Rezervační smlouva

Úrok od
4,89 %

Jedním z důležitých dokumentů při koupi nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře je rezervační smlouva. Podpisem této smlouvy potvrzuje kupující vážný zájem o nemovitost. Rezervační smlouva obsahuje například podrobné informace o kupované nemovitosti, sjednané kupní ceně a také termíny jednotlivých kroků.

Obsah rezervační smlouvy

V rezervační smlouvě jsou popsány podmínky koupě nemovitosti a je závazným výchozím dokumentem realitního obchodu. Rezervační smlouva obsahuje identifikační údaje kupujícího i prodávajícího (pozn. jméno, příjmení, bydliště apod.), závazek prodávajícího nenabízet po sjednanou dobu nemovitost ostatním zájemcům, výši rezervačního poplatku včetně popisu způsobu a doby pro jeho úhradu, výši případných smluvních pokut a neposlední řadě také termín uzavření smlouvy o smlouvě budoucí nebo přímo kopní smlouvy.

Dva typy rezervačních smluv

V praxi se lze setkat se dvěma typy rezervačních smluv – dvoustrannými a třístrannými. U první jmenované jsou účastníky realitního obchodu pouze kupující a realitní kancelář. V tomto případě si ověřte, že má realitní kancelář s majitelem nemovitosti podepsanou i zprostředkovatelskou smlouvu, která ji opravňuje k nabídce nemovitosti k prodeji. Ve smlouvě jsou rovněž popsány sankce pro případ, že majitel nemovitosti nečekaně odstoupí od prodeje. Trojstranná smlouva je pro kupujícího výhodnější a měl by ji dát přednost před smlouvou dvoustrannou. V tomto závazném dokumentu vystupují nejen kupující a realitní kancelář pověřená prodejem nemovitosti, ale také majitel nemovitosti.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.

Související pojmy

Realitní kancelář

Obchodní firma, která se zabývá prodejem, nákupem a zprostředkováním obchodů s nemovitostmi, se označuje jako realitní kancelář neboli realitka.

Realitní makléř

Hledáte někoho, kdo zprostředkuje prodej nebo pronájem nemovitosti? Potřebujete někoho, kdo sjedná podmínky prodeje nebo pronájmu? Pak potřebujete realitního makléře.

Smlouva o smlouvě budoucí

I v případě plánované koupě nemovitosti se můžete setkat se Smlouvou o smlouvě budoucí, která znamená, že minimálně jedna strana se zavazuje uzavřít budoucí smlouvu a musí tak učinit po vyzvání v ujednané lhůtě, jinak do 1 roku.

Kupní smlouva

Při financování nákupu nemovitosti hypotékou je potřeba předložit bance několik dokumentů.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.