Ve finančním slovníku najdete u slova úrok nejčastěji následující vysvětlení: úrok je finanční odměna za půjčení peněz. Úrok za poskytnutí úvěru si účtují banky, nebankovní společnosti a také lidé, kteří si mezi sebou půjčují peníze.

byt s hypotékou

Výše úroku

Výše úroku se odvíjí od toho, jak vysokou částku si půjčujete a jak dlouhou dobu budete vypůjčené peníze (takzvanou jistinu) splácet. Do výše požadovaného úroku se promítá také bonita zájemce o úvěr. Rizikovější zájemci o úvěr zaplatí na úrocích více. S vyšším úrokem je potřeba počítat u nezajištěných úvěrů určených například na nákup pračky, televize a jiného spotřebního zboží. Nejvyšší úroky jsou dnes vyžadovány u takzvaných mikropůjček, což jsou obvykle půjčky ve výši pár tisíc korun na dobu několika týdnů či měsíců.

Úroková sazba

Úroková sazba je jedním ze základních parametrů každého úvěru. Vyjadřuje se v procentech a udává navýšení zapůjčené částky za určité období. Úroková sazba je nejčastěji počítána za období jednoho roku (např. 7 % p.a.). Při vyhodnocování výhodnosti nabízených úvěrů je výhodnější sledovat ukazatel RPSN. Ten kromě výše úroku zahrnuje i další náklady spojené s úvěrem (např. poplatek za sjednání úvěru, vedení úvěrového účtu apod.).

Související pojmy

Úmor

Ať už jste uzavřeli hypotéku nebo jiný úvěr, určitě jste se setkali s pojmem úmor.

Repo sazba

Repo sazba je jedna ze tří sazeb, které stanoví Česká národní banka.

Jistina

Jistina v případě hypotéky i ostatních typů úvěrů je finanční částka, kterou si dlužník půjčil a splácí ji.

Úroková sazba

Každý zájemce o úvěr musí počítat s tím, že si banka či nebankovní společnost naúčtuje za vypůjčení peněz určitý úrok.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.