Pokuta za nečerpání hypotéky

Úrok od
4,89 %

Hypotéku si většinou sjednáváme až ve chvíli, kdy máme vyhlédnutou nemovitost ke koupi. Přesto jsou okamžiky, kdy je třeba si hypotéku sjednat dřív, než si nemovitost vybereme. Pak je ale třeba si pohlídat, do jakého termínu si nemovitost musíme pořídit, abychom se vyhnuli pokutě za nečerpání hypotéky.

Jaké jsou podmínky čerpání hypotéky?

Čerpání hypotečního úvěru probíhá bezhotovostně, v případě neúčelového úvěru převodem peněz na účet požadovaný klientem. Když jde o účelové čerpání, proplácí se dodavatelské faktury apod.

Hypotéku většinou můžete čerpat do dvou dnů od splnění podmínek čerpání, podle úvěrové smlouvy jednorázově, nebo postupně. Mezi podmínky, které je třeba splnit patří uzavření kupní smlouvy, pojištění nemovitosti a vinkulaci ve prospěch banky, návrh na vklad zástavního práva na katastru nemovitostí, doklad o uhrazení části ceny z vlastních zdrojů a většinou i zřízení běžného účtu u poskytovatele hypotéky. Na vyčerpání hypotéky pak máte většinou 12 měsíců.

Nečerpání hypotéky je problém

Není žádnou výjimkou, že jste si zažádali o hypoteční úvěr, banka vám ho schválila a prodávající se najednou rozhodne kupní smlouvu nepodepsat.

Podobná situace může nastat, když si sjednáte hypotéku naruby a ve sjednané lhůtě nenajdete tu pravou nemovitost. Kromě toho, že jste se nestali vlastníky nemovitosti to má ještě jeden zádrhel. Za nečerpání hypotéky budete muset zaplatit pokutu ve výši až 5 % nevyčerpané částky.

Víte, že mezi pokuty u hypotéky nepatří jen pokuta za nečerpání hypotéky, ale i pokuta za předčasné splacení hypotéky a pokuta za nedočerpání hypotéky?

Související pojmy

Kupní smlouva

Při financování nákupu nemovitosti hypotékou je potřeba předložit bance několik dokumentů.

Hypoteční úvěr

Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí spravuje informace o nemovitostech v České republice.

Vinkulace

Slovo vinkulace je odvozeno z latinského slova vinculum, které lze volně přeložit do češtiny jako pouto.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.