Družstevní byt

Úrok od
4,89 %

Sháníte nové bydlení a narazili jste na pojem družstevní byt nebo byt v družstevním vlastnictví? Nevíte, co to vlastně znamená?

Družstevní bydlení jako alternativa k vlastnímu bydlení

Bydlení v družstevním bytě má své výhody i nevýhody. Družstevní byt je levnější a vyhnete se placení daně z nabytí nemovitosti, na druhou stranu musíte počítat třeba s omezeným právem pro nakládání s bytem. Družstevní byt nevlastníte vy, ale družstvo, která vám ho vlastně pronajímá. Nejste tedy vlastníkem, ale jen nájemcem bytu.

Při koupi družstevního bydlení si tedy nekupujete byt jako takový, ale jen družstevní podíl. Vznikne vám tím právo k nájmu bytu, jako člen družstva pak platíte nájemné, které v sobě zahrnuje poplatky za služby a fond oprav. Obojí se vypočítává podle velikosti bytu.

Víte, že s družstevním bytem úzce souvisí bytové družstvo jako právnická osoba nebo společenství osob založené za účelem zajištění bytových potřeb svých členů?

Víte, že pokud si chcete koupit družstevní byt na hypotéku, neuspějete v rámci státní půjčky na bydlení? Proto nežádejte hypotéku od státu, ale od hyponamíru.cz

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Družstevní podíl

Stali jste se členy bytového družstva a nevíte, co to pro vás znamená? Jaká máte práva a jaké povinnosti? Co je družstevní podíl? Na vše se vám pokusíme odpovědět.

Bytové družstvo

Družstvo, které velmi úzce souvisí s bydlením označujeme jako bytové družstvo a je určené k zajišťování bytových služeb svých členů.

Nájemce

Osoba, které pronajímatel na základě nájemní smlouvy přenechá k užívání nemovitost, se nazývá nájemce.

Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí (pozn.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.