Hypotéka na byt

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Uvažujete o pořízení vlastního bytu, ale nemáte naspořeno dostatek peněz na zaplacení jeho kupní ceny?

Uvažujete o pořízení vlastního bytu, ale nemáte naspořeno dostatek peněz na zaplacení jeho kupní ceny? Kupujete byt od družstva nebo obce? Nejen v těchto životních situacích nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po výhodné hypotéce na byt. Než začnete porovnávat nabídky hypoték jednotlivých bank, odpovězte si na jednoduchou otázku: Jaký byt plánuji koupit?

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Hypotéky lidé nejčastěji využívají na nákup bytu, který je v osobním vlastnictví prodávajícího. V tomto případě ručíte bance za poskytnutou hypotéku kupovaným bytem. Abyste bez problémů získali hypotéku na byt, nesmí mít v okamžiku prodeje žádné právní vady. Majitel bytu má ze zákona povinnost zajistit před prodejem jeho bezvadný právní stav. Cestu k hypotéce vám může překazit například exekuce zapsaná na bytě nebo předkupní či nájemní právo třetí osoby. 

Příklad: Hypotéka na byt v hodnotě 3 miliony korun

Hodnota nemovitosti: 3 000 000 Kč Výše hypotečního úvěru: 2 400 000 Kč
Doba splácení: 30 let Výše měsíční splátky: 12 860 Kč
Doba fixace úrokové sazby: 5 let Výše úrokové sazby: 5,29 %

Zdroj: hypoteční kalkulačka hyponamiru.cz

Hypotéka na družstevní nebo obecní byt

O hypotéku běžně žádají také uživatelé bytů, kterým družstvo nebo obec nabízí byt ke koupi. Ve většině případů družstvo či obec neumožní podepsat zástavní smlouvu, což je pro získání hypotéky problém. Banka vyžaduje vždy zajištění hypotečního úvěru nemovitostí. Existuje však několik možností, jak tuto situaci vyřešit.

  • Předhypoteční úvěr – Tento typ úvěru můžete využít, pokud víte, že vám družstvo v brzké době převede byt do osobního vlastnictví. V tomto případě však počítejte s vyšší úrokovou sazbou oproti hypotéce zajištěné bytem v osobním vlastnictví. Jakmile získáte byt do osobního vlastnictví, začnete po jeho zastavení u banky čerpat klasickou hypotéku.
  • Zajištění hypotéky jinou nemovitostí – Bance můžete nabídnout do zástavy jinou vhodnou nemovitost, která je v osobním vlastnictví. Můžete tedy ručit například jiným bytem, domem, pozemkem či rekreačním objektem.

Hypotéka na byt ve výstavbě

Další běžnou situací je nákup bytu v domě, který teprve staví nebo plánuje začít stavět developer. I na tento byt získáte hypoteční úvěr. Banka se v takovém případě bude navíc zajímat o to, kdo za výstavbou bytového domu stojí a prověří si jeho spolehlivost. U zavedených developerů nebudete mít se získáním hypotéky na byt ve výstavbě problém. V okamžiku rezervace vybraného bytu uzavřete s developerem smlouvu o smlouvě budoucí. Jakmile bude výstavba u konce uzavřete s ním kupní smlouvu na byt a začnete čerpat hypoteční úvěr.

Aktuální situace na hypotečním trhu v roce 2024

Rok 2024 je ve znamení pokračujících změn na hypotečním trhu. Česká národní banka zavedla nové regulace, které ovlivňují podmínky pro získání hypotéky. Například maximální hodnota LTV (loan-to-value) je nyní stanovena na 80 %, což znamená, že klienti musí mít naspořeno minimálně 20 % z hodnoty nemovitosti. Úrokové sazby se pohybují kolem 5 % p.a., ale mohou se lišit v závislosti na konkrétních podmínkách klienta a banky.

V roce 2024 také roste zájem o zelené hypotéky, které podporují financování energeticky úsporných nemovitostí. Banky nabízejí výhodnější úrokové sazby pro klienty, kteří investují do nemovitostí s nízkou ekologickou stopou.

Doplňující informace pro zájemce o hypotéku

Při výběru hypotéky je důležité věnovat pozornost nejen úrokové sazbě, ale také celkovým nákladům spojeným s úvěrem, jako jsou poplatky za zpracování úvěru, odhad nemovitosti nebo pojištění. Důkladné porovnání nabídek různých bank vám může ušetřit značné finanční prostředky.

Je také vhodné konzultovat výběr hypotéky s hypotečním poradcem, který vám může pomoci vybrat nejvýhodnější řešení na míru vašim potřebám a finanční situaci.

Podívejte se na 5 důvodu, proč neřešit hypotéku po vlastní ose.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.