Jak dlouho trvá uzavření hypotéky?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
typy hypoték

Vyřízení hypotéky nyní zabere mnohem více času než v době před vypuknutí pandemie koronaviru. Češi si nechtějí nechat utéct nízké úrokové sazby hypoték a banky jsou zavalené žádostmi o úvěry na bydlení. Jak dlouho trvá uzavřít hypotéku a jak lze její vyřízení urychlit?

08.06.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Ještě před vypuknutím pandemie koronaviru evidovaly banky největší zájem o hypotéky v jarních měsících a v posledním čtvrtletí roku. Naopak v prvních týdnech nového roku a během letních prázdnin byla poptávka po úvěrech na bydlení znatelně slabší.

Aktuální statistiky potvrzují, že tento trend minimálně pro letošní první pololetí rozhodně neplatí. Zájem o hypotéky je enormní a pokračuje rekordní poptávka z posledního čtvrtletí loňského roku. Banky jsou od samého začátku roku zavaleny žádostmi o hypotéky.

Pokud nyní uvažujete o hypotéce, připravte se na to, že na její vyřízení budete potřebovat mnohem více času.

TIP: Hledáte rychlou a pohodlnou cestu k vlastní hypotéce? Využijte online hypoteční bankovnictví hyponamiru.cz! Na jednom místě si porovnáte nabídky jednotlivých bank a vybranou hypotéku si také sjednáte. 

Sjednání a schválení hypotéky může trvat až dva měsíce

Sjednání a schválení hypotéky se může zbrzdit jak na straně banky, tak zájemce o nový úvěr na bydlení. Ještě na začátku loňského roku, pokud šlo při vyřizování úvěru vše hladce, nezabralo bankám sjednání hypotéky více než tři týdny až měsíc. V letošním roce je ovšem třeba počítat s mnohem delší dobou.

Banky jsou stále zahlcené na všech úrovních – od zpracování vstupních žádostí o hypotéku přes odhady cen nemovitostí až po schvalování. Jen vstupní scoring zájemce o hypotéku nyní může trvat 14 dní až tři týdny, a to v závislosti na bance. Vyřízení hypotéky může nyní zabrat i dva měsíce, což je dvakrát déle, než bylo dříve obvyklé.

Velké banky vyřizují a schvalují hypotéky rychleji

Doba schvalování hypotéky se odvíjí od úrokových sazeb konkrétní banky. Pokud je nabídka úvěru z hlediska výše úroku méně zajímavá, má banka méně žádostí o hypotéky a tím pádem také kratší schvalovací lhůty. A platí to i naopak. Rychleji také schvalují hypotéky zpravidla větší bankovní domy.

Aktuálně vyřídíte hypotéku velmi rychle například v Komerční bance a Hypoteční bance, které schvalují úvěry na bydlení v řádu několika dní.

Naopak více času budete potřebovat v bance Creditas, kde si počkáte na schválení hypotéky tři týdny až měsíc.

Připravte bance potřebné dokumenty

Vyřízení hypotéky vždy urychlíte včasnou přípravou potřebných dokumentů. Mezi ty základní patří například potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele, u podnikatelů jedno až dvě poslední daňová přiznání, výpisy z běžného účtu, u refinancování hypotéky také kopie všech úvěrových či leasingových smluv a podobně.

S požadovanými dokumenty konkrétní banky vás včas seznámí hypoteční specialista. 

Hypotéka za 3 týdny

Pokud si zájemce o hypotéku dopředu připraví všechny potřebné dokumenty, lze úvěr na bydlení vyřídit velmi rychle. Příběh jednoho z klientů Hypo na míru je toho důkazem. Předmětem financování byl byt, jehož kupní cena byla 6,5 milionu korun.

  • 7. dubna klient vyplnil na stránkách hyponamíru.cz poptávku na hypoteční úvěr ve výši 4,5 milionu korun. Hypoteční specialista se ještě ten den spojil s klientem, podle požadovaných kritérií připravil nabídku vhodných hypotečních úvěrů. Klient si jednu z nabídek vybral.
  • 13. dubna byla podána žádost do banky, protože klient velmi rychle dodal veškeré požadované dokumenty.
  • 20. dubna byl připraven odhad kupované nemovitosti a žádost přešla do fáze schvalování.
  • 27. dubna klient podepsal úvěrovou smlouvu.
  • 29. dubna byl přidělený hypoteční úvěr vyčerpán.

Sjednání hypotéky urychlí dostupné online nástroje

Pokud nechcete trávit hodiny svého času schůzkami v bance a přeposíláním nejrůznějších dokumentů k hypotéce, využijte hypoteční bankovnictví hyponamiru.cz. Veškeré potřebné dokumenty si s vaším hypotečním specialistou předáte online v rámci hypotečního bankovnictví a k tomu neztratíte přehled o stavu vaší žádosti o hypotéku. 

Sjednání hypotéky výrazně urychlí i nová služba bankovní identity. Kromě státních institucí a některých soukromých firem využívají od začátku letošního roku tuto službu i první velké banky. Pokud si u své banky aktivujete službu bankovní identity, budete ji moci využít i ke sjednání online hypotéky na portálu hyponamiru.cz. 

Zpočátku zde bude bankovní identita sloužit ke vstupnímu ověření totožnosti zájemce o hypotéku při podání žádosti o úvěr. Do konce roku by také měla začít sloužit i k online podpisu schválené úvěrové dokumentace.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.