Vývoj ceny bytů, rodinných domů a stavebních pozemků

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Ceny nemovitostí v Česku jsou na historickém maximu. V roce 2021 rostly ceny bytů, domů i stavebních pozemků. Podívejte se, jak se změnily ceny nemovitostí.

20.05.2022 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Pořízení vlastního bydlení je rok od roku dražší. Za uplynulých deset let se ceny nemovitostí v Česku více než zdvojnásobily. K růstu cen bytů i rodinných domů výrazně přispěla zejména vysoká poptávka po nemovitostech, pomalá výstavba, rostoucí ceny stavebních materiálů i práce a v neposlední řadě také velmi nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. „Letos porostou ceny nemovitostí pouze v řádu jednotek procent. Důvodem jsou již velmi vysoké ceny nemovitostí a také skokově rostoucí úrokové sazby úvěrů na bydlení. Aktuálně se již sazby u hypoték dostaly nad pětiprocentní hranici. Od dubna musí navíc zájemci o hypotéku splňovat přísnější podmínky pro získání úvěru na bydlení,“ uvádí Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru.cz.

Ceny bytů, domů a pozemků v roce 2021

V loňském roce vzrostly podle dat Eurostatu ceny nemovitostí v Česku o více než čtvrtinu, což bylo nejvíce ze všech zemí Evropské unie (pozn. v roce 2021 vzrostly ceny nemovitostí v zemích EU v průměru o 10 procent). „Byty, domy a pozemky velmi rychle zdražovaly nejen v České republice, ale i v okolních zemích. Důvodem byly podobně jako u nás nízké úrokové sazby hypoték a obavy z rostoucí inflace. Ze sousedních zemí vykázalo nejvyšší růst cen nemovitostí Rakousko, následované Německem, Polskem a Slovenskem,“ dodává k aktuální statistice Veronika Hegrová.

Vývoj tržních cen bytů, rodinných domů a pozemků u nás dlouhodobě sleduje například HB Index. Tento ukazatel pracuje s reálnými odhady tržních cen nemovitostí, které si s pomocí hypotéky pořídili klienti Hypoteční banky. V roce 2021 podle HB Indexu nejvíce rostly ceny pozemků, a to meziročně o 23,2 procenta. Solidní růst mají za sebou i ceny bytů, jejichž hodnota se zvýšila o 18,8 procenta. Meziročně narostly i ceny domů, které si za rok připsaly 17,9 procenta. 

TIP

Vývoj ceny nemovitostí můžete sledovat nejen pomocí zmíněného HB Indexu. Například Český statistický úřad monitoruje vývoj ceny bytů, vývoj ceny domů i vývoj ceny stavebních pozemků. Vývoj ceny nemovitostí nabízí i realitní portál Sreality.cz. Průměrné ceny bytů ve městech a průměrnou výši pronájmů nabízí stránky RealityMix.cz. 

✅ Typ nemovitosti:? Meziroční růst cen nemovitostí:
? Byty⬆️ 18,8 %
? Rodinné domy? 17,9 %
? Pozemky☝️ 23,2 %

Nejdražší jsou nemovitosti v Praze a Brně

„Cenu nemovitosti ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi ty hlavní patří především lokalita, její občanská vybavenost a rovněž technický stav nemovitosti. Nejžádanější jsou dlouhodobě byty ve velkých městech. Kupující si ovšem musí na jejich pořízení připravit více peněz. V Praze i Brně již průměrná cena za metr čtvereční bytu překonala hranici sto tisíc korun. Výrazně levněji dnes pořídíte byt například v Ústí na Labem, Ostravě nebo Jihlavě,“ uvádí Veronika Hegrová. 

Vývoj ceny nemovitostí v roce 2022

Ceny kvalitních nemovitostí v žádaných lokalitách porostou i v letošním roce, i když tempo růstu bude mnohem nižší než v uplynulých letech. S velkou pravděpodobností se růst cen nevyrovná inflaci, která je nyní velmi vysoko. Podle prognózy České národní banky může inflace v roce 2022 dosáhnout hodnoty 13,1 procenta. 

„Poslední dva roky jsme svědky extrémního růstu cen většiny stavebních materiálů, energií i ceny práce. Všechny tyto vstupy výrazně prodražují výstavbu i rekonstrukce stávajících nemovitostí. Mnoho důvodů pro zlevňování bytů, rodinných domů a pozemků není. Třeba ceny bytů klesají jen výjimečně, a to v situaci, kdy se nemovitost nachází v méně atraktivní lokalitě nebo ji majitel potřebuje co nejrychleji prodat,“ doplňuje Veronika Hegrová.

Ceny rodinných domů již několik měsíců klesají. Přišel správný čas na koupi rodinného domu nebo je výhodnější si postavit nový od základu? Přečtěte si, zda se v roce 2023 vyplatí kupovat nebo stavět.

Jak vypadá vývoj cen nemovitostí v ČR v roce 2023? Od roku 2020 zaznamenaly ceny nemovitostí v Česku turbulentní vývoj. Vyplatí se vyčkávat s pořízením vlastní nemovitosti nebo je naopak rozumnější příliš neotálet? Čtěte více v článku Vývoj cen nemovitostí v ČR.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.