Umoření hypotéky

Úrok od
4,89 %

Při sjednávání hypotéky se můžete sami rozhodnout, jak dlouhou dobu budete úvěr na bydlení splácet. U většiny hypoték se pohybuje doba splatnosti od 20 do 30 let. Po celou tuto dobu splácíte přidělenou hypotéku v pravidelných měsíčních splátkách. Její výše se po dobu zvolené fixace hypotéky nemění. Určitá část z vaší měsíční splátky jde vždy na splátku jistiny (pozn. částku, kterou jste si od banky půjčili) a část na úhradu úroků.

umoření hypotéky

Kdy lidé přistupují k umoření hypotéky?

Umoření hypotéky je úplné nebo částečné splacení jistiny dluhu. K tomuto kroku se lidé nejčastěji rozhodnou v okamžiku, kdy mají k dispozici vyšší obnos peněz a chtějí je využít ke splacení hypotéky. Mohou například získat peníze z dědictví nebo zpeněžit jinou vlastní nemovitost.

Nejvhodnější okamžik k umoření hypotéky

I když je ze zákona možné splatit část nebo celou hypotéku kdykoliv, nejvhodnější je vyčkat do konce sjednané doby fixace. V tomto okamžiku lze splatit jednorázově celou dlužnou částku bez jakýchkoliv poplatků. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na umoření celé hypotéky, můžete každoročně měsíc přede dnem výročí hypoteční smlouvy splatit bez sankcí a až čtvrtinu celkové výše úvěru.

Související pojmy

Úmor

Ať už jste uzavřeli hypotéku nebo jiný úvěr, určitě jste se setkali s pojmem úmor.

Splátka hypotéky

Při sjednání hypotéky si žadatel nastavuje mimo jiné také pravidelnou měsíční splátku hypotéky.

Předčasné splacení

Sjednali jste si úvěr s tím, že ho nějakou dobu budete splácet, ten ale máte k dispozici volné finanční prostředky a rádi byste úvěr doplatili? Požádejte poskytovatele úvěru o jeho předčasné splacení.

Doba fixace

Zajímá vás, co znamená a co je doba fixace u hypotéky? Pak zbystřete! Při sjednávání nové nebo

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.