Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět. Aby minimalizoval toto riziko, zjišťuje takzvanou bonitu žadatele. Co je to a co znamená bonita u úvěru? Bonita ukáže, zda bude zájemce o úvěr schopen řádně a včas plnit své finanční závazky vůči věřiteli. Při určování bonity žadatele o úvěr posuzuje banka či nebankovní poskytovatel úvěru řadu parametrů. Proces hodnocení bonity se nazývá scoring.

Bonita klienta

Vyhodnocení bonity žadatele o úvěr

Jako první nahlíží poskytovatel úvěru do bankovního a nebankovního registru klientských informací a registru SOLUS. Negativní záznam v těchto registrech vede k zamítnutí žádosti o úvěr. Při hodnocení bonity zájemce o půjčku je dále sledován například věk, pohlaví, nejvyšší dosažené vzdělání, vykonávaná profese, rodinný stav, příjmy i pravidelné výdaje. Každý poskytovatel úvěr má vlastní metodiku pro vyhodnocení bonity.

Jak si zvýšit bonitu

Existuje několik možností, jak si může zájemce o úvěr vylepšit svoji bonitu. V případě nedostatečného příjmu je řešením navýšení stávajícího výdělku v současném zaměstnání nebo získání dalšího přivýdělku. U hypoték je dalším běžným řešením například přizvání spolužadatele, díky kterému se výrazně navýší příjmy.

Související pojmy

Prescoring u hypotéky

Prescoringem rozumíme předběžné zhodnocení klienta s cílem zjistit, zda mu banka může nějaký úvěr poskytnout.

Scoring

Každý žadatel o úvěr projde scoringem neboli procesem, během kterého si banka prověří klientovu schopnost dlouhodobě splácet úvěr.

Spolužadatel

O hypotéku mohou lidé žádat buď individuálně, nebo společně s jednou i více osobami.

Věřitel

Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně úroku.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.