Velký průzkum realitního trhu v prvním pololetí roku 2023

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Velký průzkum vývoje realitního trhu v první polovině 2023

V první polovině roku 2023 zaznamenal český realitní trh mírné oživení. Ceny nemovitostí i úrokové sazby hypoték víceméně stagnovaly.

15.08.2023 | Roman Müller | 7 minut k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

V prvním pololetí letošního roku zaznamenaly tuzemské realitní kanceláře rostoucí poptávku po bytech a rodinných domech. Potvrzují to data aktuálního průzkumu fintech startupu hyponamíru.cz mezi zástupci vybraných realitních kanceláří v Česku. Dvě třetiny oslovených realitních makléřů v průzkumu uvádí, že oproti druhému pololetí loňského roku bylo zájemců o koupi vlastní nemovitosti více. Přibližně stejný zájem pociťuje 16,7 % dotázaných makléřů a stejné procento se setkalo s nižší poptávkou.   

„Výraznějšímu oživení poptávky po nemovitostech stojí v cestě především přetrvávající vysoké úrokové sazby hypoték. V první polovině roku se úrokové sazby u nových hypotečních úvěrů pohybovaly v blízkosti šesti procent. Pozvolný pokles sazeb lze očekávat nejdříve v závěru tohoto roku. K oživení poptávky po nemovitostech může částečně přispět také deaktivace limitu DSTI ze strany ČNB. Na hypotéku má totiž šanci dosáhnout širší okruh zájemců,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz. 

Průzkum - zájem o nemovitosti v první polovině roku 2023

Nemovitostí k prodeji stále přibývá

V současné době jsou ve výhodě kupující. Nabídka volných nemovitostí je velmi široká a zájemci o vlastní bydlení mohou vyjednávat o ceně. Zajímavé slevy poskytují zejména ti majitelé bytů a rodinných domů, kteří potřebují prodat svoji nemovitost co nejrychleji. 

Během prvních šesti měsíců letošního roku se u poloviny oslovených realitních makléřů nabídka volných nemovitostí k prodeji rozrostla. Druhá polovina uvedla, že jejich nabídka zůstala v porovnání s předchozím pololetím přibližně stejná. 

Množství volných nemovitostí k prodeji průzkum

Miroslav Majer k průzkumu dodává: „U kupujících stále převažuje zájem o konkrétní nemovitosti z nabídky dané realitní kanceláře. Vyšší zájem byl oproti druhému pololetí loňského roku o vyhledání nemovitosti dle požadavků kupujícího. Lidé se mohou zajímat například o jednu konkrétní lokalitu, kde je i v současné době nabídka volných bytů či domů stále velmi omezená. Realitní makléři se mohou rovněž setkat s požadavkem najít konkrétní nemovitost do určité maximální ceny.“

O jaké nemovitosti mají Češi zájem

Převažuje zájem o novostavby

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že více než 83 % lidí mělo zájem o koupi nové nemovitosti. Ty oproti starším bytům a rodinným domům nevyžadují finančně náročné opravy či stavební úpravy a je možné se do nich brzy nastěhovat. 

S poklesem zájmu ze strany kupujících se nyní potýkají i developeři. Aby dokázali rozestavěné nebo již dokončené nemovitosti prodat, nabízejí například parkovací místo, kuchyňskou linku či další vybavení zdarma. 

Lidé se mohou setkat i se zvýhodněnou nabídkou financování. „Často je propagována hypotéka s garantovanou úrokovou sazbou, která je výrazně nižší než jsou aktuální sazby na trhu. Developer vám ovšem nezajistí výhodnější sazbu u banky, ale po určitou dobu vám kompenzuje rozdíl mezi slíbenou a skutečně sjednanou úrokovou sazbou. V tomto případě se vyplatí řádně spočítat skutečnou finanční úsporu,“ upozorňuje Miroslav Majer. 

Zájem o nové a starší nemovitosti v první polovině roku 2023 průzkum

Nejžádanější jsou dlouhodobě byty ve městech. V tomto ohledu nedošlo k žádné výrazné změně ani v prvním pololetí letošního roku. Více než 83 % lidí mělo totiž zájem o koupi bytu právě ve městě. Na dalším místě byly podle průzkumu městské rodinné domy.

Od roku 2021 je patrná slábnoucí poptávka po rodinných domech v menších městech a na venkově. Důvodem mohou být například vyšší náklady na dopravu za prací, nákupy či studiem dětí. Klíčovou roli při výběru místa k trvalému bydlení hraje i občanská vybavenost. Extrémní inflace si na mnoha místech vybrala svou daň, zrušeny byly například malé prodejny potravin či hospody. V posledních letech se také zhoršuje dostupnost lékařské péče.  

O jaký typ nemovitosti mají Češi zájem průzkum 2023

Doba prodeje se zkracuje

Mírné oživení na trhu realit se pozitivně promítlo i do doby prodeje nemovitosti. Podle oslovených realitních makléřů našla polovina nabízených bytů či rodinných domů svého kupce nejpozději do půl roku (pozn. ve druhém pololetí roku 2022 to bylo přes 72 %). Ve srovnání s druhým pololetím loňského roku přibylo také nemovitostí, které se prodaly do dvou měsíců (pozn. z 11 % na 33 %).

Průzkum doba prodeje nemovitosti v prvním pololetí 2023

„Čechů plánujících pořídit si vlastní bydlení není oproti předchozím rokům mnoho. O jednu nemovitost se ve dvou třetinách případů uchází do 4 zájemců. Pouze u jedné třetiny nemovitostí se sejde 5 až 9 potenciálních kupujících,“ doplňuje k průzkumu Miroslav Majer.

Počet zájemců o jednu nemovitost průzkum 2023

Češi hledají nemovitosti do 6 milionů

Co se týče kupní ceny nemovitosti, nedošlo oproti druhé polovině loňského roku k žádné zásadní změně. Nejžádanější byly nemovitosti v ceně do šesti milionů korun. Z průzkumu také vyplynulo, že nemovitosti nejčastěji kupují mladé rodiny či páry okolo 30 let nebo rodiny a páry okolo 50 let.

Ceny poptávaných nemovitostí průzkum první pololetí 2023
Kdo nemovitosti nejčastěji kupuje průzkum první pololetí 2023

Kupující platí většinou hotově

Na realitním trhu byl v uplynulém pololetí značný počet kupujících s připravenou hotovostí. Oslovení realitní makléři uvedli, že polovina kupujících platila hotově bez využití úvěru. Přibližně tři z deseti zájemců financovali nákup úvěrem. 

Miroslav Majer k tomu dodává: „Vysoký podíl kupujících s připravenou hotovostí naznačuje, že Češi stále využívají nemovitosti i jako alternativní investici. Při rychlé platbě je možné vyjednat zajímavou slevu. Po poklesu úrokových sazeb hypoték lze očekávat návrat kupujících na trh. S rostoucí poptávkou půjdou nahoru i ceny nemovitostí.“ 

Financován kupované nemovitosti

Nemovitosti v druhé polovině 2023

Realitních makléřů jsme se zeptali, jaký vývoj na trhu nemovitostí očekávají v druhé polovině tohoto roku. Většina z oslovených si dnes myslí, že oživení poptávky bude s velkou pravděpodobností pouze velmi mírné. Kupující, kteří vyčkávají na další pokles cen, by neměli s pořízením nemovitosti příliš dlouho otálet. Někteří zástupci realitních kanceláří totiž vyhlížejí mírný růst jejich cen.  

Ve druhé polovině roku 2023 zaznamenal český realitní trh pokračující oživení. Ceny nemovitostí se již stabilizovaly a úrokové sazby pokračovaly v pozvolném poklesu. Pokračujte čtením článku na téma Velký průzkum realitního trhu ve druhém pololetí roku 2023.

Za spolupráci při průzkumu jmenovitě děkujeme společnostem: Úvěrové Centrum Realty, DOMA realitní makléři, Reality Kuchtíčková. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.