OSVČ, neboli osoba samostatně výdělečně činná, je označení pro fyzickou osobu, která má příjmy z podnikání nebo z jiné samostatně výdělečné činnosti. Může taková osoba získat hypoteční úvěr nebo jinou půjčku pro OSVČ? Ano!

Hypotéka pro OSVČ

V České republice přesáhl počet živnostníků jeden milion obyvatel. I jako OSVČ je možné získat hypotéku na bydlení. Jedním z hlavních dokumentů, který je nutné doložit, je daňové přiznání. Pro posouzení vaší bonity banku zároveň zajímá, zda uplatňujete paušální výdaje procentem z příjmu nebo volíte evidenci skutečných výdajů. Čím vyšší totiž máte základ daně, tím vyšší hypotéku můžete získat. 

Žena podávající ruku, úspěšně uzavřela hypoteční smlouvu.

Paušální daň, paušální výdaje

Paušální daň tvoří tři položky – minimální zálohy na zdravotní pojištění, minimální zálohy na důchodové pojištění navýšené o 15 % a symbolická daň z příjmů ve výši 100 Kč. Přihlášení k paušální dani je v České republice dobrovolné. Podnikatel po přihlášení se k paušální dani nemusí již podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny.

Paušální výdaje jsou rozumnou volbou pro menší podnikatele s nízkými náklady. Výše paušálních výdajů se liší dle typu živnosti

  • 80 % z příjmů z řemeslné živnosti
  • 60 % z příjmů z živností volných, vázaných i koncesovaných
  • 40 % z příjmů ze samostatné činnosti, na kterou nemáte živnost
  • 30 % z příjmů z pronájmu a z příjmů z nájmu majetku

Mateřská u OSVČ

Víte, že ženy pracující jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství pouze v případě, pokud si dobrovolně platily nemocenské pojištění? Účast na nemocenském pojištění musí trvat alespoň 270 dnů za poslední dva kalendářní roky před nástupem na mateřskou, přičemž z této doby musí být účast na nemocenském pojištění jako OSVČ minimálně 180 dní v posledním roce před nástupem na mateřskou. Více se dozvíte v článku na téma Žádost o hypotéku v těhotenství nebo při mateřské – jde to?

OSVČ a důchod – co potřebujete vědět

Dnešní výše starobního důchodu OSVČ je v porovnání se zaměstnanci obvykle nižší. Nejnižší jsou u podnikatelů, kteří odváděli do systému pouze minimální částky. odnikáte a odvádíte na sociálním pojištění pouze minimální povinnou částku? Připravte se na to, že státem vyplácená penze po odchodu do starobního důchodu bude velmi nízká. Výše státního důchodu nemile překvapila řadu stávajících penzistů, kteří se po roce 1989 rozhodli vydat na dráhu OSVČ a do důchodového systému dlouhá léta odváděli pouze minimální částky. Pokud si sami nevytvořili dostatečnou finanční rezervu, mohou být dnes odkázáni na další státem vyplácené dávky. Přečtěte si více v článku na téma OSVČ a důchod – co potřebujete vědět.

Pro rok 2024 se zvyšují minimální zálohy OSVČ na sociální a zdravotní pojištění. Jaké částky aktuálně podnikatelé zaplatí a od kdy je třeba výši záloh upravit? Čtěte více v článku Jak se zvýší minimální zálohy OSVČ pro rok 2024?

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Daňové přiznání

Každý rok podáváme daňové přiznání, kterým přiznáme příjmy podléhající dani.

Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr (zkráceně hypotéka) je bankovní úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, který slouží nejčastěji k financování nákupu, výstavby či rekonstrukce nemovitosti určené k vlastnímu

Bonita

Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět.

Fyzická osoba

Fyzická osoba (zkratka FO) je právní pojem a označuje se jim každý člověk jako jednotlivec.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.