Pod nemovitostí si asi každý z nás představí dům, byt, chalupu, garáž. Kde se ale toto označení vůbec vzalo a jak ho definovat? Nemovité věci se dříve nazývaly imobilie, dneska se můžeme setkat i s označením reality. Když se podíváme do zákona, nemovitostí se rozumí jak pozemek nebo stavba spojená se zemí pevným základem, tak i věcná práva k hmotné nemovité věci a další práva, která za nemovitou věc prohlásí zákon.

Co všechno lze považovat za nemovitosti?

Za nemovitý majetek považujeme nejen byt, dům, chalupu, zahradu a podobně, ale i zemědělskou půdu (chmelnice, vinice, ovocné sady, orná půda apod.), zastavěné plochy a nádvoří, stavební pozemky, vinné sklepy, hotely, stavby pro zemědělskou výrobu, dopravu, energetiku, lesní a vodní hospodářství a ostatní stavby.

Víte, že všechny údaje o nemovitostech jako jejich soupis, popis, geometrické a polohové určení, evidenci vlastnických a jiných věcných práv najdeme v katastru nemovitostí?

Ten můžeme považovat za zdroj informací, které slouží k ochraně práv k nemovitostem, pro vyčíslení daně z nemovitosti a dalším poplatkovým účelům, k ochraně životního prostředí, zemědělského a lesního půdního fondu, nerostného bohatství, kulturních památek, pro rozvoj území, k odhadům nemovitostí, pro účely vědecké, hospodářské a statistické a pro tvorbu dalších informačních systémů.

Víte, že nemovitost můžete financovat i eurovou hypotékou? Nenaleťte, není to dobrý nápad.

Mohlo by vás zajímat: Jak probíhá oceňování nemovitostí?

Když potřebujete ocenit nemovitost (třeba kvůli žádosti o hypotéku), je třeba si pozvat znalce. Ten může nemovitost ocenit buď podle právních předpisů (v tom případě nemusí odhadní cena odpovídat tržní ceně), nebo na základě prodejů nemovitostí, které jsou té vaší podobné a nachází se ve stejné lokalitě.

K odhadu nemovitosti budete potřebovat aktuální list vlastnictví a nabývací titul neboli smlouvu, která dokazuje, jakým způsobem došlo k nabytí nemovitosti a kdo je jejím majitelem. Může jít o kupní smlouvu, darovací smlouvu, smlouvu o dědictví, smlouvu o převodu družstevní jednotky.

Víte, že i když nejsme realitka, přesto dokážeme propojit prodávající s kupujícími? Díky unikátnímu nástroji, který vyžíváme, můžete dokonce nakoupit nemovitost za nižší cenu.

Jakub Rejnuš
SEO + content manager

Související pojmy

Výměra nemovitosti

Výměra pozemku je jeho rozloha v m² jako údaj zapsaný v Katastru nemovitostí.

Pojištění nemovitosti

Nejen

Výpis z katastru nemovitostí

Chcete stavět, koupit nebo prodat byt či dům? Pak budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí.

Odhadce nemovitostí

Každý, kdo už někdy kupoval nebo prodával nemovitost, si musel nejprve zjistit, jakou má hodnotu.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 472 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

100% hypotéka a jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

Získat hypotéku bez úspor je možné, ale nese to rizika. Zjistěte, jaké máte možnosti a na co si dát pozor při financování nemovitosti bez hotovosti.
Roman Müller | 25.03.2025
7 minut k přečtení
Hypotéka po insolvenci - jak zvýšit šance na schválení

Hypotéka po insolvenci: Jak zvýšit šance na schválení

Banky při schvalování hypotéky pečlivě prověřují vaši finanční historii a nesplacené dluhy jsou překážkou pro získání úvěru. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na hypotéku i po insolvenci.
Roman Müller | 24.03.2025
7 minut k přečtení
Pravidla a podmínky pro hypotéky v roce 2023. Co se změnilo?

Pravidla a podmínky pro hypotéky 2025

Česká národní banka nastavuje limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Aktuálně je pro banky závazná pouze horní hranice ukazatele LTV. Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro bezproblémové získání hypotéky…
Roman Müller | 19.03.2025
3 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

ČS zlevňuje hypotéky: Nižší sazby a výhodnější LTV

Česká spořitelna snížila od 14.3.2025 úrokové sazby hypoték a Americké hypotéky o 0,1 % p.a. Nabídka začíná na 4,89 % p.a. (s LTV do 80 %).
Pavel Pohanka | 14.03.2025
1 minuta k přečtení
Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy nejvýhodnější - jak ji poznat

Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy ta nejvýhodnější – jak ji poznat?

Při hledání nejvýhodnější hypotéky nestačí sledovat pouze úrokovou sazbu. Důležité jsou i další poplatky spojené s úvěrem. Na co se při výběru hypotéky zaměřit?
Roman Müller | 12.03.2025
7 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.