Čerpání hypotéky

Úrok od
4,89 %

Peníze z hypotéky můžete čerpat jednorázově nebo postupně, vždy ale jen bezhotovostně. To znamená, že banka převede na bankovní účet část nebo celou sjednanou částku.

Když se řekne hypotéka

Hypotékou se rozumí dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Obvykle se využívá k nákupu nemovitosti, případně k její stavbě nebo rekonstrukci. Můžete si ji ale sjednat i za účelem majetkového vypořádání, refinancování hypotéky, zpětnému proplacení peněz, které jste do stavby, nákupu nebo rekonstrukce vložili, i k nákupu bytu nebo domu, který chcete pronajímat.

Stejně jako ostatní úvěry, i hypotéku je třeba řádně a včas splácet. Výše splátky hypotéky je sjednaná ve smlouvě, skládá se ze dvou částí (úmor a úrok).

Postup čerpání hypotéky

Jak zmiňujeme výše, hypotéku můžete čerpat jednorázově nebo postupně, vždy ale bezhotovostně. Doba čerpání se liší podle toho, na co peníze využijete.

  • Když kupujete již existující nemovitost, banka převede peníze na účet prodávajícího nebo do advokátní úschovny najednou.
  • V případě stavby nemovitosti svépomocí, výstavby nemovitosti nebo její rekonstrukci, uvolňuje banka finance postupně.

Víte, že když hypotéku získáte, musíte ji do určité doby vyčerpat? V případě koupě nemovitosti máte na převod peněz kupujícímu 12 měsíců, při rekonstrukci, výstavbě nebo stavbě svépomocí pak 24 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy.

S postupným čerpáním hypotéky souvisí její nedočerpání a taky prodloužení čerpání hypotéky

Podařilo se vám dům nebo byt pořídit nebo zrekonstruovat levněji a hypotéku jste nevyčerpali? Pak je řeč o nedočerpání hypotéky. Když se naopak blíží termín vyčerpání hypotéky a nemovitost ještě není postavená nebo zrekonstruovaná, můžete banku požádat o prodloužení čerpání hypotéky až o 6 měsíců.

Víte, že banky si při porušení smluvních podmínek účtují sankce a pokuty? Prodražit se může například nečerpání hypotéky.

Související pojmy

Pokuta za nečerpání hypotéky

Pokuta za nedočerpání hypotéky

Zažádali jste si o hypotéku, která vám byla schválena a přemýšlíte, na jaké případné sankce si dát pozor? Kromě pokuty za předčasné splacení si musíte pohlídat i to, abyste nedostali pokutu za nedočerpání hypotéky nebo pokutu za její nečerpání.

Zástavní právo

Mezi věcná práva k cizí věci, která slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že by

Sankce

V dnešní době už nejde o neznámé slovo, pod pojmem sankce si snad každý z nás představí pokutu, označovat ale může i trest, právo nebo opatření k vynucení práva.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.