Každý zájemce o úvěr musí počítat s tím, že si banka či nebankovní společnost naúčtuje za vypůjčení peněz určitý úrok. Úroková sazba udává, o kolik procent se navýší vypůjčená částka za určité časové období. Pokud si tedy například vypůjčíte 10 tisíc korun na jeden rok, při roční úrokové sazbě ve výši 10 procent zaplatíte na úrocích tisíc korun.

Co je a co znamená úroková sazba hypotéky
Úroková sazba je jedním z nejčastěji sledovaných parametrů při výběru hypotéky. Aktuální úrokové sazby hypoték si můžete prohlédnou například v naší online hypoteční kalkulačce. V naprosté většině případů si Češi sjednávají hypotéky s fixní úrokovou sazbou, u kterých se výše sazby po celou dobu fixace nemění. U hypoték se můžete setkat i s variabilní úrokovou sazbou, jejíž výše se odvíjí od sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou (pozn. měsíční sazby PRIBOR).
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Úroková sazba nezahrnuje poplatky
Při výběru úvěru je výhodné sledovat nejen výši nabízené úrokové sazby, ale také ukazatel RPSN (pozn. roční procentní sazba nákladů). Ten oproti úrokové sazby zahrnuje i další výdaje spojené s pořízením úvěru, jako jsou například poplatky za sjednání úvěru, vedení úvěrového účtu a podobně.
Pozor na nízké úrokové sazby. Nedejte na reklamu! Banky se snaží zaujmout nejnižší úrokovou sazbou. I když může být nabízená sazba na první pohled lákavá, neznamená to, že ji získáte.
Přečtěte si, jaký očekáváme vývoj úrokových sazeb v roce 2023.
Víte, jak vypočítat úroky z půjčky nebo jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN? Co je důležitější vám prozradíme v článku.