Rodinný dům

Úrok od
4,79 %

Založili jste rodinu a chcete se postavit na vlastní nohy? Už vás nebaví bydlet v podnájmu nebo u rodičů, chcete bydlet ve vlastním? Pořiďte pro sebe a svoji rodinu rodinný dům.

Co je rodinný dům?

Definice rodinného domu by mohla znít zhruba takhle. Rodinným domem se myslí obytná budova, která odpovídá stavebním uspořádáním požadavkům na rodinné bydlení, a víc než polovina podlahové plochy místností, je určena k bydlení. Takový dům může mít maximálně 3 samostatné byty, 2 nadzemní podlaží a 1 podzemní podlaží a podkroví.

Rodinný dům

Jde tedy o stavbu určenou k bydlení, kterou můžeme různě dělit podle několika kritérií. Podle urbanistické skladby dělíme rodinné domy na samostatně stojící, řadové, terasové a atriové domy, dvojdomy nebo čtyřdomy. Podle polohy v urbanistické struktuře osídlení je dělíme na venkovské, městské a příměstské, podle způsobu využití pak na polyfunkční, které slouží k bydlení a další doplňkové činnosti a rezidenční rodinné domy. Ty jsou určeny výhradně k bydlení. V poslední době jsou v kurzu také dřevostavby, modulární domy a nízkoenergetické stavby.

Jak si rodinný dům pořídit?

Rodinný dům si můžete pořídit za svoje naspořené peníze, pokud jich ale tolik nemáte, řešením může být hypotéka na rodinný dům. 100% hypotéky jsou ale už minulostí, podle rozhodnutí ČNB mohou banky poskytovat jen 80% hypotéky, v případě osob mladších 36 let pak 90% hypotéky.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Výstavba

Uvažujete o vlastním

Hrubá stavba

Hrubou stavbu nedefinuje zákon, norma ani projektová dokumentace, tak možná přemýšlíte, co se pod ní ukrývá.

Pojištění nemovitosti

Nejen

Dům na klíč

Plánujete investici do vlastního bydlení, ale nechcete nic řešit, nejraději byste se rovnou nastěhovali do nového domova? Řešením pro vás je dům na klíč, kdy veškeré stavební práce necháte na firmě, od které za nějaký čas převezmete klíče a můžete k domovu vyrazit rovnou s kufry.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.