Uvažujete o vlastním bydlení a o hypotéce na výstavbu takového bydlení? Pak se nejspíš setkáváte s mnoha pojmy, o kterých přesně netušíte, co znamenají. Jedním z nich může být i výstavba nemovitosti. V čem se liší výstavba od rekonstrukce a co ta výstavba vlastně je?

Výstavba

Co je výstavba?

Účelem stavebního zákona je zajistit integrovanou ochranu veřejných zájmů při územním plánování, povolování staveb a výstavbě a vytvářet podmínky pro udržitelný rozvoj území a zvyšování kvality vystavěného prostředí, architektury a stavební kultury. Výstavbou se rozumí prostorově ucelená nebo technicky samostatná či účelově určená část stavby.

Výstavba vs. rekonstrukce

Výstavbou se rozumí období, kdy byl dům předán do užívání, pod rekonstrukcí se ukrývá stavební činnost, při které byla část nosných nebo obvodových zdí nahrazena novými, nebo došlo k přístavbě domu, a přitom byly modernizovány i byty.

Položkový rozpočet

Při využití hypotéky na výstavbu či rekonstrukci nemovitosti vyžadují banky položkový rozpočet. Poradíme vám, jak sestavit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce. Před zahájením výstavby či rozsáhlejší rekonstrukce nemovitosti už musíte mít připravenou projektovou dokumentaci. Ta velmi konkrétně a dopodrobna popisuje plánované stavební činnosti. Projekt obsahuje například architektonické a technické řešení stavby, plány rozvodů vody, odpadů, plynu a elektroinstalací, situační výkresy a technické zprávy.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Dům na klíč

Plánujete investici do vlastního bydlení, ale nechcete nic řešit, nejraději byste se rovnou nastěhovali do nového domova? Řešením pro vás je dům na klíč, kdy veškeré stavební práce necháte na firmě, od které za nějaký čas převezmete klíče a můžete k domovu vyrazit rovnou s kufry.

Hrubá stavba

Hrubou stavbu nedefinuje zákon, norma ani projektová dokumentace, tak možná přemýšlíte, co se pod ní ukrývá.

Rekonstrukce

Máte vlastní bydlení, které přestává vyhovovat vašim požadavkům a potřebám? Dost možná uvažujete o rekonstrukci nemovitosti, díky které se vám v bytě nebo domě bude zase dobře a spokojeně žít.

Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr (zkráceně hypotéka) je bankovní úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který slouží nejčastěji k financování nákupu, výstavby či rekonstrukce nemovitosti určené k vlastnímu bydlení.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.