Duben 2024: Proč průměrná hypotéka rekordně vzrostla?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Hypoteční novinky

Průměrný výše hypotečního úvěru dosáhla v dubnu nového maxima. Za růstem stojí méně refinancování a zrušení limitů DTI a DSTI.

13.05.2024 | Pavel Pohanka | 1 minuta k přečtení

Obsah článku

Regulatorní změny a trh nemovitostí jako klíčové faktory růstu hypoték

V dubnu dosáhla průměrná výše hypotečního úvěru v Česku nového maxima, jak ukazují nedávná data České bankovní asociace. Průměrná hypotéka za duben činila 3,49 mil. Kč, což je historický rekord. Oproti březnu se jedná o nárůst o 187 tis. Kč, a v meziročním srovnání dokonce o 585 tis. Kč. Co stojí za tímto růstem? Významný vliv má klesající podíl refinancovaných úvěrů, které jsou obvykle nižší, jelikož jsou již nějakou dobu spláceny. V dubnu jejich podíl činil pouze 12,5 %. Naopak se zvýšil počet hypoték na nákup a výstavbu.

Dalším významným faktorem jsou změny v regulacích. Zrušení limitů DTI a DSTI umožňuje žadatelům požadovat vyšší úvěry a bankám udělovat více výjimek na parametr LTV, který zůstává v platnosti. Rovněž ceny nemovitostí se postupně vrací na růstovou trajektorii, což ovlivňuje výši úvěrů. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v následujících měsících.

Pavel Pohanka
Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.