Pokuta za nedočerpání hypotéky

Úrok od
4,79 %

Zažádali jste si o hypotéku, která vám byla schválena a přemýšlíte, na jaké případné sankce si dát pozor? Kromě pokuty za předčasné splacení si musíte pohlídat i to, abyste nedostali pokutu za nedočerpání hypotéky nebo pokutu za její nečerpání.

americká hypotéka

Jaké jsou podmínky pro čerpání hypotéky?

Hypotéka se čerpá bezhotovostně, a to dvěma způsoby. Jednorázově a postupně. Čerpat hypoteční úvěr můžete zpravidla do dvou dnů od splnění podmínek pro čerpání hypotéky, mezi které patří uzavření kupní smlouvy, pojištění nemovitosti a vinkulaci ve prospěch banky, návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí, doklad o uhrazení části ceny z vlastních prostředků a většinou i zřízení běžného účtu u poskytovatele hypotéky.

Mezi pokuty u hypoték patří i ta za nedočerpání hypotéky

Na čerpání hypotéky máte zpravidla 12 měsíců od podepsání hypoteční smlouvy. Hlavně v případě, že hypotéku čerpáte na rekonstrukci nebo stavbu domu, se může stát, že náklady budou nižší, než jste předpokládali a vy nedočerpáte smluvenou částku.

 U některých bank to není problém, tedy pokud jste se vešli do 20 % sjednané částky. V opačném případě musíte počítat s pokutou ve výši 5 % nevyčerpané částky.

Související pojmy

Zajišťovací smlouva

Zajišťovací smlouvu můžeme chápat jako jeden ze způsobů, jak zajistit věřitele a snížit jeho riziko spojené s poskytnutím plnění na základě závazkového vztahu s dlužníky.

Sankce

V dnešní době už nejde o neznámé slovo, pod pojmem sankce si snad každý z nás představí pokutu, označovat ale může i trest, právo nebo opatření k vynucení práva.

Pokuta za nečerpání hypotéky

Předčasné splacení

Sjednali jste si úvěr s tím, že ho nějakou dobu budete splácet, ten ale máte k dispozici volné finanční prostředky a rádi byste úvěr doplatili? Požádejte poskytovatele úvěru o jeho předčasné splacení.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.