Rezervační smlouva

Úrok od
4,69 %

Jedním z důležitých dokumentů při koupi nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře je rezervační smlouva. Podpisem této smlouvy potvrzuje kupující vážný zájem o nemovitost. Rezervační smlouva obsahuje například podrobné informace o kupované nemovitosti, sjednané kupní ceně a také termíny jednotlivých kroků.

Obsah rezervační smlouvy

V rezervační smlouvě jsou popsány podmínky koupě nemovitosti a je závazným výchozím dokumentem realitního obchodu. Rezervační smlouva obsahuje identifikační údaje kupujícího i prodávajícího (pozn. jméno, příjmení, bydliště apod.), závazek prodávajícího nenabízet po sjednanou dobu nemovitost ostatním zájemcům, výši rezervačního poplatku včetně popisu způsobu a doby pro jeho úhradu, výši případných smluvních pokut a neposlední řadě také termín uzavření smlouvy o smlouvě budoucí nebo přímo kopní smlouvy.

Dva typy rezervačních smluv

V praxi se lze setkat se dvěma typy rezervačních smluv – dvoustrannými a třístrannými. U první jmenované jsou účastníky realitního obchodu pouze kupující a realitní kancelář. V tomto případě si ověřte, že má realitní kancelář s majitelem nemovitosti podepsanou i zprostředkovatelskou smlouvu, která ji opravňuje k nabídce nemovitosti k prodeji. Ve smlouvě jsou rovněž popsány sankce pro případ, že majitel nemovitosti nečekaně odstoupí od prodeje. Trojstranná smlouva je pro kupujícího výhodnější a měl by ji dát přednost před smlouvou dvoustrannou. V tomto závazném dokumentu vystupují nejen kupující a realitní kancelář pověřená prodejem nemovitosti, ale také majitel nemovitosti.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.

Související pojmy

Smlouva o smlouvě budoucí

I v případě plánované koupě nemovitosti se můžete setkat se Smlouvou o smlouvě budoucí, která znamená, že minimálně jedna strana se zavazuje uzavřít budoucí smlouvu a musí tak učinit po vyzvání v ujednané lhůtě, jinak do 1 roku.

Realitní makléř

Hledáte někoho, kdo zprostředkuje prodej nebo pronájem nemovitosti? Potřebujete někoho, kdo sjedná podmínky prodeje nebo pronájmu? Pak potřebujete realitního makléře.

Realitní kancelář

Obchodní firma, která se zabývá prodejem, nákupem a zprostředkováním obchodů s nemovitostmi, se označuje jako realitní kancelář neboli realitka.

Kupní smlouva

Při financování nákupu nemovitosti hypotékou je potřeba předložit bance několik dokumentů.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

Hypotéku si může sjednat pouze jeden z manželů. Objevte výhody, rizika a podmínky tohoto řešení a zjistěte, jak ovlivní vaše společné jmění i rodinný majetek!
Roman Müller | 09.10.2024
3 minuty k přečtení
Odchod do důchodu a kdy do něj půjdete

Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?

Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit?
Roman Müller | 07.10.2024
7 minut k přečtení
ČNB

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Dopad na ekonomiku

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny…
Pavel Pohanka | 27.09.2024
2 minuty k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 27.09.2024
4 minuty k přečtení
Pojištění nemovitosti a domácnosti - jak si zajistit bezpečnost

Jak pojistit bydlení, abyste byli v bezpečí

Vichřice, požár nebo krádež kola z garáže – to vše může způsobit škody na vašem majetku. Řešením je pojištění, které vás ochrání před finančními ztrátami.
Roman Müller | 25.09.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.