Pod slovem hotovost si lidé představí bankovky a mince určité měny. Jedná se o fyzické oběživo, které běžně nosíme s sebou v peněženkách a slouží nám k platbám za různé zboží a služby. Kromě plateb v hotovosti jsou stále častěji využívány i bezhotovostní platby. V tomto případě jsou peníze uloženy například na běžném účtu v bance a prostřednictvím elektronického bankovnictví či platebních karet platíme za vybrané zboží a služby.

Omezení plateb v hotovosti

Hotovostní platby jsou v České republice omezeny do částky 270 tisíc korun. Pokud tedy požadovaná cena za zboží či služby převyšuje tuto hranici, není možné využít hotovost, ale například bezhotovostní platbu z účtu na účet v bance, převod peněz poštovní poukázkou nebo využít osoby oprávněné poskytovat platební služby.

Výhody hotovosti

Hotovost je mnoha životních situacích výhodnější než elektronická platba. Lidé s oblibou využívají hotovost například u menších plateb, všude tam, kde prodejce nepřijímá platební karty nebo pokud si chceme zachovat určitou míru anonymity platby (např. při nákupu dárku ze společného bankovního účtu manželů). Mnohé studie rovněž potvrzují, že při placení v hotovosti mají lidé oproti elektronickým platbám lepší kontrolu nad svými výdaji a celkově utratí méně.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.

Související pojmy

Kreditní karta

Kreditní karta je platební karta navázaná na revolvingový

Bankovní spojení

Bankovní spojení je důležitou součástí bankovního platebního systému.

Fyzická osoba

Fyzická osoba (zkratka FO) je právní pojem a označuje se jim každý člověk jako jednotlivec.

Inflace

V médiích se velmi často setkáte se slovem inflace.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.