Koupě nemovitosti / Jak koupit nemovitost

Úrok od
4,89 %

Dozrál čas pořídit si vlastní bydlení? Pak jistě uvažujete o tom, jak koupit nemovitost, jak si vybrat tu pravou a kde by se taková nemovitost měla nacházet. Možná také přemýšlíte o tom, zda koupit již postavený starší dům nebo si postavit nový.

Koupě nemovitosti

Jak koupit nemovitost?

Koupě nemovitosti je poměrně zásadní rozhodnutí. Zaprvé do něj budete muset investovat svoje úspory, pokud je nemáte, tak si budete muset na nákup nemovitosti sjednat hypotéku, kterou budete splácet dlouhá léta. Zadruhé vás bude čekat spousta povinností, které pro vás z vlastnictví nemovitosti vyplývají. Pokud jste dosud žili v podnájmu, mnohé jste řešit nemuseli.

Jak postupovat při koupi nemovitosti?

Nákup nemovitosti neznamená jen podepsat kupní smlouvu a zaplatit. Než tak učiníte, je třeba udělat pár věcí.

 • Nejprve si nemovitost dobře prověřte. Jaký je její technický stav? Nemá nemovitost nějaké skryté vady? Od věci není přizvat na pomoc stavaře, který je dokáže odhalit.
 • Prověřte si také právní stav nemovitosti. Kdo je jejím majitelem? Vážou se k nemovitosti nějaká věcná břemena, zástavní práva nebo omezení vlastnických práv?
 • Zjistěte si, jaké náklady na provoz nemovitost vyžaduje. Kromě splátky hypotéky totiž budete hradit i vytápění, elektřinu apod. V případě bytu by vás měl zajímat i fond oprav.
 • Prověřte si prodávajícího i budoucí sousedy. Může prodávající s nemovitostí vůbec nakládat? K čemu by vám byl skvělý dům, kdyby vám sousedé každý den dělali naschvály?
 • Vše jste prověřili a víte, že můžete uhradit 100 % kupní ceny? Uzavřete rezervační smlouvu.
 • Složte rezervační zálohu.
 • Připravte budoucí kupní smlouvu nebo rovnou kupní smlouvu.
 • Zajistěte si bezpečnou úschovu kupní ceny u advokáta, notáře, v realitní kanceláři, bance nebo u nějaké třetí strany.
 • Proveďte vkladové řízení na Katastru nemovitostí.
 • Až bude povolen vklad vlastnického práva, domluvte si termín předání nemovitosti. Běžně se tak činí do 7 dní od provedení vkladu.
 • Nezapomeňte ani na daň z nemovitosti. Do 31.1. následujícího roku od provedení vkladu vlastnického práva musíte také podat daňové přiznání k dani z nemovitosti.
Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Investiční byt

Investičním bytem rozumíme

Dům na klíč

Plánujete investici do vlastního

Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí (pozn.

Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr (zkráceně hypotéka) je bankovní úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který slouží nejčastěji k financování nákupu, výstavby či rekonstrukce nemovitosti určené k vlastnímu

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.