Převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Hypotéku je možné v průběhu splácení převést na jinou osobu či nemovitost. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější důvody převodu hypotéky, jaké podmínky je nutné splnit a na co si dát pozor.

16.09.2024 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

Co si z článku odnést:

  • K převodu hypotéky dochází například v těchto situacích: při prodeji nemovitosti, vypořádání majetku při rozvodu nebo rozchodu partnerů, či v rámci dědictví.
  • Vždy je nutný souhlas banky s převodem hypotéky.
  • Po splnění podmínek banky je možné převést hypotéku na jinou osobu nebo nemovitost.
  • Osoba přebírající hypotéku musí prokázat dostatečnou bonitu. 
  • Hypotéka se převádí na jinou osobu za stávajících podmínek, tedy s původní dobou splatnosti, délkou fixace a úrokovou sazbou.

I když hypotéka představuje dlouhodobý závazek, neznamená to, že ji nemůžete v průběhu jejího splácení převést na jinou osobu či nemovitost. Důvody k převodu hypotéky bývají různé. Například při prodeji nemovitosti se můžete s kupujícím dohodnout, že stávající úvěr převezme a bude ho dále splácet. „S převzetím hypotéky se běžně setkáváme i v rámci vzájemného vypořádání majetku při rozvodu manželů či rozchodu partnerů. K převedení hypotéky dochází také v případě úmrtí, kdy na právoplatného dědice přechází povinnost úvěr splatit,“ doplňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz. Nyní si podrobně vysvětlíme, jak převést hypotéku na jinou osobu.

Převod hypotéky při prodeji nemovitosti

K převodu hypotéky na jinou osobu je vždy nutný souhlas banky, která úvěr poskytla. Při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou banka posuzuje, zda kupující splňuje podmínky pro získání úvěru a zda bude schopný ho bez problémů splácet. Kupující musí být také ochoten převzít hypotéku za podmínek, které si sjednal prodávající.

Miroslav Majer k tomu dodává: „Banka nahlíží na navrhovanou osobu jako na běžného žadatele o hypotéku. Předložit je potřeba především doklady ověřující totožnost žadatele, dokumenty potvrzující zdroj a výši jeho příjmů a také výši všech stávajících finančních závazků. S požadovanými dokumenty vás seznámí hypoteční specialista. Pokud kupující splní podmínky banky, může být hypotéka převedena.“

Při převodu hypotéky na jinou osobu je nutné vyřešit i otázku finančního vyrovnání. Banka si od kupní ceny odečte aktuální výši nesplacené hypotéky a po provedení změny v katastru nemovitostí zašle zbývající část peněz na účet prodávajícího.

TIP

Koupě nemovitosti i se stávající hypotékou se vyplatí tehdy, je-li úroková sazby přebírané hypotéky oproti nově sjednanému úvěru výhodnější. Důležité je zohlednit i další parametry hypotéky, jako je například celková výše úvěru, doba splatnosti nebo sjednaná doba fixace.

Převod hypotéky při rozvodu či úmrtí

Prokazování schopnosti splácet hypotéku se nevyhnou ani ti, kteří se při rozvodu či rozchodu s partnerem rozhodnou převzít na sebe stávající společný úvěr. Pokud jsou splněny veškeré podmínky banky, upraví se úvěrová smlouva a dojde k převedení hypotéky.

K převodu hypotéky dochází i v případě úmrtí blízké osoby, která měla sjednaný úvěr. „Povinnost splatit úvěr přechází v tomto případě na zákonné dědice. V případě úmrtí je potřeba zajistit, aby z účtu odcházely splátky hypotéky po celou dobu trvání dědického řízení. Pro případ úmrtí se vyplatí sjednat spolu s hypotékou pojištění schopnosti splácet, přímo od banky nebo zvlášť od finančního poradce. Nesplacená část úvěru je v tomto případě zaplacena z pojištění,“ dodává Miroslav Majer. 

Převod hypotéky

Štafetová hypotéka

Štafetová hypotéka označuje situaci, kdy je možné převést splácení klasické hypotéky na jinou osobu, například na dítě. Rodiče si nejprve vezmou hypotéku na sebe, aby dítěti pomohli s pořízením vlastního bydlení. Jakmile potomek dosáhne dostatečného příjmu, může hypotéku převzít. Příjem při žádosti dokládají rodiče, případně jejich partneři, a smlouvu podepisují společně s plnoletými potomky.

Jak převést hypotéku na jinou nemovitost

Banky poskytují hypotéky pouze oproti zástavě nemovitosti. Do zástavy můžete vložit nejen kupovanou, ale také jinou vhodnou nemovitost. V případě potřeby můžete banku během splácení úvěru požádat o výměnu nemovitosti v zástavě. „Zástavou jiné než kupované nemovitosti si lze například zajistit finance na pořízení družstevního bytu, zahrady nebo jiné nemovitosti, které banka neakceptuje jako zástavu,“ doplňuje Miroslav Majer. 

U nově zastavované nemovitosti si dopředu ověřte, zda je dokončena a řádně zkolaudována. Na nemovitosti rovněž nesmí váznout zástavní právo jiné osoby či instituce, nesmí k ní být zřízena věcná břemena (pozn. především věcná břemena dožití a užívání, nevadí věcná břemena ČEZu, RWE apod.), ani jinak omezen právní stav nemovitosti. 

Banku je nutné o výměnu nemovitosti v zástavě požádat. Žádost musí být podepsaná alespoň jedním z účastníků úvěrové smlouvy. „Banky dále vyžadují odhad nemovitosti nově vkládané do zástavy, obvykle ne starší než jeden rok. Potřeba je rovněž výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy (pozn. neplatí pro byty),“ uvádí Miroslav Majer. 

Banka následně veškerou dokumentaci posoudí a v případě schválení vyzve majitele zastavované nemovitosti k podpisu zástavní smlouvy a návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. Současně je podepsán dodatek k úvěrové smlouvě. Po podpisu těchto dokumentů vložíte zástavní právo na katastr nemovitostí. Po provedení změny předložíte bance list vlastnictví se zapsanou novou zástavou. Nová nemovitost v zástavě musí být pojištěna, proto si nezapomeňte sjednat pojištění nemovitosti.

☝️ Hypotéka si vyžaduje zástavu nemovitosti🏠 Lze požádat o výměnu nemovitosti v zástavě
❌ Na nemovitost nesmí být zřízena věcná břemena💲 Je požadován nový odhad nemovitosti
📃 Je nutný výpis z katastru nemovitostí 💼 Předložení bance listu vlastnictví
➕ Sjednání pojištění nemovitosti✒️ Podpis dodatku k úvěrové smlouvě

Jakmile od vás banka získá list vlastnictví se zapsaným zástavním právem a pojistnou smlouvu k nové nemovitosti, dostanete od ní potvrzení o zániku zástavního práva k původní nemovitosti a návrh na výmaz, na jehož základě katastr nemovitostí zástavní právo zruší.

Posledním krokem je devinkulace pojistné smlouvy původní nemovitosti. Pojišťovna na základě potvrzení zruší vinkulaci pojištění ve prospěch banky. „Počítejte s tím, že výměna zástavy obvykle zabere 2 až 3 měsíce. Důvodem jsou především lhůty katastru nemovitostí pro zápis nového zástavního práva a doba potřebná k posouzení možnosti výměny nemovitosti bankou,“ dodává Miroslav Majer.

Jak ovlivňuje převod hypotéky úrokovou sazbu a podmínky

Pokud uvažujete převzít sjednanou hypotéku, je důležité důkladně zvážit všechna pro a proti. Při převzetí hypotéky na sebe totiž přijímáte úvěr za podmínek, které měl předchozí majitel nemovitosti. To znamená, že převezmete dobu splácení, výši měsíčních splátek, aktuální úrokovou sazbu, stejně jako délku fixace. Je proto nutné pečlivě posoudit, zda tyto podmínky odpovídají vašim finančním možnostem a dlouhodobým plánům.

Jaké dokumenty jsou potřeba pro převod hypotéky

Připravte se na to, že banka bude požadovat doložit určité dokumenty pro převod hypotéky. Mezi nejdůležitější patří doklady totožnosti, kupní smlouva nebo smlouva o převodu nemovitosti a dokumenty potvrzující výši příjmů. Banka si také může vyžádat další dokumenty podle specifických podmínek dané hypotéky.

Poplatky za převod hypotéky

Při převodu stávající hypotéky na jinou osobu, například při prodeji nemovitosti, mohou lidé očekávat poplatky spojené s administrativou a posouzením nové osoby bankou. Tyto poplatky se liší v závislosti na konkrétní bance, ale obvykle nejsou příliš vysoké. Při převodu nemovitosti na jinou osobu je také nutné počítat s poplatky za změny ve smlouvě a katastru nemovitostí. Celková částka za převod hypotéky se proto může lišit podle konkrétních podmínek.

Jak převést hypotéku do jiné banky

Stávající hypotéku můžete převést i do jiné banky. V tomto případě mluvíme o refinancování hypotéky. Vhodný okamžik k refinancování nastává tehdy, když vám konkurence nabídne výrazně nižší úrokovou sazbu nebo jiné výhodnější podmínky. Převodu hypotéky do jiné banky se podrobně věnuje článek Jak na správné refinancování hypotéky.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

Hypotéku si může sjednat pouze jeden z manželů. Objevte výhody, rizika a podmínky tohoto řešení a zjistěte, jak ovlivní vaše společné jmění i rodinný majetek!
Roman Müller | 09.10.2024
3 minuty k přečtení
Odchod do důchodu a kdy do něj půjdete

Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?

Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit?
Roman Müller | 07.10.2024
7 minut k přečtení
ČNB

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Dopad na ekonomiku

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny…
Pavel Pohanka | 27.09.2024
2 minuty k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 27.09.2024
4 minuty k přečtení
Pojištění nemovitosti a domácnosti - jak si zajistit bezpečnost

Jak pojistit bydlení, abyste byli v bezpečí

Vichřice, požár nebo krádež kola z garáže – to vše může způsobit škody na vašem majetku. Řešením je pojištění, které vás ochrání před finančními ztrátami.
Roman Müller | 25.09.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.