Mýty a fakta o refinancování hypoték

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Mýty a fakta o refinancování hypoték

Ohledně refinancování hypoték panuje řada mýtů. Někteří lidé se například mylně domnívají, že refinancování hypotéky je časově a administrativně velmi náročné, při odchodu k jiné bance zaplatí vysoké penále nebo že výsledná finanční úspora je zanedbatelná. Přečtěte si, jaké mýty nejčastěji kolují o refinancování hypoték.

26.11.2019 | Veronika Hegrová | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Ohledně refinancování hypoték panuje řada mýtů. Někteří lidé se například mylně domnívají, že refinancování hypotéky je časově a administrativně velmi náročné, při odchodu k jiné bance zaplatí vysoké penále nebo že výsledná finanční úspora je zanedbatelná. Přečtěte si, jaké mýty nejčastěji kolují o refinancování hypoték.

Jakmile se blíží konec sjednané doby fixace hypotéky, máte dvě možnosti. Buď kývnete na nově navrženou úrokovou sazbu hypotéky stávající banky, nebo si najdete lepší nabídku u konkurence. Pro druhou možnost se lidé často rozhodnou proto, že jim jiná banka nabídne nižší úrokovou sazbu, zajímavější podmínky hypotéky nebo například zvýhodnění u jiných finančních produktů či služeb. Stále se ovšem najde řada Čechů, kteří neporovnávají nabídky hypoték jednotlivých bank a spokojí se mnohdy s dražší hypotékou u stávající banky. Ušetřit lze přitom nemalou částku!

TIP: Uvažujete o refinancování hypotéky? Aktuální nabídku hypoték si snadno porovnáte online v hypoteční kalkulačce hyponamiru.cz.

S refinancováním musí banka souhlasit

Refinancováním hypotéky se rozumí splacení hypotéky u vaší stávající banky a sjednání hypotéky u jiné banky. Pokud se rozhodnete využít výhodnější nabídku konkurence, nemusíte mít žádný souhlas od vaší stávající banky. Stačí, když před koncem fixace bance sdělíte, že budete úvěr refinancovat. V ideálním případě je dobré oznámit bance tento záměr 30 dnů před koncem fixace hypotéky.

Zaplatím vysoké penále

Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky v době fixace, vaše stávající banka po vás nemůže vyžadovat žádné penále. Nemusíte se také obávat, že vám banka naúčtuje například ušlý zisk, o který přišla v důsledku dřívějšího splacení hypotéky.

Refinancovat můžu jen na konci fixace

Zákon vám dává možnost splatit hypotéku kdykoliv (pozn. zákon o spotřebitelském úvěru 257/2016), tedy i mimo období fixace. V tomto případě po vás ovšem bude banka vyžadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, které ji vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Podrobně se možnostem předčasného splacení hypotéky věnuje článek Předčasné splacení hypotéky.

Refinancovat můžu jen na konci fixace
Refinancovat můžu jen na konci fixace

Když změním banku, musím doplatit úroky

Řada lidí má obavy z toho, že když změní banku, budou muset doplatit úroky. To ovšem není pravda. Graf níže ukazuje rozložení splátek úvěru po refinancování. Jedná se o hypotéku ve výši 2 miliony korun se splatností 30 let a úrokové sazbě 2,59 %, kdy se po pěti letech fixace sníží úroková sazba na 2,29 %.

Ukázka rozložení splátek hypotečního úvěru

Nesplním nové ukazatele DTI a DSTI

U hypoték sjednaných po 1. říjnu 2018 využívají banky při posuzování příjmu žadatele nové ukazatele DTI a DSTI. Lidé, kteří podepsali hypoteční smlouvu před tímto datem se mohou obávat, že při refinancování nesplní některý z uvedených ukazatelů. Není se ale čeho obávat. Pokud totiž nedojde při refinancování k výraznějšímu navýšení hypotéky (jistiny úvěru), posuzují se příjmy žadatele podle pravidel platných do 30. září 2018. Nová pravidla posuzování příjmů se uplatní pouze tehdy, pokud je hypotéka navýšena o více jak 10 procent nebo 200 tisíc korun.

Refinancování hypotéky je náročné

Mnozí lidé si myslí, že refinancování hypotéky je časově i administrativně velmi náročné. Často si například nevědí rady, jak se rychle dostat k nabídkám jednotlivých bank. Pokud nechcete ztrácet čas obcházením jednotlivých finančních institucí, vyzkoušejte hypoteční kalkulačku na stránkách hyponamiru.cz. Stačí vyplnit pár základních informací do kalkulačky určené k refinancování hypotéky a počkat v pohodlí domova na konkrétní nabídky. Online probíhá také refinancování hypotéky. Obávat se nemusíte ani složitého papírování. Zkušený hypoteční specialista vás provede celým procesem refinancování.

Refinancování hypotéky je náročné
Refinancování hypotéky je náročné

TIP: Víte co je to refixace hypotéky? Pokud nechcete změnit banku, můžete se na konci doby fixace pokusit vyjednat výhodnější úrokovou sazbu. Někdy lidé nazývají refixaci jako refinancování hypotéky u stejné banky.

Finanční úspora je minimální

V případě úrokových sazeb hypoték se počítá každá desetina. Příklad níže ukazuje, že o pouhé dvě desetiny procenta nižší úroková sazba hypotéky vám za pět let přinese úsporu ve výši necelých 18 tisíc korun.

  Úroková sazba 2,3 % Úroková sazba 2,1 %
Měsíční splátka hypotéky 13 158 Kč 12 862 Kč
Splátky celkem za 5 let 789 480 Kč 771 720 Kč
Rozdíl 17 760 Kč

Poznámka: hypotéka ve výši 3 miliony korun, splatnost 25 let, doba fixace 5 let

Veronika Hegrová
Vedoucí obchodu
Veronika Kráčmar Hegrová vede v hyponamíru obchodní tým hypotečních specialistů. Její znalosti a zkušenosti předává nejen svým kolegům, ale i vám.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.