Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět. Aby minimalizoval toto riziko, zjišťuje takzvanou bonitu žadatele. Co je to a co znamená bonita u úvěru? Bonita ukáže, zda bude zájemce o úvěr schopen řádně a včas plnit své finanční závazky vůči věřiteli. Při určování bonity žadatele o úvěr posuzuje banka či nebankovní poskytovatel úvěru řadu parametrů. Proces hodnocení bonity se nazývá scoring.

Bonita klienta

Vyhodnocení bonity žadatele o úvěr

Jako první nahlíží poskytovatel úvěru do bankovního a nebankovního registru klientských informací a registru SOLUS. Negativní záznam v těchto registrech vede k zamítnutí žádosti o úvěr. Při hodnocení bonity zájemce o půjčku je dále sledován například věk, pohlaví, nejvyšší dosažené vzdělání, vykonávaná profese, rodinný stav, příjmy i pravidelné výdaje. Každý poskytovatel úvěr má vlastní metodiku pro vyhodnocení bonity.

Jak si zvýšit bonitu

Existuje několik možností, jak si může zájemce o úvěr vylepšit svoji bonitu. V případě nedostatečného příjmu je řešením navýšení stávajícího výdělku v současném zaměstnání nebo získání dalšího přivýdělku. U hypoték je dalším běžným řešením například přizvání spolužadatele, díky kterému se výrazně navýší příjmy.

Související pojmy

Prescoring u hypotéky

Prescoringem rozumíme předběžné zhodnocení klienta s cílem zjistit, zda mu banka může nějaký úvěr poskytnout.

Scoring

Každý žadatel o úvěr projde scoringem neboli procesem, během kterého si banka prověří klientovu schopnost dlouhodobě splácet úvěr.

Spolužadatel

O hypotéku mohou lidé žádat buď individuálně, nebo společně s jednou i více osobami.

Věřitel

Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně úroku.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 472 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

100% hypotéka a jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

Získat hypotéku bez úspor je možné, ale nese to rizika. Zjistěte, jaké máte možnosti a na co si dát pozor při financování nemovitosti bez hotovosti.
Roman Müller | 25.03.2025
7 minut k přečtení
Hypotéka po insolvenci - jak zvýšit šance na schválení

Hypotéka po insolvenci: Jak zvýšit šance na schválení

Banky při schvalování hypotéky pečlivě prověřují vaši finanční historii a nesplacené dluhy jsou překážkou pro získání úvěru. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na hypotéku i po insolvenci.
Roman Müller | 24.03.2025
7 minut k přečtení
Pravidla a podmínky pro hypotéky v roce 2023. Co se změnilo?

Pravidla a podmínky pro hypotéky 2025

Česká národní banka nastavuje limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Aktuálně je pro banky závazná pouze horní hranice ukazatele LTV. Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro bezproblémové získání hypotéky…
Roman Müller | 19.03.2025
3 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

ČS zlevňuje hypotéky: Nižší sazby a výhodnější LTV

Česká spořitelna snížila od 14.3.2025 úrokové sazby hypoték a Americké hypotéky o 0,1 % p.a. Nabídka začíná na 4,89 % p.a. (s LTV do 80 %).
Pavel Pohanka | 14.03.2025
1 minuta k přečtení
Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy nejvýhodnější - jak ji poznat

Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy ta nejvýhodnější – jak ji poznat?

Při hledání nejvýhodnější hypotéky nestačí sledovat pouze úrokovou sazbu. Důležité jsou i další poplatky spojené s úvěrem. Na co se při výběru hypotéky zaměřit?
Roman Müller | 12.03.2025
7 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.