Má smysl hypotéka bez registru?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
Hypotéka bez registru - na co si dát pozor

Získat hypotéku nemusí být úplně jednoduché. Obzvláště v případě, když se neprokážete stoprocentní platební morálkou – sebemenší škraloup může znamenat, že na klasickou hypotéku nedosáhnete. Co je to hypotéka bez registru? Vyplatí se o ni vůbec žádat? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

25.09.2020 | Veronika Hegrová

Obsah článku

Hypotéka je náročný typ úvěru. Nabízí částky až v řádu několika milionů korun za nízké úrokové sazby. Proto se nemůžete divit, že poskytovatelé kladou velký důraz na prověřování platební morálky svých klientů. Když někomu půjčujete peníze (a může jít jen o pár tisíc), také chcete mít jistotu, že se vám v klidu vrátí. 

Jenže nikdo není dokonalý. Lehce se stane, že se jednou a nedopatřením zpozdíte se splátkou jiného a rázem je vaše jméno nesmazatelně vyryto v registru dlužníků. 

Registr dlužníků – veškeré informace o pohledávkách

Když žádáte o hypotéku v bance, projdete důkladnou prověrkou. Vaše bonita je totiž jedním ze zásadních kritérií pro vyhovění žádosti o hypotéku. Každá banka se totiž chrání před rizikem, že byste úvěr nemohli splácet. 

Kromě toho, že dokládáte příjmy, vaše jméno se stává klíčové při ověřování v registru dlužníků. A právě tenhle okamžik může být pro některé žadatele zcela zásadní a konečný. 

Registry dlužníků shromažďují veškeré informace o pohledávkách – v kladném i záporném smyslu. Když své dluhy řádně splácíte, poskytovatel úvěru se to dozví a vy získáte jedno velké plus. Jestliže se ale s platbami opožďujete nebo neplatíte vůbec, k hypotéce se s největší pravděpodobností nedostanete. 

Co tedy dělat, když si chcete pořídit dům nebo byt bez finanční pomoci banky? 

Hypotéka bez registru – risk, který vás může stát nemalé problémy

Většina z vás nemá pravděpodobně tak velké vlastní úspory, aby si mohla dovolit koupit pozemek, dům nebo byt jenom tak z vlastní kapsy. 

V podobných případech můžete zažádat o klasický úvěr na bydlení v některé z bank nebo v krajním případě také o tzv. nebankovní hypotéku (někdy je také označována jako americká hypotéka bez registru), při jejímž schvalování se poskytovatel do registru nedívá. Celkově jsou podmínky pro získání hypotéky bez registru mírnější – je tu však hned několik „ale“. 

Každá mince má ale dvě strany. Uvědomte si, že nebankovní hypotéka bez registru je dražší a méně výhodná. Jestli nemáte jinou možnost, měli byste se opravdu velmi důkladně seznámit se všemi podmínkami. Úroky nebankovních hypoték jsou několikanásobně vyšší (pohybují se až okolo 10 %) a velmi často skrývají pasti, které se snaží klienty oklamat.

Může se stát, že nabídka obsahuje výrazně nevýhodné a někdy také bohužel neférové podmínky. Nemluvíme pouze o úrokové sazbě, ale také o skrytých poplatcích nebo sankčních podmínkách. Pokud si smlouvu o zřízení hypotéky bez registru důkladně nepřečtete, mohli byste se stát obětí závažných finančních problémů.

Kdo může žádat o hypotéku bez registru?

O hypotéku se záznamem v registru může zažádat každá fyzická nebo právnická osoba starší 18 let, která z nejrůznějších důvodů nedosáhla na úvěr v bance. Poskytovatel úvěru nepátrá po důvodech, které vedly k záznamu v registru. 

Hypotéka bez registru je tedy hlavně pro ty, kteří “získali” záznam kvůli drobnosti. Nebo pro žadatele, kteří potřebují vyřešit například bydlení, ale nemohou doložit výši svých příjmů. 

Nevýhody a výhody hypoték bez registru

S nebankovními hypotékami je spojena řada nevýhod a sem tam i nějaká výhoda – jaké to jsou?

Nevýhody hypotéky bez registru

  • Několikanásobně vyšší úroky než u bankovních hypoték. 
  • Často obsahují skryté pasti, které se snaží klienta cíleně zmást nebo poškodit.
  • Při nedodržení podmínek vám hrozí vysoké sankce. 
  • Na trhu můžete natrefit na podvodné společnosti. 
  • Při sjednání úvěru se zavazujete nemovitostí

Výhody hypotéky bez registru

  • Záznam v registru dlužníků nehraje pro získání úvěru roli. 
  • Nedokazujete účel úvěru.
  • Nedokládáte příjmy.

Bankovní úvěr je vždy bezpečnější než hypotéka bez registru

Než se rozhodnete žádat o hypotéku bez registru, důkladně to promyslete. Zvažte své finanční možnosti. Popřemýšlejte, z jakého důvodu vám v bance zamítli žádost o úvěr. I když je hypotéku bez registru poměrně snadné získat, mělo by to být podle našeho názoru až krajní řešení

Veronika Hegrová
Vedoucí obchodu
Veronika Kráčmar Hegrová vede v hyponamíru obchodní tým hypotečních specialistů. Její znalosti a zkušenosti předává nejen svým kolegům, ale i vám.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.