Velký průzkum trhu realit a hypoték – jaká byla I. polovina roku 2022

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

V první polovině letošního roku zájem Čechů o pořízení vlastní nemovitosti výrazně ochladl. Za nižší poptávkou stojí především vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů společně a vysokými cenami nemovitostí.

26.07.2022 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

Aktuální průzkum fintech startupu hyponamíru mezi zástupci vybraných realitních kanceláří potvrdil, že na tuzemský nemovitostní trh přišlo citelné ochlazení. Více než polovina oslovených realitních makléřů v průzkumu shodně uvádí, že kupujících je oproti druhé polovině loňského roku výrazně méně. Dalších 45 procent dotázaných hodnotí zájem kupujících jako přibližně srovnatelný. 

„Zatímco růst cen nemovitostí se v první polovině letošního roku prakticky zastavil, hypotéky oproti loňsku výrazně zdražily. Česká národní banka během prvních šesti měsíců hned čtyřikrát zvyšovala základní úrokové sazby a banky tento růst rychle promítly do úročení úvěrů na bydlení. Financování koupě nemovitosti pomocí hypotéky se tedy oproti loňsku výrazně prodražilo a mnozí zájemci své plány na pořízení vlastního bydlení přehodnotili,“ uvádí k vývoji na trhu Veronika Hegrová, obchodní ředitelka hyponamiru.cz.

Kupující mají k dispozici širší nabídku nemovitostí

Posledních několik let měli navrch prodávající. O jednu nemovitost se totiž běžně ucházely desítky zájemců a majitelé si mohli diktovat podmínky prodeje včetně ceny. Letos se karta obrátila a ve výhodě jsou naopak kupující. Přes tři čtvrtiny oslovených realitních makléřů potvrdilo, že v prvním pololetí letošního roku přišel obrat a počet volných nemovitostí určených k prodeji postupně rostl. Ještě v druhé půli roku 2021 přitom většina realitních kanceláří pociťovala nedostatek bytů i rodinných domů. 

„Zájemci o pořízení vlastního bydlení mají nyní díky širší nabídce vyšší šanci získat nemovitost podle svých představ. I když jsou ceny bytů a rodinných domů na maximech, prodávající začínají být mnohem otevřenější k poskytnutí určité slevy. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že kupující si oproti loňsku mnohem častěji vyberou konkrétní nemovitost ze stávající nabídky realitní kanceláře. Realitní makléři tedy nemusí požadovanou nemovitost pro zájemce teprve hledat,“ uvádí Veronika Hegrová.

Češi mají zájem především o byty ve městech

Podobně jako v loňském druhém pololetí i v prvních šesti měsících letošního roku převažoval zájem o starší nemovitosti. Důvodem tohoto stavu je fakt, že dokončených novostaveb k prodeji je na trhu obecně méně. Na řadě míst výstavba vázne zejména kvůli nedostatku volných stavebních parcel a scházející infrastruktuře. Pokud se už vhodný pozemek najde, je proces získání stavebního povolení velmi náročný a zdlouhavý.

Veronika Hegrová k výsledkům průzkumu dodává: „Nejvyšší poptávka je dlouhodobě po bytech ve velkých městech a jinak tomu nebylo ani v první polovině letošního roku. Podle průzkumu téměř 90 procent kupujících projevilo zájem právě o tento typ nemovitosti. Oproti loňsku (pozn. v II. pol. roku 2021 projevilo zájem o byt ve městě necelých 65 procent klientů oslovených realitních kanceláří) tedy poptávka v tomto segmentu znatelně narostla. Důvodem mohou být i vyšší náklady na dopravu. Ceny pohonných hmot jsou nyní velmi vysoké a každodenní dojíždění do města za prací, nákupem nebo školy se prodraží“.

Nalezení kupce trvá déle

Nižší poptávka se promítá i do doby prodeje nemovitosti. Zatímco ještě loni našla většina nemovitostí nového majitele do týdne, v horším případě do měsíce, nyní více než polovina nemovitostí čeká na svého kupce až dva měsíce.

Češi hledají nemovitosti do pěti milionů korun

Nikoho nepřekvapí, že při pořizování vlastní nemovitosti je pro Čechy velmi důležitá cena. „Z průzkumu vyplynulo, že nejdostupnější jsou nemovitosti s cenovkou končící u částky šest milionů korun. Dražší dům nebo byt si dnes mohou dovolit pouze movitější lidé s nadprůměrným příjmem nebo ti, kteří například získali větší obnos peněz prodejem jiné nemovitosti či jiného majetku,“ doplňuje Veronika Hegrová. V první půlce tohoto roku stejně jako loni dominovaly mezi zájemci o vlastní bydlení mladé rodiny a páry ve věku okolo 30 let věku.

Financování vlastního bydlení

Podle oslovených realitních makléřů lidé oproti loňsku při nákupu nemovitosti mnohem častěji spoléhají na vlastní úspory. Více než 44 procent dotázaných uvedlo, že zaplatí celou kupní cenu z vlastních úspor a úvěr neřeší. Stejné procento zájemců si i při současných úrokových sazbách plánuje vzít hypotéku.

Financování nemovitosti hypotečním úvěrem se v letošním roce ještě více prodražilo. „Zatímco ještě na začátku tohoto roku se sazby hypoték pohybovaly v okolí tří procent, nyní již překonaly šestiprocentní hranici. A v následujících měsících může být ještě hůř. Kdo potřebuje rychle vyřešit vlastní bydlení, neměl by s uzavřením hypotéky příliš dlouho otálet,“ uzavírá Veronika Hegrová.

Za spolupráci při průzkumu jmenovitě děkujeme společnostem: Real Spektrum, a.s., CENTURY 21, NEXT REALITY, ALVA REAL s.r.o., DOMA realitní makléři, Reality Kuchtíčková – Ing. Monika Skutecká, PROKONZULTA, a.s., Šebestová s.r.o.

Srovnejte si, jak si realitní trh vedl i v 2. polovině roku 2022.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.