Hypotéka na bydlení

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Jen málokdo si dnes může dovolit koupit byt nebo rodinný dům z vlastních úspor. Hypotéka na bydlení je jedním z nejběžnějších způsobů, jak Češi financují nákup nemovitosti. Ukážeme vám, kdy je finančně výhodné vlastnit nemovitost a splácet hypotéku a jaké další výhody vlastnictví nemovitosti oproti pronájmu přináší.

20.09.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Jen málokdo si dnes může dovolit koupit byt nebo rodinný dům z vlastních úspor. Hypotéka na bydlení je jedním z nejběžnějších způsobů, jak Češi financují nákup nemovitosti. Ukážeme vám, kdy je finančně výhodné vlastnit nemovitost a splácet hypotéku a jaké další výhody vlastnictví nemovitosti oproti pronájmu přináší.

Hypotéka, nebo nájemné?

Při úvahách o vlastním bydlení lidé běžně porovnávají výši měsíční splátky hypotéky s požadovaným nájemným v pronajímané nemovitosti. Porovnat tyto dva údaje můžete rychle a jednoduše. Stačí vám k tomu jen tužka, papír a hypoteční kalkulačka. Pojďme se podívat na jednoduchou ukázku výpočtu.

V září letošního roku se cena cihlového šedesátimetrového bytu o dispozici 2+1 v Praze pohybovala okolo 5,2 milionu korun. Pronájem stejného bytu by vyšel minimálně na 20 tisíc korun měsíčně. Pokud máte na nákup zmíněného bytu našetřeno alespoň 1,2 milionu korun a k tomu si sjednáte hypotéku ve výši 4 miliony korun, vyjde vás měsíční splátky hypotéky přibližně na 16 tisíc korun. Tímto jednoduchým výpočtem zjistíte, že splátka hypotéky vás vyjde o necelé čtyři tisíce měsíčně levněji než platba nájemného. Kromě nižších výdajů za bydlení se s pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku pojí i další výhody.

Výhody pořízení nemovitosti na hypotéku

  • Investujete peníze do vlastního bydlení
  • Nemovitost můžete sami užívat nebo pronajímat
  • Tržní cena nemovitosti v čase roste
  • O vnitřních úpravách či opravách nemovitosti si rozhodujete sami (tzn. nemusíte se domlouvat s majitelem nemovitosti)
  • Zaplacené úroky z hypotéky si můžete částečně odečíst z daní

Příklad: Měsíční splátky hypotéky versus nájemné v pražském bytě o velikosti 2+1

Byt 2+1, 60 m2, Praha 2Měsíční splátka hypotékyMěsíční nájemné
Cena bytu 5 200 000 Kč16 027 Kč20 000 Kč

Poznámka: hypotéka ve výši 4 miliony korun, doba splatnosti 27 let, úroková sazba 2,02 %, hypotéka při sjednání online na portálu hyponamiru.cz

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Většina prodávaných bytů je v osobním vlastnictví. Pokud máte dostatečnou bonitu a kupovaný byt nemá žádné právní vady, bude vyřízení hypotéky velmi rychlé. Na portálu hyponamiru.cz vyřítíte hypotéku online. Po zadání základních informací o požadovaném úvěru (hodnota nemovitosti, výše úvěru, doba splatnosti) a žadatelích (věk, rodinný stav, výše a typ příjmu) získáte okamžitě přehled nabídek hypoték všech bank na trhu. Předschválenou hypotéku získáte do 24 hodin bez nutnosti osobních schůzek.

Hypotéka na byt ve výstavbě

Kromě bytů v osobním vlastnictví lze pomocí hypotéky financovat také byty, které developer ještě nedokončil nebo s jejich výstavbou teprve začne. Při rezervaci bytu podepíšete s developerem smlouvu o smlouvě budoucí a složíte požadovanou zálohu. Hypotéku v tomto případě začnete čerpat až po dokončení výstavby a podpisu kupní smlouvy na byt.

Hypotéka na družstevní byt

Pokud družstvo rozprodává jednotlivé byty, počítejte s tím, že vám většinou před zaplacením kupní ceny neumožní podepsat zástavní smlouvu. Hypotéka na družstevní byt ale není nedostupná. K financování nákupu družstevního bytu můžete využít buď předhypoteční úvěr, nebo nabídnout bance do zástavy jinou nemovitost ve vašem vlastnictví. Jakmile je byt převeden do vašeho osobního vlastnictví, můžete ho dát bance do zástavy a začít čerpat klasickou hypotéku.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.