Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně úroku. Věřitelem může být nejen banka, firma nebo stát, ale také například matka domáhající se úhrady výživného nebo člověk, který půjčil své peníze známému a ten je řádně nevrátil dle smlouvy.

věřitel

Zajištěný věřitel

Zajištěným věřitelem je ten věřitel, který si svou pohledávku zajistil věcí nebo právem z majetku dlužníka. V případě hypoték vystupuje jako zajištěný věřitel banka, která má svoji pohledávku zajištěnou zástavním právem na určitou nemovitost (např. byt, rodinný dům, pozemek). V případě, že dlužník hypotéku nesplácí, uspokojí banka svoji pohledávku z prodeje nemovitosti.

Banky si zájemce o hypotéku důkladně prověří

Banky při poskytování hypoték vždy podstupují riziko, že nezískají vypůjčené peníze zpět. Aby bylo toto riziko pro banku co nejnižší, před poskytnutím úvěru si každého zájemce řádně prověří. Zajímá se nejen o hodnotu zastavované nemovitosti, ale také výši a zdroj příjmu, výši pravidelných výdajů i dosavadní platební historii žadatele o hypotéku.

Související pojmy

Zástavní právo

Mezi věcná práva k cizí věci, která slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že by

Banka

Finanční instituce, u které si finance můžete uložit nebo naopak vypůjčit, se označuje jako banka.

Zástava nemovitosti

Banka při poskytnutí hypotéky podstupuje riziko, že klient nesplatí vypůjčenou částku určenou na pořízení vlastního bydlení.

Ručitel

Poskytovatelé úvěrů a půjček se snaží minimalizovat možné riziko nesplacení a v některých případech vyžadují dodatečnou záruku v podobě ručitele.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

Hypotéku si může sjednat pouze jeden z manželů. Objevte výhody, rizika a podmínky tohoto řešení a zjistěte, jak ovlivní vaše společné jmění i rodinný majetek!
Roman Müller | 09.10.2024
3 minuty k přečtení
Odchod do důchodu a kdy do něj půjdete

Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?

Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit?
Roman Müller | 07.10.2024
7 minut k přečtení
ČNB

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Dopad na ekonomiku

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny…
Pavel Pohanka | 27.09.2024
2 minuty k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 27.09.2024
4 minuty k přečtení
Pojištění nemovitosti a domácnosti - jak si zajistit bezpečnost

Jak pojistit bydlení, abyste byli v bezpečí

Vichřice, požár nebo krádež kola z garáže – to vše může způsobit škody na vašem majetku. Řešením je pojištění, které vás ochrání před finančními ztrátami.
Roman Müller | 25.09.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.