Přeskočit na obsah

Informujeme vás, že od 1.5. došlo ke změně korespondenční adresy na Úzká 488/8, 60200 Brno.

header_logo
  • Hypoteční kalkulačka
  • Hlídač hypotéky
  • Odhad nemovitosti
  • Články
  • Náš tým
  • Přihlásit
Hypoteční bankovnictví
Hypoteční bankovnictví

První krok k hypotéce

Chci novou hypotéku
Chci refinancovat
Hroch
Úrok od
5,49 %

hyponamiru.cz / První krok k hypotéce

Ať už zvažujete pořízení vlastního bydlení, nebo chcete zkrátka chytře zhodnotit své finance, patrně přemýšlíte nad hypotékou. My vám pomůžeme vybrat tu nejlepší nabídku na trhu. Nemusíte se bát ani dlouhého čekání na pobočce, ani nabízení nevyžádaných produktů. Na základě Vámi zadaných požadavků Vám najdeme optimální nabídku hypotéky šité vám na míru. A to z pohodlí vašeho domova.

Roman Muller | 5. 7. 2018

image-1530776964.45458

Obsah článku

  • Na co můžu hypotéku využít?
  • Kolik banka půjčuje peněz?
  • Kdo o hypotéku může žádat?
  • Z čeho banka při posuzování klientů vychází?
  • Co to jsou bankovní registry?
  • Jaké musím mít příjmy?
  • Moje výdaje
  • Vyplatí se mi vůbec hypotéka?
  • Investice do bydlení, která se vám vrátí

Na co můžu hypotéku využít?

Hypotéka neslouží zdaleka jen ke koupi nebo výstavbě nemovitosti, i když je k tomuto účelu využívána nejvíce. A ačkoli je v povědomí bankovních klientů zapsána především jako účelový úvěr sloužící k realizaci vlastního bydlení, může plnit roli například v následujících situacích:

Koupě pozemku – Hypotéku lze získat na pozemek se statusem stavební parcely.

Pořízení družstevního bytu – Hypotékou lze financovat také převedení družstevního podílu.

Koupě rekreační nemovitosti – Můžete ji využít na koupi chaty, chalupy atd.

Dostavba/přestavba nemovitosti – Za předpokladu doložení potřebných dokladů o dostavbě či přestavbě.

Rekonstrukce či modernizace nemovitosti – I zde je možné využít hypotéku, nicméně většina bank ji poskytuje od určitého finančního limitu, kdy spodní hranice činí 200.000 Kč.

Vypořádání dědictví – Tuto možnost lze využít v případě, kdy jeden z dědiců vyplácí ostatní dědice.

Vyplacení banky – V případě, kdy dědic získá nemovitost, která byla pořízena zůstavitelem na úvěr, který není doposud splacen.

Vypořádání společného jmění manželů – Obvyklý krok při rozvodu, kdy je třeba vyplatit manžela či manželku.

Refinancování úvěru – Tuto variantu lze využít v případě, že nejste spokojeni se stávající hypotékou (ale vztahuje se i na stavební spoření a další účelové úvěry).

Refundace nákladů – Investovali jste do bydlení vlastní finanční prostředky? Hypotéku můžete využít po doložení všech nákladů i zpětně formou refundace!

Za novou hypotékou

Kolik banka půjčuje peněz?

Od  října 2016 platí, že banky již nemohou poskytovat tzv. stoprocentní hypotéky. Znamená to, že klient musí mít i vlastní prostředky, aby hypotéku získal. Co to pro klienty v praxi znamená? Banky by v současnosti měly nabízet hypotéky maximálně do výše 90 % LTV (Loan To Value – tedy poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Důvodem tohoto kroku Centrální banky je snaha přimět spotřebitele, aby při pořizování vlastního bydlení nespoléhali jen na banku. Jak ovšem vyplynulo z průzkumu projektu Dne finanční gramotnosti, na vlastní zdroje při financování bydlení hypotékou už nyní  spoléhá 40 % Čechů.

Nemám dostatek úspor. Znamená to, že na hypotéku nedosáhnu?

Banky se snaží řešit požadavky každého klienta individuálně. Pokud nemáte dostatek vlastních finančních zdrojů, nemusí to nutně znamenat, že hypotéku nezískáte. Z praxe je doložitelné, že Vám banka dokáže nabídnout další úvěr k pokrytí potřebného vstupního kapitálu k získání hypotéky. Nejčastěji se jedná o úvěry ze stavebního spoření, či účelové spotřebitelské úvěry na bydlení.

Potřebujete poradit s řešením Vaší hypoteční situace? Obraťte se na naše specialisty. Stačí vyplnit poptávkový formulář a poradce Vás v nejbližší době sám zkontaktuje.

Kdo o hypotéku může žádat?

Žadatel o hypotéku musí splňovat vícero kritérií. Kromě Vašeho příjmu a čistého výpisu z registru dlužníků jsou i další kritéria, která o jejím získání rozhodují. Důležitým je věk žadatele, protože většina banka má stanovenou hranici 70 let, do kdy musí být úvěr splacen, neboť  průměrná doba splácení hypotéky je 35 let.

V případě, že o hypotéku žádají partneři, posuzuje se každý zvlášť. O hypotéku však může žádat i více lidí, a to nejen partneři či manželé. Maximální počet těchto osob jsou čtyři. (banky však i v tomto případě dělají výjimky), kdy sev ětšinou se jedná o vícegenerační rodiny.

Z čeho banka při posuzování klientů vychází?

Banka při posuzování vždy vychází z porovnání příjmů a výdajů a operuje s tzv. životním minimem. Tedy s částkou, která musí jednotlivci v domácnosti zbýt po zaplacení všech nákladů na živobytí a splátek případných dalších úvěrů.

Pokud potřebujete pomoci zorientovat se, obraťte se na naše bankovní poradce. Víme, že vyznat se v hypotékách nemusí být jednoduché. Naši specialisté kopou za vás. Ať už potřebujete poradit, nebo vyjednat ty nejlepší podmínky.

Co to jsou bankovní registry?

Banky při poskytování úvěrů vycházejí z podkladů bankovních registrů. Ty shromažďují informace o spotřebitelích a jejich závazcích ( zahrnují veškeré vaše úvěry, kontokorenty, kreditní karty atd.). Zaznamenávají platební morálku, tedy to, jak konkrétní osoba splácí své úvěry. Banka pak při posuzování reflektuje například i to, zda se se splátkami zpožďujete.

Banky prověřují jak bankovní, tak nebankovní registry. A k zamítnutí žádosti o úvěr někdy může vést i zdánlivě nepodstatná záležitost, jako je zpoždění platby za služby mobilního operátora.

Nedbalá platební morálka se nemusí vyplatit i toho důvodu, že pokud se jedná o žádost o hypotéku, může být zamítnuta až na dobu dalších čtyř let.

V České republice funguje více registrů, a to Centrální registr úvěrů (CRU), který spadá pod Českou národní banku, dále Bankovní registr klientských informací (CBCB – Czech Banking Credit Bureau), Nebankovní registr klientských informací (CNCB –  Czech Non-Banking Credit Bureau), Solus (Sdružení na ochranu leasingů a úvěrů spotřebitelům).

Jaké musím mít příjmy?

Výši splátek (a potažmo i schopnost splácet hypotéku) určuje rozdíl mezi příjmy a výdaji žadatele. Na co je třeba se při vyřizování hypotéky připravit? Banka si od Vás vyžádá doložení příjmů – u zaměstnance se jedná o potvrzení příjmů zaměstnavatelem (zpravidla za poslední tři měsíce s tím, že se příjmy porovnávají za poslední uplynulý rok, aby byla patrná stabilita příjmů), u OSVČ daňová přiznání (záleží na konkrétní bance, zpravidla však za poslední dvě zdaňovací období).

Do příjmů však nemusíme počítat pouze příjem ze zaměstnání, naše příjmy ovlivňují například příjmy z pronájmu, renty a důchody, příjmy z podílu na zisku obchodních společností, atd.  – tedy všechny další příjmy, které mají měsíční pravidelnost.

Každá banka má vlastní pravidla pro určení výše příjmu (respektive zůstatku po odečtení všech pravidelných měsíčních výdajů zahrnujících náklady na živobytí, leasingy a další případné úvěry) nutného pro získání hypotéky.

Chcete-li získat konkrétní představu, využijte naší hypoteční kalkulačku. Stačí vyplnit pár informací a za pár hodin vás zkontaktuje náš specialista.

Moje výdaje

Banky posuzují kromě příjmů také veškeré měsíční výdaje, do kterých zahrnují splátky spotřebitelských úvěrů, stávajících hypoték, splátky úvěrů ze stavebního spoření, ale také kreditní karty, kontokorenty a ručitelské závazky. Veškeré údaje si banky vyžádají od výše zmíněných bankovních registrů. Je třeba mít proto na paměti, že čím méně dosavadních závazků, tím lepší podmínky získání hypotéky.

Vyplatí se mi vůbec hypotéka?

Hypotéku sice není bez závazků, ale z dlouhodobého hlediska vám dokáže dát skutečnou svobodu. Splácením již investujete do vlastního majetku, čímž nejen že zhodnocujete své peníze, ale také máte absolutní kontrolu nad svým bydlením. Váš byt či dům se stává vaším domovem. Jste vlastníkem nemovitosti a máte plnou kontrolu nad svým bydlením.

Nájem a jeho (ne)výhody

  • Nejste k ničemu zavázán, ale také nemáte možnost o ničem rozhodovat
  • Investujete do cizího majetku a nemáte jistotu, že o svůj domov nepřijdete
  • Výši nájmu určuje majitel
  • Výhodný jen z krátkodobého hlediska

Investice do bydlení, která se vám vrátí

Stále více lidí investuje do vlastního bydlení. Kromě větší životní jistoty tak totiž získají také investici, která se časem bude nadále zhodnocovat. Měsíční splátky za hypotéku zpravidla odpovídají ceně měsíčního nájmu, takže se nemusíte obávat zatížení domácího rozpočtu.

Hypotéka však nemusí být pouze prostředkem ke splnění snu o vlastním bydlení. Z hlediska dlouhodobého růstu cen nemovitostí takový nákup domu nebo bytu poslouží i jako kvalitní zhodnocení úspor.

Protože víme, že není snadné vybrat z nepřeberného množství nabídek na trhu, uděláme to (téměř) za vás. Máme přehled. Stačí nás kontaktovat přes online formulář a my už na základě vámi udajných parametrů dokážeme najít tu správnou.

Roman Muller

Roman Muller

Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Sdílet článek na:

Diskuze Zruš odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Online sjednání hypotéky
  • Podpora online hypotečního specialisty
  • Zvýhodněné podmínky
  • Přehledné hypoteční bankovnictví

Sledujte novinky z hypotečního světa společně s námi

Napsali o nás

★ ★ ★ ★ ★
Hodnocení: 4.9 | 393 recenzí
Všechna hodnocení
e-news ekonomický magazín logo
kurzy.cz logo
moneymag.cz logo
logo idnes.cz
Více článků

Nepřehlédněte

Výpočet hypotéky podle příjmu

Příjem je jedním ze základních parametrů, který banky u zájemců o hypotéku sledují. Kromě výše a zdroje příjmů se poskytovatelé hypoték zajímají také o aktuální…

Roman Muller | 24. 3. 2021 | 3 minuty k přečtení

Jak dosáhnout a získat hypotéku

Vyhlédli jste si nemovitost a nejste si jistí, zda získáte hypotéku? Ukážeme vám, jaká je maximální výše hypotéky s ohledem na váš příjem a zadlužení.…

Roman Muller | 16. 9. 2019 | 5 minut k přečtení

Kdy je nejlepší začít řešit hypotéku

Chystáte se kupovat nemovitost a musíte si na ni půjčit? Vyřizování úvěru určitě nenechávejte na poslední chvíli. Kdy je ideální začít řešit hypoteční úvěr? Co…

Roman Muller | 20. 12. 2016

Hypoteční bankovnictví
Za lepší hypotékou

Za lepší hypotéku

footer_stars
  • Čeština (Česká Republika) language flag Čeština (Česká Republika)
  • English (United States) language flag English (United States)

800 688 388
po–pá 9–20 hod

  • info@hyponamiru.cz

  • Pobočky a kontakty

Důležité odkazy

  • hyponamiru_mala_ikona

    Časté dotazy

  • hyponamiru_mala_ikona

    Slovník pojmů

  • hyponamiru_mala_ikona

    Reprezentativní příklad

  • hyponamiru_mala_ikona

    Hypotéky

  • hyponamiru_mala_ikona

    Průvodce

  • hyponamiru_mala_ikona

    Poskytovatelé

  • hyponamiru_mala_ikona

    Kariéra

  • hyponamiru_mala_ikona

    Napsali o nás

  • hyponamiru_mala_ikona

    Pro novináře

  • hyponamiru_mala_ikona

    Reference

  • hyponamiru_mala_ikona

    Ochrana osobních údajů

  • hyponamiru_mala_ikona

    Affiliate

  • hyponamiru_mala_ikona

    VOP

Nejčastější dotazy

Věnujete se novým hypotékám i refinancování?

Obsah článku

  • Na co můžu hypotéku využít?
  • Kolik banka půjčuje peněz?
  • Kdo o hypotéku může žádat?
  • Z čeho banka při posuzování klientů vychází?
  • Co to jsou bankovní registry?
  • Jaké musím mít příjmy?
  • Moje výdaje
  • Vyplatí se mi vůbec hypotéka?
  • Investice do bydlení, která se vám vrátí

Ano, věnujeme se jak novým hypotékám, tak refinancování vašich aktuálních úvěrů na bydlení. Naši specialisté pro vás v obou případech najdou výhodné řešení, které “utáhnete”.

Se kterými bankami v ČR máme nejlepší zkušenost?

Obsah článku

  • Na co můžu hypotéku využít?
  • Kolik banka půjčuje peněz?
  • Kdo o hypotéku může žádat?
  • Z čeho banka při posuzování klientů vychází?
  • Co to jsou bankovní registry?
  • Jaké musím mít příjmy?
  • Moje výdaje
  • Vyplatí se mi vůbec hypotéka?
  • Investice do bydlení, která se vám vrátí

Nejvíce proklientská je určitě Hypoteční banka. Svou rychlostí vyřizování požadavků, kvalitou servisu, nabídkou běžných účtů a rozhraním s názvem „Hypoteční zóna“. Dalšími kvalitními proklientskými bankami jsou Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Obsah článku

  • Na co můžu hypotéku využít?
  • Kolik banka půjčuje peněz?
  • Kdo o hypotéku může žádat?
  • Z čeho banka při posuzování klientů vychází?
  • Co to jsou bankovní registry?
  • Jaké musím mít příjmy?
  • Moje výdaje
  • Vyplatí se mi vůbec hypotéka?
  • Investice do bydlení, která se vám vrátí

Hypotéka se dá zvládnout za měsíc i za tři. Nejčastěji její uzavření trvá okolo 2 měsíců. Důvodem je především schvalovací proces na straně bank. Existuje však řada cest, jak schválení žádosti o hypotéku urychlit a my víme jak na to. Přesvědčte se sami.

Jde hypotéka skutečně vyřídit online?

Obsah článku

  • Na co můžu hypotéku využít?
  • Kolik banka půjčuje peněz?
  • Kdo o hypotéku může žádat?
  • Z čeho banka při posuzování klientů vychází?
  • Co to jsou bankovní registry?
  • Jaké musím mít příjmy?
  • Moje výdaje
  • Vyplatí se mi vůbec hypotéka?
  • Investice do bydlení, která se vám vrátí

Ano, skutečně jde. Díky moderním technologiím, které používáme, již do banky při vyřizování hypotéky skutečně nemusíte. Přesvědčte se sami.

Co umíme

✅ Doba vyřízení:do 24 hodin
✅ Úrok:Nejnižší na trhu
✅ Podmínky:Výhodné
✅ Působnost:celá ČR - jsme online
  • Doba vyřízení

    do 24 hodin
  • Úrok

    Nejnižší na trhu
  • Podmínky

    Výhodné
  • Působnost

    celá ČR - jsme online

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 05736501 a zároveň registrovaný pod Samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČO: 26439719. Bližší informace získáte na www.brokertrust.cz/pro-klienty

Pojistné produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 05736501 a zároveň registrovaný pod Samostatným zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČO: 26439719. Bližší informace získáte na www.brokertrust.cz/pro-klienty

@ 2023 Hypo na míru s.r.o. je vedená u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 269834, IČO: 05736501.

Dle zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích, zveřejňujeme abecední výčet společností ve skupině: Able.cz s.r.o., IČ: 24278815, ANNOSON Properties, s.r.o., IČ: 27911284, Broker Trust, a.s., IČ: 26439719, BTrust Group, a.s. IČ: 14404478, CREAFIN, spol. s r.o., IČ: 25091981, Finance na míru s.r.o., IČ: 29276187, GOFIS s.r.o., IČ: 01506927, GOLEM FINANCE s.r.o., IČ: 26880547, Hypo na míru s.r.o., IČ: 5736501, Mindee app s.r.o., IČ: 06437877, Naviplan s.r.o., IČ: 24124770, Sophia Kilcullen Limited, Reg. Č: 350084, SOPHIA FINANCE, s.r.o., IČ: 25604856, VHI, s.r.o., IČ: 28435095, ZenX Capital, a.s., IČ: 09289127.

ikona-clen-apek--inverzni