Rekonstrukce

Úrok od
4,89 %

Máte vlastní bydlení, které přestává vyhovovat vašim požadavkům a potřebám? Dost možná uvažujete o rekonstrukci nemovitosti, díky které se vám v bytě nebo domě bude zase dobře a spokojeně žít.

Co je to rekonstrukce?

Rekonstrukcí se podle stavebního zákona rozumí změna dokončené stavby, tedy takové stavby, která byla kolaudována a je možné ji užívat, nebo jde o udržovací práce. V každém případě ale zůstává zachované vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby. Přímo definici rekonstrukce ale budete ve stavebním zákoně hledat marně, pracuje s pojmem stavební úpravy. Ty mohou mít několik režimů.

Rekonstrukce

Víte, že rekonstrukci provádí stavebník, který na ni podle rozsahu musí předem podat ohlášku nebo dokonce získat od stavebního úřadu stavební povolení? Stavební úpravy tedy podle stavebního zákona dělíme na:

  • Rekonstrukce bez ohlášení nebo bez stavebního povolení (nezasahuje se do nosných konstrukcí, nedochází ke změně v užívání)
  • Rekonstrukce s ohlášením (dochází k částečné změně užívání stavby)
  • Rekonstrukce se stavebním povolením (dochází k zásahu do nosných konstrukcí nebo ke změně v užívání nemovitosti).

Rekonstrukce vs. modernizace

Dva pojmy, které spolu, dá se říci souvisí, a mnozí si je pletou. Rekonstrukce bytu nebo domu znamená, že dojde k takovému zásahu do nemovitosti, kdy dojde ke změně účelu nebo technických parametrů. Modernizací se myslí rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku.

Náš tip na závěr: Nemáte na rekonstrukci dostatečně našetřeno? Zkuste zažádat o hypotéku na rekonstrukci. I na ni ji totiž můžete využít.

Položkový rozpočet

Při využití hypotéky na výstavbu či rekonstrukci nemovitosti vyžadují banky položkový rozpočet. Poradíme vám, jak sestavit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce. Před zahájením výstavby či rozsáhlejší rekonstrukce nemovitosti už musíte mít připravenou projektovou dokumentaci. Ta velmi konkrétně a dopodrobna popisuje plánované stavební činnosti. Projekt obsahuje například architektonické a technické řešení stavby, plány rozvodů vody, odpadů, plynu a elektroinstalací, situační výkresy a technické zprávy.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Družstevní byt

Sháníte nové bydlení a narazili jste na pojem družstevní byt nebo byt v družstevním vlastnictví? Nevíte, co to vlastně znamená? Družstevní bydlení jako alternativa k vlastnímu bydlení Bydlení v družstevním bytě má své výhody i nevýhody.

Hrubá stavba

Hrubou stavbu nedefinuje zákon, norma ani projektová dokumentace, tak možná přemýšlíte, co se pod ní ukrývá.

Hypoteční kalkulačka

Hypoteční kalkulačka je online nástroj, který poskytuje rychlé srovnání aktuálních nabídek hypoték jednotlivých bank.

Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr (zkráceně hypotéka) je bankovní úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který slouží nejčastěji k financování nákupu, výstavby či rekonstrukce nemovitosti určené k vlastnímu bydlení.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.