Čerpání úvěru

Úrok od
4,89 %

Rozhodli jste se pro koupi vlastní nemovitosti díky sjednané hypotéce? Pak byste měli také vědět, že rozlišujeme 2 typy čerpání hypotečního úvěru, a to jednorázové a postupné. V čem se liší?

Jak probíhá čerpání hypotéky?

I když jste splnili všechny podmínky pro sjednání hypotéky a banka vaši žádost schválila, neznamená to, že hned můžete začít čerpat finance.

Nejdříve po vás může žádat kupní smlouvu na nemovitost, její pojištění a vinkulaci ve prospěch banky, doklad o uhrazení části ceny z vlastních zdrojů, návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí a mnohdy také zřízení běžného účtu u poskytovatele hypotéky.

Jednorázové vs. postupné čerpání hypotéky

Čerpání probíhá bezhotovostně, a to dvěma způsoby.

  • U jednorázového čerpání banka uvolní finance v jedné transakci. Nejčastěji jde o nákup nemovitosti, vypořádání majetkových poměrů mezi členy rodiny, refinancování hypotéky.
  • Postupné čerpání hypotéky probíhá, jak už název napovídá, postupně, v několika stanovených transakcích. Tento způsob se využívá hlavně u výstavby nebo rekonstrukce nemovitosti (průběžné proplácení faktur za provedené práce).

Víte, že u postupného čerpání je třeba řešit i dočerpání hypotéky? Dokud nedočerpáte celou částku stanovenou v úvěrové smlouvě, platíte bance jen úroky a anuitní splácení nastane až po jejím dočerpání?

Související pojmy

Sjednávač hypoték

Často se mylně zaměňuje s výrazem „srovnávač“ hypoték.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Pak byste měli vědět, že se zcela jistě setkáte s návrhem na vklad do katastru nemovitostí.

Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí spravuje informace o nemovitostech v České republice.

Vinkulace

Slovo vinkulace je odvozeno z latinského slova vinculum, které lze volně přeložit do češtiny jako pouto.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.