Účelová hypotéka

Úrok od
4,89 %

Hypotéky se podle způsobu využití vypůjčených peněz dělí do dvou základních skupin, a to účelové a neúčelové. Jak naznačuje označení „účelová hypotéka“, je možné využít úvěr pouze k určitému účelu. Typicky se jedná například o koupi stavebního pozemku, dokončeného bytu či rodinného domu, financování výstavby, nástavby či přístavby nemovitosti nebo také financování modernizace a oprav stávajícího bydlení.

Další možnosti využití účelové hypotéky

I když jsou hypotéky nejčastěji využívány k financování koupě či výstavby nemovitosti, lze úvěr využít také například na vypořádání spoluvlastnických podílů, dědických podílů a společného jmění manželů při rozvodu. Za určitých podmínek je možné využít hypotéku i na pořízení družstevního bytu. Vzhledem k tomu, že majitelem bytu je družstvo, a nelze ho tedy nabídnout bance do zástavy, musíte nabídnout bance do zástavy jinou vhodnou nemovitost v osobním vlastnictví. Podrobně se problematice nákupu družstevního bytu věnujeme v článku Hypotéka na družstevní byt.

Výhody účelové hypotéky

Výstavbu, nákup nemovitosti, její rozšíření, menší opravy nebo rozsáhlejší rekonstrukce je také možné financovat například pomocí úvěru ze stavebního spoření, případně i spotřebitelského úvěru. V porovnání s těmito možnostmi financování nabízí hypotéky nižší úrokové sazby a delší dobu splatnosti (pozn. nejčastěji mezi 20 a 30 lety). Získat můžete také mnohem vyšší částku. Maximální výše hypotéky se odvíjí od bonity žadatele a hodnoty zastavované nemovitosti.

Související pojmy

Totální hypotéka

Chcete si konečně pořídit vlastní nemovitost a chcete mít hypotéku schválenou dřív, než si vyberete tu pravou nemovitost? Pak pouvažujte o totální hypotéce neboli hypotéce s odloženým čerpáním.

Hypotéka bez nemovitosti

Toužíte po vlastním

Obrácená hypotéka

Obrácenou hypotéku označujeme také jako reverzní hypotéku a své uplatnění najde zejména u starších osob důchodového věku, kteří vlastní nemovitost.

Neúčelová hypotéka

Hypotékou se většinou rozumí úvěr určený na nákup nemovitosti.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.