Bytové družstvo

Úrok od
4,79 %

Družstvo, které velmi úzce souvisí s bydlením označujeme jako bytové družstvo a je určené k zajišťování bytových služeb svých členů. Co si pod tím představit?

Co je bytové družstvo?

Bytové družstvo je specifický typ obchodní korporace, která nesmí vzniknout za účelem podnikání. Jde o právnickou osobu či společenství osob, které je založené za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů, může spravovat domy s byty a nebytovými prostory jiných osob, případně se věnovat podnikání jako vedlejší činnosti.

K založení bytového družstva jsou zapotřebí minimálně 3 členové, každý z nich musí zaplatit základní členský vklad. Družstvo pak funguje tak, že vlastní družstevní byty poskytuje do nájmu svým členům.

Kdo je vlastníkem bytového družstva?

U bytů v osobním vlastnictví vzniká Společenství vlastníků jednotek, které se stará o chod společenství. Když je řeč o družstevních bytech, vlastnické právo vykonává družstvo, družstevník je pouhým nájemcem.

Jaké jsou (ne)výhody bytového družstva?

Mezi výhody bytového družstva patří třeba skutečnost, ze pozemek a úvěr si vyřídí bytové družstvo, jeho členové si nemusí brát hypotéku a jako základní členský podíl zaplatí nějakou část ceny bytu. Zbytek pal družstvu splácí pomocí nájemného. Když splatí celou cenu bytu, družstvo ho pak převede do osobního vlastnictví. Nevýhodou bytového družstva pak je fakt, že jste jen nájemníkem, nikoli vlastníkem bytu.

Související pojmy

Družstevní podíl

Stali jste se členy bytového družstva a nevíte, co to pro vás znamená? Jaká máte práva a jaké povinnosti? Co je družstevní podíl? Na vše se vám pokusíme odpovědět.

Družstevní byt

Sháníte nové bydlení a narazili jste na pojem družstevní byt nebo byt v družstevním vlastnictví? Nevíte, co to vlastně znamená? Družstevní bydlení jako alternativa k vlastnímu bydlení Bydlení v družstevním bytě má své výhody i nevýhody.

Společenství vlastníků jednotek

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je podle českého práva označením právnické osoby podobné spolku, která zajišťuje správu cizího majetku.

Osobní vlastnictví

Chcete si pořídit byt a máte možnost jeho koupě do osobního vlastnictví? Co to vůbec je koupě nemovitosti do osobního vlastnictví? Když se řekne byt v osobním vlastnictví Osobní vlastnictví vyjadřuje typ vlastnictví, kdy je předmětná nemovitost přímým majetkem svého majitele.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.