Průvodce - splácím hypotéku

Jak splatit hypotéku? Podívejte se, jak správně splácet hypotéku, kdy je výhodné splatit hypotéku předčasně a jaké výhody musíte využít.

Úrok od
4,89 %

Splácím hypotéku

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který budete postupně splácet řadu let. Víme, že v životě mohou nastat různé situace. Stěhování do menšího nebo naopak většího bytu či domu, rozvod, dlouhodobý výpadek příjmu… To je jen několik běžných situací, kdy budete hledat řešení, jak dále naložíte s hypotéku. Naši hypoteční specialisté najdou řešení pro každou životní situaci.

Jak na splácení hypotéky?

Stejně jako čerpání, probíhá i splácení hypotéky bezhotovostně. Podobně jako jiné úvěry splácíte hypotéku měsíčně. Důležité je odeslat pravidelnou splátku včas a ve správné výši. Abyste předešli nepříjemnostem, že splátka neodejde v termínu, nastavte si v internetovém bankovnictví trvalý příkaz k úhradě.

Jistota schopnosti splácet

Výši měsíční splátky si nastavte tak, abyste ji zvládli bez problémů pokrýt ze svých běžných měsíčních příjmů. Pamatujte také na to, že v průběhu splácení může přijít krátkodobý výpadek příjmu, například při ztrátě zaměstnání nebo nemoci. Pro tyto případy si udržujte dostatečnou finanční rezervu, která pokryje alespoň šest měsíčních splátek hypotéky. 

Spolu s hypotékou se vyplatí sjednat i pojištění schopnosti splácet. V případě dlouhodobého výpadku příjmu budete mít jistotu, že bude o vaše splátky postaráno. Hypotéka je dlouhodobým závazkem a nikdy dopředu nevíte, co se může přihodit. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného pojištění k hypotéce, obraťte se na naše hypoteční specialisty. 

Předčasné splacení hypotéky

V průběhu splácení se můžete rozhodnout předčasně splatit celou hypotéku nebo její část. Naši hypoteční specialisté vám hlídají konec fixace pro případ, že byste se rozhodli pro předčasné splacení. Pokud jste podepsali hypoteční smlouvu 1. prosince roku 2016 a později, nebo máte starší smlouvu a po tomto datu vám začalo běžet nové období fixace, můžete splatit hypotéku bez sankcí kdykoliv. Banka vám může napočítat pouze účelně vynaložené náklady. Celý hypoteční úvěr můžete ze zákona také splatit úplně zdarma tři měsíce před koncem fixace úrokové sazby hypotéky, v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invaliditě, kdy nemůžete hypoteční úvěr dále splácet. Jednou ročně můžete také zaplatit mimořádnou splátku ve výši až 25 %, a to měsíc před výročím podpisu úvěrové smlouvy.

Splácejte a využívejte výhod

Splácení hypotéky přináší i výhody v podobě daňové úspory. Jednou ročně obdržíte od banky potvrzení o zaplacených úrocích, které jednoduše přiložíte ke svému daňovému přiznání.

Abyste měli stálý přehled o vaší hypotéce, získáte od nás každý měsíc souhrnný přehled stavu hypotéky.