Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět. Aby minimalizoval toto riziko, zjišťuje takzvanou bonitu žadatele. Co je to a co znamená bonita u úvěru? Bonita ukáže, zda bude zájemce o úvěr schopen řádně a včas plnit své finanční závazky vůči věřiteli. Při určování bonity žadatele o úvěr posuzuje banka či nebankovní poskytovatel úvěru řadu parametrů. Proces hodnocení bonity se nazývá scoring.
Vyhodnocení bonity žadatele o úvěr
Jako první nahlíží poskytovatel úvěru do bankovního a nebankovního registru klientských informací a registru SOLUS. Negativní záznam v těchto registrech vede k zamítnutí žádosti o úvěr. Při hodnocení bonity zájemce o půjčku je dále sledován například věk, pohlaví, nejvyšší dosažené vzdělání, vykonávaná profese, rodinný stav, příjmy i pravidelné výdaje. Každý poskytovatel úvěr má vlastní metodiku pro vyhodnocení bonity.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jak si zvýšit bonitu
Existuje několik možností, jak si může zájemce o úvěr vylepšit svoji bonitu. V případě nedostatečného příjmu je řešením navýšení stávajícího výdělku v současném zaměstnání nebo získání dalšího přivýdělku. U hypoték je dalším běžným řešením například přizvání spolužadatele, díky kterému se výrazně navýší příjmy.
Související pojmy
Prescoring u hypotéky
Prescoringem rozumíme předběžné zhodnocení klienta s cílem zjistit, zda mu banka může nějaký úvěr poskytnout.
Scoring
Každý žadatel o úvěr projde scoringem neboli procesem, během kterého si banka prověří klientovu schopnost dlouhodobě splácet úvěr.
Spolužadatel
O hypotéku mohou lidé žádat buď individuálně, nebo společně s jednou i více osobami.
Věřitel
Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně úroku.