Soudně vynucené splácení dluhů označujeme jako exekuci, pro mnohé z nás je strašákem, nikdy se do exekuce nechceme dostat. Život ale není procházka růžovou zahradou, proto se může stát, že se do exekuce někdo skutečně dostane.

Jak exekuce funguje?

Exekuce je někdy jediný způsob, jak vymoci dluhy od dlužníka podle stanovených pravidel, která obsahují práva a povinnosti všech zúčastněných. Nejčastěji se provádí prodejem zastavené nemovitosti, exekucí na plat nebo přikázáním pohledávky z účtu povinného.

Exekutorská komora ČR vede Centrální evidenci exekucí označovanou zkratkou CEE jako registr exekucí, který umožňuje zjistit informace o konkrétních exekučních řízeních. Co se můžete v CEE dozvědět?

  • Je na konkrétní subjekt nařízena exekuce?
  • Který soudní exekutor provádí exekuci?
  • O jakou vymáhanou povinnost jde?
  • Kdy byla exekuce zahájena?
  • Byla exekuce pravomocně odložena nebo zastavena?

Víte, že můžete nahlédnout nejen do evidence exekucí, ale i do mapy exekucí, která vám ukáže, ve kterých částech ČR je exekucí nejvíc?

Jak probíhá výpočet exekuce?

Další otázka, na kterou jistě chcete znát odpověď. Výpočet exekuce se odvíjí od čisté mzdy dlužníka. Prvním krokem je stanovení nezabavitelné částky za dlužníka a každou vyživovanou osobu. Tato částka se odečte od čisté mzdy a zůstane tzv. zbytek čisté mzdy. Od něj se pak odvíjí částka, která půjde na splátku exekuce.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Zástavní právo

Mezi věcná práva k cizí věci, která slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že by

Insolvence

Insolvence, která se řídí Zákonem č.

Registr a rejstřík dlužníků

Databáze všech typů klientů, občanů i podnikatelů, právnických i fyzických osob nějak spojených s jakýmkoli poskytnutým úvěrem, je registr dlužníků.

Dlužník

Za dlužníka je označována fyzická nebo právnická osoba, která se zavázala jiné osobě (věřiteli) splatit poskytnutou finanční půjčku dle domluvených podmínek včetně sjednané odměny (úroku).

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.