Repo sazba je jedna ze tří sazeb, které stanoví Česká národní banka. Mnohdy ji označujeme jako základní sazbu, mezi další sazby určované ČNB patří diskontní sazba a lombardní sazba.

reposazba

Co je to repo sazba?

Repo sazba se užívá při finančních operacích na volném trhu, využívá se jako maximální sazba úroku v okamžiku, kdy komerční banky vrací ČNB zpět půjčené peníze. Mění se podle rozhodnutí Bankovní rady ČNB, která k jejímu ustanovení zasedá podle předem daného harmonogramu, obvykle osmkrát za rok. Možná jste o ní už slyšeli jako o dvoutýdenní repo sazbě ČNB.

K čemu reposazba je?

Repo sazba je jedním z nástrojů měnové politiky ČNB, díky kterým usměrňuje míru inflace. Určuje úrok repo operací, tzn, operací, kdy banka prodává cenné papíry se závazkem, že je v určitém čase koupí zase zpět. Díky tomu má ČNB volné peníze od komerčních bank a snižuje tak množství peněz v oběhu. Základní doba splatnosti je 14 dní, po jejím vypršení ČNB koupí cenné papíry zpět a cenu navýší o smluvený úrok.

Náš tip: Zajímá vás aktuální vývoj reposazby? Ten zveřejňuje ČNB na svém webu.

Související pojmy

Diskontní sazba

Diskontní sazba je vedle lombardní sazby a reposazby další ze tří úrokových sazeb, které stanoví

Lombardní sazba

Jednou ze základních

Floatová úroková sazba

Floatovou úrokovou sazbou rozumíme pohyblivou úrokovou sazbu hypotéky, která se mění podle PRIBORu (pražská mezibankovní úroková sazba), nebo jiné referenční sazby sjednané mezi bankou a klientem.

Individuální sazba

Úrokové sazby jsou měřítkem ceny peněz a určují, jakou část jistiny dlužník věřiteli zaplatí za stanovenou dobu.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.