Hypotéka na rodinný dům

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Vyhlédli jste si rodinný dům, ale vaše úspory pokryjí jen část jeho pořizovací ceny?

Vyhlédli jste si rodinný dům, ale vaše úspory pokryjí jen část jeho pořizovací ceny? Koupili jste starší dům za městem a potřebujete peníze na jeho rekonstrukci? Darovali vám rodiče pozemek a plánujete na něm postavit nový rodinný dům? Většina lidí se při financování vlastního bydlení neobejde bez hypotečního úvěru. Než se pustíte do hledání nejvýhodnější hypotéky na dům, ujasněte si, jak se získaným úvěrem naložíte.

Hypotéka na koupi staršího rodinného domu

Většinou si lidé kupují starší rodinné domy. Hypotéku je možné získat na rodinný dům, který je v osobním vlastnictví prodávajícího a nevykazuje v době prodeje žádnou právní vadu (např. exekuci, předkupní právo, věcné břemeno apod.). Banky nijak neomezují stáří kupované nemovitosti a bez problémů koupíte na hypotéku i několik set let starý rodinný dům. Před pořízením staršího domu řádně zvažte, kolik peněz si vyžádají nutné opravy či rekonstrukce nemovitosti. I na tyto výdaje lze využít hypoteční úvěr.

Příklad: Hypotéka na pořízení rodinného domu v hodnotě 6 milionů korun

Hodnota nemovitosti: 6 000 000 Kč Výše hypotečního úvěru: 4 800 000 Kč (maximální LTV 80 %)
Doba splácení: 30 let Výše měsíční splátky: 27 540 Kč
Doba fixace úrokové sazby: 5 let Výše úrokové sazby: 5,29 % p.a.

Zdroj: hypoteční kalkulačka hyponamiru.cz

Hypotéka na koupi nového rodinného domu

Komu se nechce pouštět do oprav starší nemovitosti, může dát přednost koupi nového rodinného domu od developera. Koupit si můžete jak hotový rodinný dům, tak i projekt na papíře. U obou možností lze využít hypoteční úvěr. Kromě bonity žadatele hodnotí banka navíc i spolehlivost konkrétního developera. V případě nákupu dokončeného a zkolaudovaného rodinného domu podepíšete s developerem kupní smlouvu a banka po schválení hypotéky uvolní peníze na účet prodávajícího. Pokud si rezervujete rodinný dům ve výstavbě, uzavíráte s developerem smlouvu o smlouvě budoucí. Po dokončení výstavby a podpisu kupní smlouvy přichází na řadu hypotéka.

TIP

Developeři velmi často financují výstavbu rodinných domů bankovním úvěrem. Zjistěte si možnosti financování hypotékou přímo u banky developera, která již má všechny potřebné informace. Celý proces získání hypotéky ve stejné bance se tímto může výrazně urychlit.

Hypotéka na výstavbu rodinného domu

V posledních letech se stále více Čechů pouští do výstavby rodinného domu svépomocí. Na tento trend reagují i některé banky a přizpůsobují podmínky hypoték speciálně potřebám těchto stavebníků. Umožňují například vyčerpat určitou část hypotéky bez dokládání faktur za nakoupený materiál a provedené práce. Ne všechny banky ale tuto možnost nabízí. Mnohem častěji vám banka proplatí faktury až zpětně po předložení dokladů. Kdo tedy uvažuje o hypotéce na výstavbu rodinného domu svépomocí, měl by si dát záležet na výběru správného typu hypotéky u správné banky. 

Hypotéka na rekonstrukci rodinného domu

Pokud vlastníte rodinný dům určený k rekonstrukci, můžete využít hypotéku také na jeho opravu či úpravu. Peníze můžete využít nejen na opravy stávající nemovitosti, ale také například na vybudování podkroví či přístavbu. Při schvalování hypotéky od vás bude banka vyžadovat položkový rozpočet prací. Ten vám dodá buď stavební firma nebo si jej můžete sestavit i sami. U rozsáhlejších oprav budete potřebovat také stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací. Připravte se také na to, že banka bude vyžadovat k zajištění hypotečního úvěru zastavení rekonstruovaného domu nebo jiné vhodné nemovitosti. 

Aktuální situace na hypotečním trhu v roce 2024

Rok 2024 přináší řadu změn a novinek na hypotečním trhu. Maximální hodnota LTV (loan-to-value) je nyní stanovena na 80 %, což znamená, že klienti musí mít naspořeno minimálně 20 % z hodnoty nemovitosti. Úrokové sazby se pohybují kolem 5,3 % p.a., ale mohou se lišit v závislosti na konkrétních podmínkách klienta a banky.

Roste také popularita zelených hypoték, které podporují financování energeticky úsporných nemovitostí. Banky nabízejí výhodnější úrokové sazby pro klienty, kteří investují do nemovitostí s nízkou ekologickou stopou.

Doplňující informace pro zájemce o hypotéku

Při výběru hypotéky je důležité věnovat pozornost nejen úrokové sazbě, ale také celkovým nákladům spojeným s úvěrem, jako jsou poplatky za zpracování úvěru, odhad nemovitosti nebo pojištění. Důkladné porovnání nabídek různých bank vám může ušetřit značné finanční prostředky. S výběrem vám může pomoci hypoteční poradce, který vám dokáže ušetřit čas i peníze. Podívejte se na 5 důvodu, proč neřešit hypotéku po vlastní ose.

Je také vhodné konzultovat výběr hypotéky s finančním poradcem, který vám může pomoci vybrat nejvýhodnější řešení na míru vašim potřebám a finanční situaci.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.