Máte vlastní bydlení, které přestává vyhovovat vašim požadavkům a potřebám? Dost možná uvažujete o rekonstrukci nemovitosti, díky které se vám v bytě nebo domě bude zase dobře a spokojeně žít.
Co je to rekonstrukce?
Rekonstrukcí se podle stavebního zákona rozumí změna dokončené stavby, tedy takové stavby, která byla kolaudována a je možné ji užívat, nebo jde o udržovací práce. V každém případě ale zůstává zachované vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby. Přímo definici rekonstrukce ale budete ve stavebním zákoně hledat marně, pracuje s pojmem stavební úpravy. Ty mohou mít několik režimů.
Víte, že rekonstrukci provádí stavebník, který na ni podle rozsahu musí předem podat ohlášku nebo dokonce získat od stavebního úřadu stavební povolení? Stavební úpravy tedy podle stavebního zákona dělíme na:
- Rekonstrukce bez ohlášení nebo bez stavebního povolení (nezasahuje se do nosných konstrukcí, nedochází ke změně v užívání)
- Rekonstrukce s ohlášením (dochází k částečné změně užívání stavby)
- Rekonstrukce se stavebním povolením (dochází k zásahu do nosných konstrukcí nebo ke změně v užívání nemovitosti).

Rekonstrukce vs. modernizace
Dva pojmy, které spolu, dá se říci souvisí, a mnozí si je pletou. Rekonstrukce bytu nebo domu znamená, že dojde k takovému zásahu do nemovitosti, kdy dojde ke změně účelu nebo technických parametrů. Modernizací se myslí rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku.
Náš tip na závěr: Nemáte na rekonstrukci dostatečně našetřeno? Zkuste zažádat o hypotéku na rekonstrukci. I na ni ji totiž můžete využít.