Jak funguje hypotéka bez nemovitosti

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
hypotéka bez nemovitosti

Hypotéku si můžete u některých bank sjednat dříve, než máte vybranou nemovitost ke koupi. Přečtěte si, jak funguje hypotéka bez nemovitosti, jaké jsou její výhody a na co si dát pozor.

14.04.2022 | Roman Müller | 2 minuty k přečtení

Obsah článku

Současná poptávka po nemovitostech je natolik vysoká, že si většina prodávajících může vybírat mezi několika zájemci. Může se stát, že prodávající upřednostní kupujícího s vyřešeným financováním. Pokud si chcete zajistit peníze na koupi nemovitosti nebo její výstavbu v předstihu, stojí za zvážení takzvaná hypotéka bez nemovitosti (pozn. někdy se také označuje jako pohotovostní úvěr). „Banka se zájemcem o hypotéku uzavře úvěrovou smlouvu, i když v okamžiku jejího podpisu žadatel ještě neví, na co přesně ji využije nebo nemá vybranou konkrétní nemovitost. Na využití úvěru má v závislosti na bance od dvou do tří let. Ve smlouvě je dohodnuta nejen výše hypotéky, ale také její doba splatnosti, úroková sazba a doba fixace. Hypotéku bez nemovitosti je nutné ve stanovené době využít, jinak hrozí sankce za nečerpání,“ uvádí Veronika Hegrová z fintech starupu hyponamíru.

TIP

 K čemu je hypotéka bez nemovitosti?

Tuto hypotéku lze využít například na koupi bytu, rodinného domu, stavebního pozemku nebo také výstavbu. Hypotéku bez nemovitosti si sjednejte pouze tehdy, pokud víte, že si nemovitost v brzké době skutečně pořídíte nebo začnete stavět. Pokuta za nečerpání úvěru se pohybuje v závislosti na bance od několika desetitisíců až po stovky tisíc korun (např. 5 % z nevyčerpané částky).

Sjednání hypotéky bez nemovitosti

Hypotéku bez nemovitosti nenabízí všechny tuzemské banky. V současné době ji najdete například u Komerční banky, Raiffeisenbank a také Modré pyramidy stavební spořitelny, Stavební spořitelny České spořitelny a ČSOB Stavební spořitelny. V prvním kroku se vyplatí zběžně srovnat aktuální nabídky jednotlivých bank. Využít k tomu můžete například online hypoteční kalkulačku. Vytvoříte si tak prvotní představu o výši měsíční splátky hypotéky i aktuálních úrokových sazbách na trhu. Tyto údaje berte pouze jako orientační, přesné vyčíslení získáte až při samotném vyřizování hypotéky. 

Zájemce o hypotéku bez nemovitosti musí splnit stejné podmínky jako u běžné hypotéky. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Banka nejdříve na základě aktuálních příjmů a závazků žadatele posoudí, zda na požadovanou částku dosáhne a bude schopen hypotéku bez problémů splácet. Dopředu klient v žádostí pouze obecně uvede, k čemu úvěr využije, tedy zda plánuje například kupovat byt nebo stavět rodinný dům. Záměr lze později změnit. Po schválení hypotéky bankou je podepsána úvěrová smlouva. Nemovitost pro zajištění úvěru na bydlení je upřesněna formou dodatku ke smlouvě později. Po nalezení nemovitosti se také provede standardní bankovní odhad, kterým se prověří cena nemovitosti a její vhodnost pro zástavu.“

Pozor na výši sjednané hypotéky!

Ceny nemovitostí v posledních letech výrazně rostly a odhadnout dopředu přesnou výši hypotéky není snadné. Může se stát, že cena pořizované nemovitosti bude oproti původnímu očekávání vyšší nebo naopak nižší. „Pokud hypotéka nevystačí na zaplacení požadované kupní ceny nemovitosti, musí se paralelně sjednat druhá hypotéka. Původní hypotéku nelze navýšit, protože byla schválena na určitou výši příjmu, s daným LTV, úrokovou sazbou a v dané době na danou částku. V případě nižší ceny nemovitosti je situace jednodušší. Banky totiž standardně umožňují bez jakékoliv sankce nedočerpat až 20 % úvěru. Nad tento rámec si může účtovat pokutu dle sazebníku“ doplňuje Veronika Hegrová. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.