Uvažujete o vlastním bydlení a o hypotéce na výstavbu takového bydlení? Pak se nejspíš setkáváte s mnoha pojmy, o kterých přesně netušíte, co znamenají. Jedním z nich může být i výstavba nemovitosti. V čem se liší výstavba od rekonstrukce a co ta výstavba vlastně je?

Co je výstavba?
Účelem stavebního zákona je zajistit integrovanou ochranu veřejných zájmů při územním plánování, povolování staveb a výstavbě a vytvářet podmínky pro udržitelný rozvoj území a zvyšování kvality vystavěného prostředí, architektury a stavební kultury. Výstavbou se rozumí prostorově ucelená nebo technicky samostatná či účelově určená část stavby.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Výstavba vs. rekonstrukce
Výstavbou se rozumí období, kdy byl dům předán do užívání, pod rekonstrukcí se ukrývá stavební činnost, při které byla část nosných nebo obvodových zdí nahrazena novými, nebo došlo k přístavbě domu, a přitom byly modernizovány i byty.
Položkový rozpočet
Při využití hypotéky na výstavbu či rekonstrukci nemovitosti vyžadují banky položkový rozpočet. Poradíme vám, jak sestavit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce. Před zahájením výstavby či rozsáhlejší rekonstrukce nemovitosti už musíte mít připravenou projektovou dokumentaci. Ta velmi konkrétně a dopodrobna popisuje plánované stavební činnosti. Projekt obsahuje například architektonické a technické řešení stavby, plány rozvodů vody, odpadů, plynu a elektroinstalací, situační výkresy a technické zprávy.