Velký průzkum realitního trhu v roce 2022

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Vývoj realitního trhu ve druhé polovině roku 2022

V druhé polovině roku 2022 realitní trh v Česku doslova zamrzl a ceny nemovitostí začaly zvolna klesat. Na vině byly především drahé hypotéky.

26.01.2023 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

V roce 2022 se poptávka po nemovitostech extrémně propadla. Zatímco v prvních měsících roku jsme ještě mohli mluvit o ochlazení na realitním trhu, vývoj v jeho druhé polovině již připomínal tuhou zimu.

Zájem kupujících o nemovitosti byl totiž minimální. To potvrzují i data z aktuálního průzkumu fintech startupu hyponamíru.cz mezi zástupci vybraných realitních kanceláří v Česku. Oslovení realitní makléři se shodují v tom, že zájem kupujících se ve druhé polovině loňského roku snížil. 

„Za propadem poptávky po nemovitostech stojí především vysoké úrokové sazby hypoték. Ty se ve druhé polovině roku přehouply přes hranici pěti procent. Banky reagovaly na rostoucí základní úrokové sazby vyhlašované Českou národní bankou. V prvním pololetí roku 2022 zvyšovala centrální banka sazby hned čtyřikrát. Dvoutýdenní repo sazba se od konce června loňského roku drží na rovných sedmi procentech. Výraznější pokles sazeb je zatím v nedohlednu,“ uvádí k vývoji sazeb Miroslav Majer, CEO startupu hyponamíru.cz. 

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

Nabídka nemovitostí rostla

Hodnocení zájmu o nemovitosti ve druhé polovině roku 2022

Ještě v druhé polovině roku 2021 nebylo těžké prodat prakticky jakoukoliv nemovitost. O byty a rodinné domy v atraktivních lokalitách se běžně ucházely desítky zájemců a prodávající mohli nemovitost prodat tomu, kdo za ni nabídl nejvyšší cenu. V úvodu roku 2022 se ovšem karta definitivně obrátila a v nabídkách realitních kanceláří se začaly postupně hromadit neprodané nemovitosti. Ve druhém pololetí už téměř všichni oslovení realitní makléři zaznamenali rostoucí počet volných nemovitostí k prodeji. 

Jak se změnilo množství volných nemovitostí ve druhé polovině roku 2022

„I když po několikaletém výrazném růstu začaly ceny nemovitostí klesat, k oživení na realitním trhu nedošlo. Problémem jsou především drahé hypotéky. A nejen to. Na domácnosti také začala doléhat vysoká inflace. Ve společnosti rovněž sílí obavy z přicházející recese.  Lidé vyčkávají, jak se situace vyvine a s pořízením vlastního bydlení vyčkávají,“ dodává Miroslav Majer. 

Podle průzkumu měly dvě třetiny klientů realitních kanceláří zájem o koupi konkrétní nemovitosti z jejich nabídky. Oproti prvnímu pololetí je také patrný pokles zájmu o vyhledání konkrétní nemovitosti ke koupi. Ve druhé polovině roku 2022 vznesl tento požadavek na realitního makléře pouze jeden klient z deseti. 

Zájem o konkrétní nemovitosti u realitních makléřů

Roste zájem o starší nemovitosti

V druhém pololetí loňského roku rostl zájem o starší nemovitosti. O tyto byty a rodinné domy se ucházely na dvě třetiny klientů realitních kanceláří. V prvním pololetí to byla zhruba polovina. Důvodem může být příznivější cena. Právě ceny starších nemovitostí totiž v roce 2022 klesaly mnohem výrazněji než ceny novostaveb.

Poptávka po nových versus starších nemovitostech

Miroslav Majer k výsledkům průzkumu dodává: „Češi mají dlouhodobě největší zájem o byty ve městech. Na tomto trendu se nic nezměnilo ani ve druhé polovině loňského roku, kdy téměř dvě třetiny zájemců o vlastní bydlení hledaly právě tyto nemovitosti. Při srovnání prvního a druhého pololetí je patrný rostoucí zájem o rodinné domy v menších městech a na vesnicích (pozn. 11 % versus 33 %).“

Typy poptávaných nemovitostí v druhé pol. roku 2022

Prodávající marně vyhlíží kupce

S klesajícím zájmem o nemovitosti úzce souvisí i doba potřebná k nalezení vhodného kupce. Zatímco v prvních měsících roku 2022 se více než polovina nabízených nemovitostí prodala do dvou měsíců, na konci téhož roku se doba prodeje protáhla na půl roku i více. Pouze jedna z deseti nemovitostí byla prodána do dvou měsíců. Kdo potřeboval rychle najít kupce, musel poskytnout výraznou slevu. 

Jak dlouho trvá prodej nemovitosti v druhé pol. roku 2022
Kolik zájemců se v průměru uchází o jednu nemovitost data 2. pol. 2022

Cenový strop je 6 milionů korun

Většina Čechů nehodlá vydat za nemovitost více než šest milionů korun. Nejčastěji lidé poptávají byty a rodinné domy s cenovkou do tří milionů (29 %). O jeden milion více si může dovolit zaplatit dalších 24 % kupujících. Přibližně čtvrtina zájemců hledá nemovitost s cenou mezi pěti a šesti miliony korun. 

„Dosáhnout na požadovanou výši hypotéky je po růstu úrokových sazeb zejména pro mladší žadatele obtížnější. Ještě loni v prvním pololetí převažovaly mezi kupujícími mladé rodiny a páry okolo 30 let věku (89 %), ve druhé polovině to bylo už jen 44 %. Další nejsilnější skupinu zájemců tvoří rodiny a páry ve věku okolo 50 let,“ dodává k průzkumu Miroslav Majer.

Ceny poptávaných nemovitostí ve 2. pol. 2022
Kdo nemovitosti nejčastěji kupuje 2. pol. 2022

Řada kupujících měla připravenou hotovost

Nejvýhodnější vyjednávací pozici mají při nákupu nemovitostí zájemci s připravenou hotovostí. Podle oslovených realitních makléřů se v druhé polovině loňského roku obešlo bez úvěru přibližně 44 % kupujících. Ostatní zájemci o nemovitost řešili financování vlastním úvěrem nebo požádali o nabídku hyponamiru.cz.

Financování kupované nemovitosti v 2. pol. 2022

Za spolupráci při průzkumu jmenovitě děkujeme vybraným společnostem: Real Spektrum, a.s., CENTURY 21, NEXT REALITY, ALVA REAL s.r.o., DOMA realitní makléři, Reality Kuchtíčková – Ing. Monika Skutecká, PROKONZULTA, a.s., Šebestová s.r.o., Soňa Kloser Mančíková reality s.r.o., Market Real, Petr Syrovátka – realitní poradce, HOME Hunters, s.r.o., Realitní kancelář Lorenc Michael s.r.o., LENS reality, Reality-Veselí, Servio s.r.o., Úvěrové Centrum Reality s.r.o., Real Inspire s.r.o., Fidoma Reality, s.r.o.

Přečtěte si, jak si vyvíjela situace na hypotečním a realitním trhu v první polovině roku 2023.

? PODCAST Za lepší hypotéku

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.