Za dlužníka je označována fyzická nebo právnická osoba, která se zavázala jiné osobě (věřiteli) splatit poskytnutou finanční půjčku dle domluvených podmínek včetně sjednané odměny (úroku). Slovo dlužník bývá ze strany veřejnosti často vnímáno negativně, ale pokud dlužník řádně a včas splácí své finanční závazky není k tomu žádný důvod. Když dlužník přestane splácet své závazky, stává se z něj neplatič.

dlužníci a registr dlužníků

Registry dlužníků

Před poskytnutím úvěru se banky zajímají o vaši platební historii a případné nesplacené závazky. Tuzemské banky mohou nahlížet hned do několik registrů, a to Nebankovního registru klientských informací (NRKI), Bankovního registru klientských informací (BRKI), registru SOLUS a Centrální evidence exekucí.

Pozitivní zápis v registru

Registry využívají banky i nebankovní společnosti ke zjištění bonity a určení důvěryhodnosti zájemce o úvěr. Samotný zápis v registru není automaticky špatný – je nutné rozlišovat mezi pozitivními a negativními záznamy. Pozitivní záznam vypovídá o dobré platební morálce zájemce o úvěr. Banka může na základě pozitivního hodnocení nabídnout žadateli o úvěr například výhodnější úrokovou sazbu.

Související pojmy

Registr a rejstřík dlužníků

Databáze všech typů klientů, občanů i podnikatelů, právnických i fyzických osob nějak spojených s jakýmkoli poskytnutým úvěrem, je registr dlužníků.

Bonita

Každý poskytovatel úvěru se vystavuje riziku, že nezíská vypůjčené peníze zpět.

Úroková sazba

Každý zájemce o úvěr musí počítat s tím, že si banka či nebankovní společnost naúčtuje za vypůjčení peněz určitý úrok.

Věřitel

Jako věřitel je označován ten, kdo má vůči jiné fyzické nebo právnické osobě pohledávku a domáhá se svého práva – například splacení dlužné částky včetně

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.