Orgán veřejné moci, který je pověřen vykonáváním činností podle stavebního zákona označujeme jako Stavební úřad. Může jít o vydání stavebního povolení ke stavbě nemovitosti, územního rozhodnutí, územního souhlasu apod.
Kdo je pověřen výkonem obecného Stavebního úřadu?
Výkonem bývá pověřený buď obecní úřad, nebo úřad městské části. Odvolacím úřadem pak je magistrát nebo krajský úřad, některé stavby ale podléhají speciálním stavebním úřadům.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jaké jsou pravomoci stavebního úřadu?
Stavební úřad rozhoduje o vydání povolení ke stavbě domu, o umístění staveb, odstranění stavby, změně využití území, kolaudaci, dělení nebo scelování pozemků, ochranném pásmu a dalších věcech.
Vede územní řízení, které je nezbytným procesem pro povolení ke stavbě nemovitosti. Během něj posuzuje, jak stavba zapadne do okolní zástavby a posuzuje, zda je stavební záměr v souladu s územním plánem a jaký bude dopad stavby na životní prostředí.
Setkat se můžete i s pojmem stavební řízení, které vede k vydání stavebního povolení.
Související pojmy
Hrubá stavba
Hrubou stavbu nedefinuje zákon, norma ani projektová dokumentace, tak možná přemýšlíte, co se pod ní ukrývá.
Dům na klíč
Plánujete investici do vlastního bydlení, ale nechcete nic řešit, nejraději byste se rovnou nastěhovali do nového domova? Řešením pro vás je dům na klíč, kdy veškeré stavební práce necháte na firmě, od které za nějaký čas převezmete klíče a můžete k domovu vyrazit rovnou s kufry.
Katastrální výměra
Katastrální výměra uvádí rozlohu v metrech čtverečních.
Stavební povolení
Stavební povolení můžeme definovat jako licenci potřebnou ke stavbě nemovitosti nebo stavebním úpravám domů či bytu.