Vstoupit můžete jak do nově zakládaného bytového družstva, které teprve nový bytový dům postaví, tak již existujícího bytového družstva, které již bytový dům vlastní. Abyste získali nový družstevní byt, musíte nejprve složit základní členský vklad a následně platit družstvu pravidelné měsíční splátky. V případě nákupu staršího družstevního bytu si odkupujete družstevní podíl a stáváte se členem družstva.
TIP: Nevíte, jak vysoká bude vaše hypotéka na byt? Hypoteční kalkulačka vám spočítá online výši pravidelné měsíční splátky.
Pořízení nového družstevního bytu
Družstevní byt nabízí kombinaci vlastnického a nájemního bydlení. Prvním krokem k získání nového družstevního bytu je složení základního členského vkladu na účet družstva. Následně splácíte družstvu v pravidelných měsíčních splátkách zbývající část ceny bytu. Jakmile splatíte celou cenu bytu, obvykle za 20 až 25 let, následuje jeho převod do osobního vlastnictví.
Počáteční členský vklad se obvykle pohybuje ve výši 25 až 30 procent ceny daného bytu. V případě bytu za tři miliony korun musíte mít naspořeno 750 tisíc korun (25 % ceny bytu). Pokud takovou částku nemáte, můžete využít úvěr ze stavebního spoření, u kterého není vyžadována zástava nemovitosti. Vzhledem k tomu, že družstvo neumožní vložit byt do zástavy bance, nelze využít klasickou hypotéku.
Výhody družstevního bytu
- Pořídit si družstevní byt mohou i lidé, kteří nedosáhnou na hypotéku
- Úvěr na bytový dům si sjednává bytové družstvo
- Družstevní podíl k bytu je možné prodat
- Družstevní byt můžete se souhlasem družstva pronajmout
- Družstevní byt můžete se souhlasem družstva zrekonstruovat nebo provést stavební úpravy
Hypotéka na družstevní byt
Mnohem častěji než s možností vstoupit do právě zakládaného bytového družstva se setkáte s příležitostí odkoupit družstevní podíl ke staršímu bytu. Prodejní cena družstevního bytu se bude odvíjet od toho, za jak dlouho je plánován jeho převodu do osobního vlastnictví. Čím dále je okamžik převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, tím nižší bude cena družstevního podílu.
Vzhledem k tomu, že majitelem bytu je družstvo, a nelze tedy dát bance družstevní byt do zástavy, nemůžete na financování převodu družstevního podílu využít klasickou hypotéku. Hypotéku na družstevní můžete získat pouze tehdy, pokud nabídnete bance do zástavy jinou nemovitost. Využít můžete také úvěr ze stavebního spoření, u kterého není vyžadováno zajištění nemovitostí.
Pokud víte, že bude během několika příštích měsíců družstevní byt převeden do osobního vlastnictví, můžete využít předhypoteční úvěr. Po převodu bytu do vašeho vlastnictví ho nabídnete bance do zástavy a začnete čerpat klasickou hypotéku. Hypotéka na družstevní byt může být zajištěna také jinou nemovitostí v osobním vlastnictví. Po převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví začnete bance ručit koupeným bytem a zástava náhradní nemovitosti se uvolní.