Novela zákona o zpřísnění poskytování hypoték má nejistou budoucnost

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Česká národní banka tvrdě usilovala o rozšíření svých pravomocí v oblasti poskytování úvěrů na bydlení. V rámci ochrany trhu před krizí chtěla bankám určovat, do jaké výše a komu mohou poskytovat hypotéky. Přijetí novely, která by to umožňovala, se ale komplikuje.

12.11.2017 | Miroslav Majer

Obsah článku

Novela zákona, která by České národní bance umožňovala bankám nařizovat, do jaké výše a jakým klientům (ČNB chtěla určovat také bonitu klientů) mohou poskytovat úvěry na bydlení, má nejistou budoucnost. Podíl na tom má mimo jiné i nynější vládní krize. Předkladatelem novely, ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO), totiž možná nestihne za stávající situace změnu v zákoně provést. Ta měla platit už od listopadu tohoto roku. Teď je ale možné, že ustoupí i zájmům předvolební kampaně říjnových voleb.

Ochrana trhu nebo politická kampaň?

Tyto předpoklady potvrzuje také nálada na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně o hypotékách, které proběhlo 4.5.2017, kterého se účastnilo kromě zástupců centrální banky a poslanců také na tři desítky zástupců bank. Ti se shodují, že opatření Centrální banky povedou k zahnání zájemců o hypotéky do šedé zóny. Představa, že klienti ztratí zájem o hypotéky, je podle nich mylná. Spotřebitelé se pouze obrátí na jiné možnosti a další úvěry, míní zástupci bank. Vzhledem k současné politické situaci, je však možné, že novela nakonec v původním znění neprojde. Říjnové volby si žádají politické body a zpřísnění přístupu k vlastnímu bydlení se mezi ně nepočítá.

V původním znění novela obsahovala body, které by ČNB umožňovaly bankám přesně určovat, do jaké výše (v plánu bylo 80 %) ceny nemovitosti mohou banky hypotéky poskytovat. Doposud mohla Centrální banka ovlivňovat chování bank pouze doporučeními. Novela by pravomoci ČNB radikálně posílila. Je však možné, že v rámci politické kampaně nepopulární změny v novele zmizí do ztracena.

Novela o poskytování úvěrů na bydlení v kostce

Cílem bylo potlačit tzv. stoprocentní hypotéky. V praxi by to znamenalo, že klienti bez vlastních úspor alespoň 20 % ceny nemovitosti by na úvěr nedosáhli. Banky však taková opatření reflektují a jsou schopny poskytnout klientům další úvěr, kterým mohou nemovitost dofinancovat. ČNB měla také v úmyslu posuzovat bonitu klienta – tedy jeho finanční důvěryhodnost. Zástupci centrální banky tyto kroky odůvodňují snahou ochránit trh před krizí a přesyceností. Bankovní experti však proti takto razantním krokům oponují tím, že klienty jen vžene do šedé zóny, což nakonec není žádoucí ani pro klienta, ani pro banky.

Miroslav Majer
CEO & Founder
Miroslav Majer je CEO a zakladatel hyponamíru. Rád se podílí na tvorbě obsahu a vnáší svůj pohled na aktuální témata.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.