Vlastnická práva k nemovitosti mohou být určitým způsobem omezena, například věcným břemenem, které omezuje práva majitele nemovitosti. Co si pod tímto pojmem přesně představit?
Co je věcné břemeno?
Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti buď něco konat, nebo se naopak něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typické je třeba spolubydlení rodičů a dětí, kdy nemovitost přešla do vlastnictví dětí, ale ti tam rodiče na základě věcného břemena musí nechat dožít. Dalším typickým příkladem je povinnost zajistit průjezd přes pozemek.

Jak věcné břemeno vznikne a jak zanikne?
Věcné břemeno obvykle vzniká smlouvou, ze zákona, na základě závěti, vydržením, schválenou dohodou dědiců, rozhodnutím soudu.
K zániku pak dochází zejména písemnou smlouvou, rozhodnutím příslušného orgánu, ze zákona, případně splněním určitých podmínek. Vede k tomu zpravidla vymazání z katastru nemovitostí, trvalá změna, kvůli níž už služebnost nemůže sloužit, nebo smrt dotčených osob.
Jaké druhy věcných břemen známe?
Věcným břemenem nově může být movitá i nemovitá věc, rozlišujeme 2 druhy:
- Služebnosti, u kterých má vlastník nemovitosti nekonat nebo něco strpět. Typickým příkladem je například služebnost inženýrské sítě, služebnost cesty, užívací právo a právo na svod dešťové vody.
- Reálná břemena, u nichž je třeba aktivně konat.