Daň z nabytí nemovitosti

Úrok od
4,69 %

Daň z nabytí nemovitých věcí (pozn. zkráceně označována jako daň z nabytí nemovitosti) si vysloužila přezdívku nespravedlivá daň. Kupující museli až do schválení návrhu na její zrušení v roce 2020 odvádět státu čtyři procenta z ceny pořizované nemovitosti. Například u bytu za tři miliony korun se jednalo o částku 120 tisíc korun. V posledních letech stát vybral na této dani kolem 13 miliard korun ročně.

Daň z nabytí nemovitosti

Od kdy se daň z nabytí nemovitosti neplatí?

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti podepsal prezident České republiky Miloš Zeman v pátek 18. září 2020. Daň z nabytí nemovitosti byla fakticky zrušena zpětně od 31. března 2020. Tuto daň již neplatí kupující, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do konce března roku 2020 a lhůta jim byla následně kvůli pandemii koronaviru odložena do konce srpna téhož roku. Daň z nabytí nemovitostí tedy již neplatí kupující, kteří dokončili vklad na katastr nemovitostí v prosinci roku 2019 nebo později.

Nižší limity pro odpočet úroků z hypotéky

První vládou schválený návrh počítal se zrušením možnosti uplatňovat si po roce 2021 odpočty zaplacených úroků u nově uzavřených hypoték jako nezdanitelné části základu daně. Poslaneckým pozměňovacím návrhem ale zůstala tato možnost ponechána, pouze se snížily limity odpočtů z původních 300 tisíc na 150 tisíc korun (pozn.: u nových hypoték obstaraných od 1. ledna 2022). U hypoték sjednaných před prvním lednem 2022 bude nadále platit limit 300 tisíc korun, a to včetně pozdějšího refinancování.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.

Související pojmy

Daňové přiznání

Každý rok podáváme daňové přiznání, kterým přiznáme příjmy podléhající dani.

Daňové zvýhodnění

Každý, kdo má v ČR nějaké příjmy, může využít daňové zvýhodnění na poplatníka, rodiče pak daňové zvýhodnění na dítě nebo studenta, manžel/ka si může zažádat také o zvýhodnění manželky nebo manžela, se kterým žije ve společné domácnosti a její/jeho příjem nepřesáhl určitou částku.

Nemovitost

Pod nemovitostí si asi každý z nás představí dům, byt, chalupu, garáž.

Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr (zkráceně hypotéka) je bankovní úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který slouží nejčastěji k financování nákupu, výstavby či rekonstrukce nemovitosti určené k vlastnímu bydlení.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.