední řadě i bonity zájemce o hypotéku. Čím níže jsou úrokové sazby hypoték, tím vyšší je ochota lidí půjčovat si na vlastní bydlení.
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2022
V závěru loňského roku nebylo pochyb o tom, že sazby hypoték porostou i v roce 2022. „Loni v prosinci jsme nastínili tři možné scénáře budoucího vývoje a nyní vidíme, že se naplňuje nejpesimističtější předpověď. V letošním prvním čtvrtletí již sazby hypoték protnuly 4,5procentní hranici. Se sazbami na podobné úrovni jsme se naposledy setkali v roce 2011,“ uvádí Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru.
Vývoj úrokových sazeb hypoték březen 2022
Hlavním důvodem růstu úrokových sazeb hypoték bylo další zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. „Centrální bankéři na svém březnovém zasedání zvedli základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rovných 5 procent. Letos se jednalo už o druhé navýšení sazeb, přičemž takto vysoko byly naposledy v roce 2001. Česká národní banka tímto rozhodnutím reagovala na rostoucí inflaci ve snaze tlumit inflační očekávání,“ dodává Veronika Hegrová.

Inflace letos v březnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla na 12,7 procenta a byla tak nejvyšší od května roku 1998. Nejvíce zdražovaly především pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn, a to z důvodu hrozby přerušení dodávek energetických surovin ze strany Ruska. Ceny těchto komodit se v určité míře promítají do cen všech výrobků a služeb.
V březnu 2022 byla průměrná výše online hypotéky sjednané prostřednictvím hypotečních specialistů hyponamíru 3,76 milionu korun. Nejčastěji volená doba fixace byla 5 let (pozn. v 50 % případů). Další třetina zájemců si zafixovala hypotéku na 7, 8 nebo 10 let.
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2021
Rok 2021 se zapsal do hypoteční historie. Podle oficiální statistiky České národní banky poskytly tuzemské banky nové hypotéky za 368 miliard korun. Po započítání refinancovaných hypoték činil celkový objem úvěrů na bydlení 459 miliard korun, což bylo téměř o 73 % více než v roce 2020.
Veronika Hegrová ke statistikám dodává: „Za extrémní poptávkou po hypotékách stály především velmi nízké úrokové sazby, a to zejména v první polovině roku 2021. Nemovitosti v tomto roce skupovali Češi ve velkém i kvůli obavám z pokračujícího růstu cen nemovitostí a sílící inflaci. Enormní zájem byl i o refinancování stávajících úvěrů na bydlení, kdy si mnozí Češi snažili zajistit nízké úrokové sazby na další fixační období.“
Vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2020
V roce 2020 se Česká republika poprvé potýkala s pandemií COVID-19. Přestože jarní lockdown ekonomiky nakrátko uvrhl některé zájemce o vlastní bydlení do nejistoty a zkomplikoval také možnost osobních prohlídek nemovitostí, žádný dramatický propad se na hypotečním trhu nekonal. Podle dat centrální banky si Češi sjednali nové hypotéky v celkové výši 217 miliard korun.
„Dostupnost hypoték se v tomto pandemickém roce značně zhoršila především lidem pracujícím v odvětvích, která byla nejvíce postižena vládními restrikcemi. Banky po vypuknutí pandemie velmi přísně nahlížely na zdroj příjmu žadatele o úvěr. Hypotéku nezískali například lidé pracující v gastronomii, ubytovacích službách, cestovním ruchu, výstavnictví nebo kultuře,“ vyjmenovává Veronika Hegrová.
V souvislosti s pandemií COVID-19 přistoupila Česká národní banka k uvolnění limitů úvěrových ukazatelů pro nové hypoteční úvěry. Konkrétně se jednalo o zmírnění limitu LTV na 90 procent z původních 80 procent a zrušení limitů DTI a DSTI. S významným rozhodnutím přišla i vláda, která se rozhodla zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí. „K vysokému zájmu o hypotéky v roce 2020 rovněž přispěly velmi nízké úrokové sazby. Na pomyslné dno dosedly v posledním čtvrtletí roku, kdy se některé banky dostaly se sazbami i pod 1,5 procenta ročně,“ doplňuje Veronika Hegrová.